خبرنگاران وزیر دفاع آمریکا: برای مقابله با چین در سراسر آسیا تجهیزات نظامی مستقر می کنیم

به گزارش مجله کارنیکان، تهران- خبرنگاران- وزیر دفاع آمریکا گفت که این کشور برای مقابله با چین در سراسر قاره آسیا تجهیزات نظامی مستقر می نماید.

خبرنگاران وزیر دفاع آمریکا: برای مقابله با چین در سراسر آسیا تجهیزات نظامی مستقر می کنیم

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه در یک نشست آنلاین گفت که واشنگتن برای روبروه نظامی احتمالی با چین، نیروهای خود را در سرتاسر قاره آسیا تجهیز و مستقر می نماید.

اسپر که در نشست آنلاین اندیشکده انگلیسی موسسه بین المللی مطالعات راهبردی مستقر در لندن صحبت می کرد، تاکید نمود که آمریکا به ارسال ناوها و کشتی های جنگی به منطقه شرق آسیا و فروش سلاح به تایوان برای مقابله با آنچه سیاست های توسعه طلبانه چین می داند، ادامه خواهد داد.

چین به تازگی درباره صادرات سلاح به تایوان به آمریکا هشدار داده است. وو چیان سخنگوی وزارت دفاع چین پنجشنبه گذشته در یک کنفرانس خبری با ابراز نارضایتی شدید دولت چین از این اقدام، از آمریکا خواست فوراً فروش اسلحه به تایوان را متوقف کند.

وی همچنین به حکومت حزب مین جین تایوان نیز هشدار داد که کوشش برای افزایش قدرت نظامی با تکیه بر نیروهای خارجی هیچ آینده ای ندارد و توطئه جدایی طلبی با استفاده از نیروی نظامی به بن بست می رسد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا نیز هفته گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی گفت در صورتی که دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای بار دوم انتخاب گردد، اولویت اول امنیت ملی دولت او مقابله با چین خواهد بود.

روابط آمریکا و چین در موضوعات مختلفی نظیر تجارت، شرایط هنگ کنگ، دریای جنوبی چین و حضور شرکت های چینی در بازار دنیای ارتباطات نسل پنجم به شدت دچار تنش شده است.

دریای چین جنوبی دریایی حاشیه ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می آید و ناحیه ای در حدود 3.5 میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس دنیا بزرگترین ناحیه دریایی دنیا است.

جزیره های واقع بر دریای چین جنوبی و همچنین خود دریا، مورد جدال کشورهای مختلف هستند به همین علت حتی نام های متفاوتی برای اشاره به این دریا به کار می رود که البته دریای جنوبی چین نام پذیرفته شده بین المللی، حداقل در انگلیسی و زبان های اروپایی است.

جمهوری خلق چین تقریبا بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

ایالات متحده این دریا را از آب های بین المللی می داند و بر حق قانونی کشتی ها و زیر دریایی هایش در رفت و آمد در این دریا تاکید دارد و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این آب راهه است موضوعی که همیشه با واکنش منفی چین روبرو شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1036

به "خبرنگاران وزیر دفاع آمریکا: برای مقابله با چین در سراسر آسیا تجهیزات نظامی مستقر می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران وزیر دفاع آمریکا: برای مقابله با چین در سراسر آسیا تجهیزات نظامی مستقر می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید