شیوه نامه اجرایی دومین رویداد ملی کرسی های آزاد اندیشی ابلاغ شد

به گزارش مجله کارنیکان، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، شیوه نامه اجرائی دومین رویداد ملی رقابت تیم های دانشجویی در کرسی های آزاداندیشی را ابلاغ کرد.

شیوه نامه اجرایی دومین رویداد ملی کرسی های آزاد اندیشی ابلاغ شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، فرزاد دنیا بین شیوه نامه اجرائی دومین رویداد ملی رقابت تیم های دانشجوئی در کرسی های آزاداندیشی را به رؤسای دانشگاه آزاد اسلامی استان ها ابلاغ کرد.

در این شیوه نامه آمده است: دومین رویداد ملی رقابت تیم های دانشجوئی در کرسی های آزاداندیشی با اسم اندیشه برتر به وسیله معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد های سراسر کشور در دو سطح استان و کشوری به صورت مجازی و حضوری با اهدافی همانند تضارب آراء میان تفکرات متکثر برای حل مسائل کشور، ایجاد محیط مطلوب برای بیان آزادانه و مسئولانه اندیشه ها در دانشگاه با توجه به تقویت مولفه های وحدت، امنیت ملی و ارزش های اسلامی، ارتقای فرهنگ نقدپذیری، تفکر خلاق، نقاد و ایجاد شور و نشاط میان دانشجویان، تمرین و تقویت فعالیت های گروهی منسجم و هدفمند و تقویت انگیزه های ارتقای دانش و آگاهی در میان دانشگاهیان و ایجاد بستر مناسب برای تشویق و زمینه سازی فرآیند فراوری علم برگزار خواهد شد.

براساس این شیوه نامه، شورای سیاست گذاری وظیفه آنالیز و تصویب سیاست ها، دستورالعمل ها، تصویب بودجه، تصویب موضوعات و سایر ارجاعات زیرمجموعه، معین مسئولیت ها، ساختار و راهبرد های رویداد ملی و بعلاوه نظارت مستمر بر حسن اجرای آن را برعهده دارد و شورای علمی متشکل از صاحب نظران، استادان دانشگاه و شخصیت های علمی و فرهنگی است که وظیفه معین و پیشنهاد موضوعات رویداد ملی، ضوابط داوری و امتیازدهی و معین داوران رویداد ها در سطح کشوری و معین اعضای کمیته نظارت را برعهده دارد.

نظام موضوعات رویداد ملی شامل موضوعات کلی و زیر موضوعات است. موضوعات اصلی عبارتند از فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و مالی. انتخاب زیر موضوعات از اساسی ترین وظایف شورای علمی رویداد ملی است. این شورا موظف است لیست کاملی از زیر موضوعات هر دوره را پیش از آغاز ثبت نام رویداد ها تهیه و به شورای سیاست گذاری اعلام کند. زیر موضوع نباید چنان تخصصی باشد که قابلیت بحث عمومی را از دست بدهد و برای مخاطب عام قابل درک نباشد. بعلاوه زیرموضوع باید قابلیت بحث دو سویه را داشته باشد و زیر موضوع نباید انتزاعی باشد.

در این شیوه نامه تأکید شده است: مسئولیت اجرای رویداد ملی در واحد های دانشگاهی برعهده معاونت فرهنگی و دانشجویی واحد و در واحد های مراکز استان برعهده معاون فرهنگی و دانشجویی است. واحد دانشگاهی موظف است جلسه و کارگاه آموزشی توجیهی برای متقاضیان برگزار کند و شیوه نامه اجرایی رویداد ملی و دستورالعمل اجرائی برگزاری کرسی های آزاداندیشی را تشریح و در اختیار شرکت نمایندگان بگذارد تا در چارچوب قوانین و مقررات ابلاغی فعالیت نمایند.

با توجه به شیوع ویروس کرونا (در صورت حضوری بودن) حضور شرکت نمایندگان (اعضای تیم ها، داوران و مجری جلسه) در کارگاه و رویداد با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و تمامی پروتکل های بهداشتی انجام گردد.

براساس بند هایی از این شیوه نامه، اعضای هر تیم، متشکل از 4 دانشجو از هر رشته و مقطع تحصیلی است که در آن نیم سال مشغول به تحصیل هستند. هر تیم دارای یک سرگروه است که کلیه ارتباطات دبیرخانه با تیم ها به وسیله سرگروه صورت می گیرد. در مرحله استانی به کشوری ترکیب تیم ها در مقایسه با ترکیب اولیه نباید بیش از 50 درصد تغییر نموده باشد. افراد جایگزین باید حتماً دانشجو باشند. شرکت در کلیه کارگاه های آموزشی توجیهی رویداد الزامی است.

تیم ها قبل از آغاز رویداد باید فرم ها و اطلاعات مورد احتیاج رویداد ملی را تکمیل نمایند.

رعایت شرایط و ضوابط مندرج در آئین نامه رویداد ملی، برنامه ریزی، هماهنگی و انسجام تیمی، رعایت اخلاق علمی و احترام به آرا و نظرات منتقد، طی کردن فرایند علمی و مستدل از طرح مسأله تا نتیجه گیری، فن بیان و رعایت نکات دستوری احاطه و اشراف نسبت به موضوع مورد بحث استفاده از چارچوب منطقی در بحث و طرح مستند و مستدل مباحث از معیار های امتیازدهی است.

معین زمان اختتامیه رویداد ملی پس از انتها مرحله استانی رویداد ها با هماهنگی شورای سیاست گذاری انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1910

به "شیوه نامه اجرایی دومین رویداد ملی کرسی های آزاد اندیشی ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوه نامه اجرایی دومین رویداد ملی کرسی های آزاد اندیشی ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید