گوترش خواهان اعزام ناظران بین المللی به لیبی شد

به گزارش مجله کارنیکان، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، به امید انتها 10 سال جنگ در لیبی، خواهان اعزام ناظران بین المللی برای نظارت بر شرایط شکننده این کشور شد. از طرف دیگر، نشست گروه های سیاسی لیبی روز چهارشنبه شاهد خروجی هایی بود که تشکیل کمیته مشورتی اعضای آن طی روزهای آینده در راس این نتایج بود.

گوترش خواهان اعزام ناظران بین المللی به لیبی شد

به نقل از خبرگزاری فرانسه، آنتونیو گوترش در نامه ای خطاب به کشورهای عضو شورای امنیت، خواهان تشکیل گروهی از ناظران، شامل غیرنظامیان و همچنین سربازان بازنشسته سازمان هایی مانند اتحادیه آفریقا، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب شد تا برای بستن صفحه 10 سال درگیری در لیبی، در این کشور حضور داشته باشند.

دبیرکل سازمان ملل اظهار کرد، طرف های متخاصم که در خصوص آتش بس در 23 اکتبر در ژنو توافق کردند، هر دو مایل به خاتمه دادن به حضور نیروهای مسلح خارجی در لیبی هستند.

وی در این نامه گفت: من کشورهای عضو و سازمان های منطقه ای را تشویق می کنم که از اجرای سازوکار آتش بس به ویژه با اعزام ناظران بین المللی تحت لوای سازمان ملل حمایت نمایند.

گوترش همچنین از همه ملت ها خواست که تحریم تسلیحاتی سازمان ملل در لیبی را که به وضوح مورد بی اعتنایی نهاده شده است، رعایت نمایند.

در شرایط آتش بس، تمام نیروهای خارجی باید ظرف سه ماه لیبی را ترک نمایند. طبق گفته استفانی ویلیامز، نماینده سازمان ملل، 20 هزار نظامی در اوایل دسامبر هنوز در این کشور حضور داشتند.

ناظران سازمان ملل برای نظارت بر آتش بس در منطقه، عقب نشینی نیروهای خارجی و پاکسازی مین ها و سایر مواد منفجره به نیروهای لیبی می پیوندند. آنها در صورت مهیا بودن شرایط، زمینه فعالیت خود را در لیبی تا زمانی که بتوانند با یک نیروی ملی این کشور جایگزین شوند، گسترش خواهند داد.

از طرف دیگر، مذاکرات سیاسی لیبی به دعوت استفانی ویلیامز برگزار گردید که طی آن در جریان گزارش کمیته حقوقی تشکیل شده درباره پیشنهادات مربوط به فرایند قانونی و انتخابات نهاده شد.

قرار است کمیته مشورتی 15 عضو را برای حل بن بست کنونی حول سازوکار انتخاب قوه مجریه دربرگیرد، در حالی که فرستاده سازمان ملل اعضا را ملزم کرد که اسامی پیشنهادی خود برای کمیته مشورتی را نهایتا ظرف دو روز ارائه نمایند.

ویلیامز در این نشست گفت: موعد انتخابات در 24 دسامبر 2021 است و برگزاری این انتخابات یک دستاورد است و هدفی است که از آن برنمی گردیم.

او افزود: نمی توانیم فرایند را تا ابد باز بگذاریم ما هدف مشخصی داریم که آن انتخابات است ما احتیاج به تشکیل کمیته مشورتی از 15 عضو داریم که که ما را در دستیابی به توافق بر سر مسائل مورد اختلاف کمک نمایند. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1381

به "گوترش خواهان اعزام ناظران بین المللی به لیبی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوترش خواهان اعزام ناظران بین المللی به لیبی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید