چرا عوارض آزادراه ها افزایش یافت؟ ، جزییات و نرخنامه جدید

به گزارش مجله کارنیکان، مدیر کل دفتر نظارت بر بهره برداری از آزادراه های سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای کشور علت افزایش عوارض آزادراهی را در 19 آزادراه مشارکتی بازگشت سرمایه سریعتر و حفظ کیفیت آزادراه های کشور دانست و گفت: به زودی و تا سرانجام سال جاری سیستم دریافت عوارض آزادراه های کشور الکترونیکی می گردد تا به این دو هدف مذکور یاری نموده و از سوی دیگر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا را مبنی بر الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی را اجرایی نموده باشیم.

چرا عوارض آزادراه ها افزایش یافت؟ ، جزییات و نرخنامه جدید

محمد پورتیموری در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: تغییر نرخ عوارض در آزادراه های کشور چند معیار و پارامتر دارد. یکی از آن ها استهلاک سرمایه انجام شده است. برای هر آزادراهی دوره بازگشت سرمایه مشخصی در نظر گرفته شده که به صورت متوسط حدود 20 تا 25 سال است اما در بعضی از این جهتها، وزارت راه و شهرسازی در ابتدای بهره برداری تصمیم گرفت با نرخی پایین تر آغاز گردد و به همین دلیل دوره بازگشت سرمایه طولانی تر شد و به همین دلیل در افزایش نرخ های اخیر درصد بیشتری برای آن ها اعمال شد.

وی اضافه نمود: در چنین شرایطی طولانی تر شدن دوره بازگشت سرمایه، سرمایه گذاری را در یک آزادراه غیر مالی می نماید. نکته دیگر این است که معمولا هزینه های نگهداری از آزادراه تقریبا 15 درصد درآمدهای آن آزادراه است و با توجه به نرخ عوارض پایین در این آزادراه ها و تردد کم در ایام کرونا سرمایه گذاران نمی توانند هزینه بیشتری روی جهت مورد نظر انجام دهند و در نتیجه کیفیت آزادراه پایین می آید.

مدیر کل دفتر نظارت بر بهره برداری از آزادراه های سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای کشور ادامه داد: در شرایطی که درآمدهای یک آزادراه 20 درصد افزایش یافته اما هزینه های نگهداری آن چهار برابر شده است، نمی توان به بهبود کیفیت آن جهت توجه کرد. البته با افزایش اخیر نباید انتظار داشت در بازه زمانی کوتاه مدت آزادراه های کشور به یکباره کیفیت مناسبی پیدا نمایند و حداقل چندین سال اصلاح جهتهای مورد نظر طول می کشد.

پورتیموری با بیان اینکه درآمدهای یک آزادراه در حوزه های مختلفی هزینه می گردد، گفت: 75 درصد از درآمدهای یک جهت آزادراهی برای بازگشت سرمایه در نظر گرفته خواهد شد، 10 درصد آن هزینه بهره برداری یعنی همان فرآیند دریافت و پرداخت عوارضی است که سال های سال ادامه دارد و 15 درصد دیگر نیز باید صرف نگهداری از آن آزادراه گردد.

عوارض آزادراهی تا انتها سال جاری الکترونیکی می گردد

مدیر کل دفتر نظارت بر بهره برداری از آزادراه های سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای کشور درباره الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی گفت: یاریی که به سرمایه گذاران نموده ایم این است که در پی مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا به همه سرمایه گذاران اعلام نموده ایم، تا انتها سال جاری سیستم عوارض الکترونیکی را باید در آزادراه های خود فعال نمایند تا از این طریق نتنها مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا اجرایی گردد بلکه هزینه بهره برداری حذف شده و می تواند در جای دیگری مانند نگهداری صرف گردد.

وی ادامه داد: همه سرمایه گذاران از الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی استقبال نموده اند چرا که اجرای این طرح به بازگشت سریعتر و کیفیت بهتر آزادراها می تواند یاری کند. بنابراین اجرای طرح الکترونیکی شدن را تسریع نموده ایم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1488

به "چرا عوارض آزادراه ها افزایش یافت؟ ، جزییات و نرخنامه جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا عوارض آزادراه ها افزایش یافت؟ ، جزییات و نرخنامه جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید