در مورد اندازه pH سرکه بدانید و این که چگونه بر بدن شما تأثیر می گذارد

به گزارش مجله کارنیکان، سرکه یک جز تشکیل دهنده است که عموماً در آماده سازی غذاهای زیادی به کار می رود. علاوه بر مصارف آشپزی آن، سرکه به متعادل کردن سطح pH بدن هم کمک می کند. اما معیار pH سرکه چیست و چگونه بر بدن ما تأثیر می گذارد؟

در مورد اندازه pH سرکه بدانید و این که چگونه بر بدن شما تأثیر می گذارد

مترجم : بهروزی

منبع:راسخون

سرکه یک جز تشکیل دهنده است که عموماً در آماده سازی غذاهای زیادی به کار می رود. علاوه بر مصارف آشپزی آن، سرکه به متعادل کردن سطح pH بدن هم کمک می کند. اما معیار pH سرکه چیست و چگونه بر بدن ما تأثیر می گذارد؟ مقاله زیر را بخوانید تا اطلاعات بیشتری را در مورد این موضوع به دست آورید.

سرکه (اسید اتانوئیک) یک مایع تخمیر شده از اتانول در طول فرآیند تخمیر است که جز اصلی آن به نام استیک اسید را به دست می دهد. این روش تجاری آماده سازی است که به آرامی در طول چندین هفته و یا حتی چندین ماه پیش می رود. روش دیگر آماده سازی شامل اکسیداسیون اتانول گرفته شده از منابع مختلف مثل آب سیب، آب میوه ها و غیره، از طریق باکتری های ویژه ای است. در نتیجه، سرکه بسته به نوع میوه و یا مواد خامی که از آن درست شده است و روش فرآوری، حاوی غلظت های مختلفی از مواد معدنی، ویتامین ها، فیبر، آنزیم ها و ترکیب های آلی و ارگانیک دیگر است. سرکه به نام محلول رقیق استیک اسید، فرمول شیمیایی مشابه همان اسید را دارد. یک مولکول این ترکیب حاوی دو اتم کربن، چهار اتم هیدروژن و دو اتم اکسیژن است. در نتیجه سرکه به صورت فرم شیمیایی CH3COOH نشان داده می شود.

میزان pH سرکه :

میزان pH سرکه اساساً مشخص کننده این است که محلول چقدر اسیدی و یا بازی است. میزان pH هر محلولی با معیار لگاریتمی ارزیابی می شود و درجه بندی آن از 0ر0 برای بیشترین میزان اسیدی تا 0ر14 برای بیشترین میزان بازی و یا قلیایی است و 0ر7 برای نقطه خنثی است. در نتیجه برای تصمیم گیری در مورد این که آیا محلول به طور طبیعی اسیدی، بازی و یا خنثی است، فرد باید میزان pH آن را بداند که با محاسبه غلظت یون های هیدروژن (H+) و یون های هیدروکسیل (OH-) موجود در آن مشخص می شود. به طور ریاضی میزان pH برابر با منفی لگاریتم (پایه 10) غلظت یون هیدروژن در مول های هر لیتر است. در نتیجه اگر pH محلول 1 واحد pH افت کند، غلظت یون هیدروژن آن 10 مرتبه افزایش می یابد.

محلولی که سطح یون های هیدروژن افزایش یافته دارد، دلالت بر این دارد که ذاتاً اسیدی است اما یون های هیدروژن کمتر (H+) و یون های هیدروکسیل بیشتر (OH-) نشانگر این هستند که محلول ذاتاً بازی و یا قلیایی است. اما اگر هر دو سطح یون هیدروژن (H+) و یون هیدروکسیل (OH-) تقریباً برابر باشد، اشاره بر این دارد که محلول خنثی است. pH سرکه بستگی به این دارد که چقدر سرکه در آن موجود است. تجاری ترین سرکه های سفید مقطر، حاوی 5 درصد استیک اسید هستند در نتیجه میزان pH آنها بین 40ر2 تا 40ر3 است.

اطلاعات بیشتر در مورد سرکه و سطح pH آن :

با این که سرکه در انواع مختلفی موجود است اما سرکه سیب معمول ترین سرکه ای است که به کار می رود. این سرکه از آب سیب تهیه می شود. سرکه سیب حاوی خاکستر قلیایی است که سطح pH بدن را با کمتر اسیدی ساختن آن، افزایش می دهد. اساساً pH سرکه سیب که چیزی بین 8ر2 تا 0ر3 است، آن را در حفظ pH سالم بدن با اعاده تعادل اسیدی قلیایی و ارتقای سیستم ایمنی، قدرتمندتر می سازد. در نتیجه به خاطر چنین دلایلی، کمی سرکه سیب معمولاً قبل از غذا مصرف می شود تا اسیدیته شکم را افزایش دهد و هضم و گوارش و جذب مواد غذایی را ارتقا و بهبود دهد. علاوه بر این، برخی افراد ترجیح می دهد آن را با آب و چند قطره روغن اسانس Thieves در ساعات اولیه صبح مصرف کنند تا سطح pH بدن آنها افزایش یابد. علاوه بر این، آن در چاشنی سالادهای مختلف و دستور العمل های دیگر هم به کار می رود.

سرکه به خاطر اسیدیته خود می تواند در گلو بسیار زمخت و ناگوار باشد. در نتیجه قبل از خوردن سرکه یا باید آن را با آب میوه و یا آب، رقیق کنید و یا آن را با شکر و یا عسل، شیرین سازید.

منبع: راسخون
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1926

به "در مورد اندازه pH سرکه بدانید و این که چگونه بر بدن شما تأثیر می گذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در مورد اندازه pH سرکه بدانید و این که چگونه بر بدن شما تأثیر می گذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید