در هفته دهم بارداری چه تغییراتی رخ می دهد؟

به گزارش مجله کارنیکان، وارد هفته دهم بارداری شده اید، یک یا دو کیلوگرم وزن اضافه کرده و سایز شکمتان هم تغییر کرده است. تمامی اندام های اصلی فرزندتان تشکیل شده ولی عملکرد اندکی دارند. با تغییرات جنین و مادر در هفته دهم بارداری همراه ما باشید.

در هفته دهم بارداری چه تغییراتی رخ می دهد؟

تغییرات بدن مادر در هفته دهم بارداری

بدن شما از زمان شکل گیری نطفه تا زمان تولد فرزندتان دستخوش تغییرات اساسی خواهد شد. از درخشش و کیفیت پوست و صورت خود در بارداری لذت می برید؟ این درخشش را مدیون هورمون HCG پروژسترون هستید. (این هورمون ها تعداد غده های چربی را در پوست شما افزایش داده، چهره تان را درخشان تر و صاف تر نشان می دهند) علاوه بر این افزایش حجم خون موجود در بدن تان باعث می گردد تا چهره شما کمی گلگون تر و پرتر به نظر برسد.

رشد فرزند در هفته دهم بارداریتا این مرحله از بارداری فرزند شما یک رویان (Embryo) به حساب می آمد ولی از خاتمه این هفته به بعد بدل به جنین می گردد و تغییرات زیادی را در پیش رو خواهد داشت. انگشتان دست ها و پاهای پارو مانند و پره دار شروع به جدا شدن می نمایند، استخوان ها محکم می شوند و کلیه های کوچک فرزندتان شروع به تولید ادرار می کند. در این مرحله مغز فرزندتان با سرعت خیره نماینده ای درحال رشد است؛ در حدود 250,000 نورون در هر دقیقه درحال شکل گیری هستند! خاتمه مرحله رویان همچنین یک نقطه عطف در زمینه خطرهاست زیرا فرزند شما از اینجا به بعد بسیار کمتر در معرض خطر است.

همزمان با رشد بدن جنین، گردن فرزند شما رشد کرده و بلندتر می گردد. در این مرحله همچنان سر بیشتر از نیمی از بدنش را تشکیل می دهد. تغییرات کوچکی در بدنش در حال شکل گیری هستند که او را بیشتر و بیشتر به نوزادی که 30 هفته دیگر ملاقات خواهید کرد شبیه می کند. در این مرحله جنین با رشد ماهیچه ها و استخوان ها در دست ها و پاهایش بیشتر و بیشتر آنها را حرکت می دهد. (شما همچنان تا چند هفته دیگر نمی توانید این حرکت ها را احساس کنید) انگشتان دست و پا که در ابتدا با پرده هایی در میان شان شکل گرفته اند، اکنون در حال مجزا شدن هستند. اکنون جنین می تواند انگشتانش را براحتی حرکت دهد و ناخن های کوچکش در حال ظاهر شدن هستند. مایع آمنیوتیک نه تنها فرزندتان را از بیرون دربر می گیرد بلکه ممکن است جنین کمی از آن را ببلعد. اما نگران نشوید، مایع آمنیوتیک برای فرزند شما بی خطر است. در واقع این تبادل مایعات به رشد ریه هایش کمک می کند.

نکات هفته دهم بارداریبالاخره در این هفته می توانید نگاهی به فرزندتان داشته باشید! ملاقات این هفته شما با پزشک همراه با اولین سونوگرافی (سونوگرافی سه بعدی) شما خواهد بود. پزشک شما می تواند در تشخیص انگشتان دست و پای فرزندتان به شما کمک کند و در ادامه صدای قلب فرزندتان را خواهید شنید. در این زمان شما احتمالا یک آزمایش زجاجی گردن نیاز خواهید داشت تا بتوان ریسک بروز سندرم داون، ناهنجاری های کروموزومی دیگر و ناراحتی های قلبی مادرزادی را مشخص کرد.

کارهای لازم در هفته دهمدست هایتان را برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا به طور مرتب بشویید.

درمان های خانگی برای سوء هاضمه را امتحان کنید.

شروع به خرید لباس های حاملگی کنید.

از خط مشی محل کار خود درباره بارداری اطلاع پیدا کنید.

تصمیم قطعی خود را در مورد نوع زایمان تان (طبیعی یا سزارین) و با مشورت پزشک بگیرید

نگاهی از درون شکم مادر به جنینسایز و وزن جنین: طول در حدود 3 سانتی متر؛ وزن 4 گرم.

مرحله رشد جنین: فرم ابتدایی همه اعضا شکل گرفته و غضروف ها در سخت شدن و تبدیل به استخوان هستند در خاتمه این هفته، رویان شما بدل به یک جنین شده است. آنچه شما مشاهده می کنید: این تصویر سه بعدی از فرزند درحال رشد شما، نشان می دهد که در این سن بسیار کم هم چقدر زنده و واقعی به نظر می رسد. دقت کنید که فرزند آینده تان در حالیکه سرش به سمت شکم قرار گرفته به فرم C شکل در آمده است و دست ها و پاهایش به بیرون متمایل هستند. بند ناف هم که از شکم جنین به سمت جفت رفته قابل تشخیص است.

آنچه شما مشاهده می کنید: جنین (رویان) در پایین تصویر قرار گرفته، سرش در سمت راست است. دست ها و پاها از این زاویه قابل رویت نیستند، اما بند ناف را می توان دید که از شکم نوزاد خارج شده و به سمت جفت رفته است. تصویر سونوگرافی عدد CRL یا همان فاصله سر تا پایین جنین را مشخص می کند و با استفاده از این معیار می توانید تاریخ حمل را که پیش از این با استفاده از LMP (یا همان زمان آخرین دوره ماهیانه) تخمین زده شده بود به طور دقیق تر مشخص نمایید. مایع آمنیوتیک (محدوده تیره) نوزاد درحال رشد را دربر گرفته است.

فرزند شما در این مقطع هنوز آنقدر کوچک است که فضای زیادی برای جابجا شدن و حرکت در درون مایع آمنیوتیک درون شکم شما برایش وجود دارد. در این مرحله قدش به 5 سانتیمتر نزدیک می گردد. اگر می توانستید فرزندتان را ببینید، درمی یافتید که بدنش نسبت به قبل متناسب تر شده است؛ سرش در مقایسه با بقیه بدنش مثل قبل بزرگ به نظر نمی رسد. همچنین می دیدید که مچ دست ها و پاهایش شکل گرفته اند و انگشتانش اکنون قابل مشاهده هستند.

در تصویر سونوگرافی که در این مرحله (هفته دهم بارداری) انجام می گردد، می بینید که کیسه زرده مجزا شده و بند ناف هم که از شکم نوزاد به جفت متصل است قابل رویت می باشد. روده های فرزند شما همچنان بخشی از بند ناف است، اما کم کم شروع به جابجا شدن به درون شکم جنین کرده و بزودی با پوست پوشیده خواهند شد. همچنین در این مرحله اعضای بیشتری شروع به کار خواهند کرد. غدد تیروئیدش-کلید اصلی کنترل سیستم شیمیایی بدن- اکنون در حال کار است. پانکراسش (لوزالمعده) در حال تولید آنزیم های هضم است و کیسه صفرایش در حال تولید صفرا می باشد. این عملکردها برای غذا خوردن و هضم آن پس از تولد ضروری هستند. بافت ریه فرزند شما همچنان در حال رشد است و استخوان هایش، حتی در انگشتان دست و پا در حال شکل گرفتن هستند. سلول های موجود در مغز استخوان جنین به زودی مشغول تولید گلبول های خون خواهند شد؛ عملی که تا این مقطع بر عهده کبد و طحالش بوده است. صورتش بیشتر شبیه چهره انسانی شده است و به زودی قادر خواهد بود دهانش را باز کرده و زبانش را حرکت دهد.

از چه زمان باردار به نظر می رسیم؟حقیقتا از چه زمانی بارداری شما به نظر دیگران خواهد رسید؟ این مساله به سایز شما و اینکه آیا قبل از این هم سابقه ی بارداری داشته اید یا نه بر می گردد. به طور میانگین بیشتر خانم ها در حدود هفته بیستم بارداری شروع به نشان دادن بارداری می نمایند. این زمان می تواند برای خانم های ظریف تر و کوچکتر کمی زودتر و برای خانم های درشت تر با تاخیر بیشتری اتفاق بیافتد. علاوه براین اگر در گذشته بارداری داشته اید، در طی چند هفته آینده شروع به افزایش حجم خواهید کرد. اگرچه هنوز بارداری شما قابل تشخیص نشده است، فرزندتان به طور قطع درحال تغییر است. ممکن است در شلوارهایتان کمی احساس تنگی کرده باشید. ممکن است وزنی اضافه نکرده باشید اما اعضای درون شکم تان درحال حرکت به سمت کنار هستند تا بتوانند فضای کافی برای رشد فرزندتان فراهم نمایند.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1933

به "در هفته دهم بارداری چه تغییراتی رخ می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در هفته دهم بارداری چه تغییراتی رخ می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید