روبات ها جایگزین قُضات می شوند؟!

به گزارش مجله کارنیکان، مائوری فکر می نماید که هوش مصنوعی همچنین در جلسات کیفری و مدنی در شورای حل اختلاف دادگاه عمومی، دادگاه های شهر ها و دادگاه های خانواده جایگزین قضات انسانی خواهد شد.

روبات ها جایگزین قُضات می شوند؟!

به گفته یک کارشناس هوش مصنوعی روبات هایی که زبان بدن متهم را برای شناسایی علائم جرم تجزیه و تحلیل می نمایند، تا سال 2070 جایگزین قضات خواهند شد.

ترنس مائوری نویسنده و سخنران حوزه هوش مصنوعی، معتقد است که این دستگاه ها قادر خواهند بود علائم جسمی و روانی عدم صداقت را با دقت 9/ 99 درصد تشخیص دهند. او ادعا می نماید که آن ها مودب خواهند بود، به راحتی به هر زبان شناخته شده صحبت خواهند کرد و قادر به تشخیص علائمی از دروغ خواهند بود که توسط انسان قابل تشخیص نیست.

روبات های قاضی مجهز به دوربین هایی خواهند بود که الگو های گفتاری نامنظم، افزایش غیرمعمول دمای بدن و حرکات دست و چشم را ضبط و شناسایی می نمایند. سپس این داده ها توسط روبات ها مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند تا یک قضاوت بدون خطا درباره اینکه آیا یک متهم یا شاهد واقعیت را بیان می نماید یا خیر، ارائه نمایند.

به گزارش تلگراف، براساس تحقیق دو ساله مائوری که قرار است سال آینده منتشر گردد، او انتظار دارد که در 50 سال آینده استفاده از روبات ها در بیشتر جلسات جنایی و مدنی در انگلیس و ولز معمول باشد.

مائوری که مدیر موسسه Hack Future Lab است، در ادامه گفت: هوش مصنوعی با انجام مسائل پیچیده با سطحی از ثبات و سرعت که با هوش انسانی قابل مقایسه نیست، در شیوه زندگی و کار مردم تغییراتی بی سابقه ایجاد نموده است. در یک شرایط قانونی، هوش مصنوعی شکل جدید و عادلانه تری از عدالت دیجیتال را شروع خواهد نمود که به موجب آن احساسات، تعصب و خطا های انسانی دیگر رخ نخواهند داد.

به دلیل حضور آن ها جلسات دادرسی سریع تر انجام خواهد شد و افراد بیگناه دیگر به جرمی که مرتکب نشده اند محکوم نخواهند شد.

البته روبات ها جای قضات ارشد را نخواهند گرفت، زیرا برای معین رویه قضایی، ایجاد قوانین جدید و نظارت بر درخواست ها به آن ها نیاز داریم و در حالی که وکیل مدافع ها برای بحث در خصوص موکل خود ایمن خواهند بود، سایر نقش های حقوقی از جمله مشاوران قضایی، مدیران حقوقی، دستیاران وکلا، دستیاران وکلای حقوقی و دفترداران دادگاه تا سال 2070 جای خود را به روبات ها خواهند داد.

مائوری فکر می نماید که هوش مصنوعی همچنین در جلسات کیفری و مدنی در شورای حل اختلاف دادگاه عمومی، دادگاه های شهر ها و دادگاه های خانواده جایگزین قضات انسانی خواهد شد. سال گذشته دیوید گاوک، وزیر دادگستری پیشین انگلیس نیز گفت که هوش مصنوعی می تواند ابزار های ساده ای برای نشان دادن عدالت فراهم کند.

منبع: فرادید
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1182

به "روبات ها جایگزین قُضات می شوند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روبات ها جایگزین قُضات می شوند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید