اتحادیه اروپا: پکن از محدود کردن استقلال هنگ کنگ خودداری کند

به گزارش مجله کارنیکان، علیرغم هشدارهای پکن در مورد هرگونه مداخله خارجی، اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی از تصویب قانون امنیت ملی هنگ کنگ از پکن خواست از محدود کردن استقلال این منطقه دوری کند.

اتحادیه اروپا: پکن از محدود کردن استقلال هنگ کنگ خودداری کند

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل مجله کارنیکان، اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای از تصویب قانون امنیت ملی هنگ کنگ در کنگره ملی خلق چین ابراز نگرانی کرد.

طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اروپایی اتحادیه اروپا، اتحادیه اروپا در بیانیه خود با مطرح کردن این ادعا که چین بدون در نظر دریافت جامعه مدنی هنگ کنگ، این قانون را تصویب نموده، نوشت: اتحادیه اروپا نگرانی عمیق خود را از این قانون که بدون هیچ گونه رایزنی مؤثر قبلی با شورای قانونگذاری و جامعه مدنی هنگ کنگ به تصویب رسید، ابراز می نماید.

علیرغم هشدار پکن درباره هرگونه مداخله در امور داخلی هنگ کنگ، اتحادیه اروپا در بیانیه خود با متهم کردن چین گفت: اتحادیه اروپا سهم جدی در تداوم ثبات و و شکوفایی هنگ کنگ تحت اصل یک کشور، دو نظام دارد. اتحادیه اروپا، به حفظ استقلال هنگ کنگ مطابق با قوانین اساسی و تعهدات بین المللی و احترام به این اصل اهمیت زیادی می دهد.

اتحادیه اروپا در ادامه به پکن توصیه کرد: اتحادیه اروپا، حفظ کامل حقوق و آزادی های فعلی ساکنان هنگ کنگ و مطبوعات و انتشارات و همچنین آزادی انجمن ها و تجمعات و راهپیمایی ها و تظاهرات ها را ضروری می داند.

این بیانیه در انتها ضمن ابراز نگرانی درباره در معرض خطر قرار دریافت استقلال هنگ کنگ با تصویب قانون امنیت ملی ادامه داد: اتحادیه اروپا از چین درخواست می نماید تا از هرگونه اقدامی که استقلال هنگ کنگ در زمینه حقوقی که شامل حقوق بشر نیز می گردد، خودداری کند.

این بیانیه تأکید کرداتحادیه اروپا در حال ارزیابی پیامدهای چنین قانونی است و همچنان نگرانی های خود را در گفت وگو با چین ابراز خواهد نمود. اتحادیه اروپا همچنان تحولات را از نزدیک دنبال خواهد نمود.

این بیانیه پس از آن ارائه شد که مقامات ارشد اتحادیه اروپا روز گذشته اعلام کردند در حال آماده سازی پاسخی هماهنگ به قانون امنیتی جدید چین در ارتباط با هنگ کنگ هستند.

دولت چین می گوید هدف این قانون، مقابله با براندازی، تروریسم و مقابله با مداخلات خارجی در امور هنگ کنگ است. دولت هنگ کنگ نیز اعلام نموده هر تحریمی یک شمشیر دو لبه است که نه تنها به منافع هنگ کنگ بلکه به اقتصاد آمریکا نیز ضربه بزرگی وارد خواهد نمود.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا به دنبال اعمال فشار به چین برای کاهش تسلط این کشور بر هنگ کنگ هستند. این در حالی است که سیاست یک کشور، دو سیستم یا سیاست چین واحد از سال 1979 تا به امروز موضع رسمی دولت های آمریکا و اروپا بوده و طبق آن واشنگتن هنگ کنگ و تایوان را بخشی از سرزمین اصلی چین می داند اما آمریکا در عمل طی سال های اخیر با اقداماتی از قبیل فروش تسلیحات پایبندی کامل به این سیاست نشان نداده است.

اتحادیه اروپا در شرایطی از تصویب قانون امنیت ملی هنگ کنگ ابراز نگرانی نموده که ژانگ شیائومینگ رئیس امور هنگ کنگ و ماکائو در چین امروز (چهارشنبه) در واکنش به اقدامات کشورهای غربی از جمله اتحادیه اروپا در آماده سازی پاسخی هماهنگ به پکن در پی تصویب قانون امنیت ملی هنگ کنگ تأکید کرد که مسئله هنگ کنگ به منتقدان خارجی ربطی ندارد.

وی شرح داد: هدف از تصویب قانون امنیت ملی هنگ کنگ، قطعاً هدف قرار دادن گروه مخالفان و هواداران دموکراسی بعنوان دشمن نیست بلکه سیاست یک کشور، دو نظام نشانگر تحمل سیاسی دولت است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1010

به "اتحادیه اروپا: پکن از محدود کردن استقلال هنگ کنگ خودداری کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا: پکن از محدود کردن استقلال هنگ کنگ خودداری کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید