پاسخ سوالات رایج دختران در دوران بلوغ

به گزارش مجله کارنیکان، دختران در دوران بلوغ دچار تغییرات زیادی می شوند که بعضی از آن ها برایشان نگران نماینده است. والدین باید با پاسخ صحیح به سوالات آن ها در این دوران به فرزند خود یاری نمایند.

پاسخ سوالات رایج دختران در دوران بلوغ

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، بلوغ مرحله بیولوژیکی است که تغییر شکل بدن را از نوجوانی تا مرحله بالغ نشان می دهد. بلوغ در دختران در سن هشت سالگی شروع می گردد و تا سن 13 سالگی ادامه می یابد. بلوغ مرحله مهمی است که می تواند برای یک دختر ترسناک باشد، به خصوص اگر والدین در خصوص بلوغ به دلیل شرم و حیا اطلاعاتی در اختیار فرزند خود قرار ندهند.

طی دوران بلوغ و حتی چند سال بعد از آن نیز، سوالات زیادی در ذهن دختران جوان مطرح می گردد که گاهی به دلیل شرم و خجالت، یا ترس و واهمه بدون جواب می ماند و همین مساله اضطراب زیادی در آنها ایجاد می نماید.

پاسخ والدین به سوالات دختران در سن بلوغ از نگرانی و اضطراب آنها به میزان قابل توجهی می کاهد. در این مطلب از به بیان پرسش های رایج دختران جوان هنگام رسیدن به دوران بلوغ و چگونگی پاسخ به این سوالات می پردازیم.

پاسخ به پرسش رایج دختران جوان هنگام رسیدن به دوران بلوغ

به عنوان مادر، شما می توانید بهترین منبع برای سوالات بی شماری دخترتان در خصوص بلوغ باشید پس مکالمه را شفاف کنید و از کلمات مناسب استفاده نمایید و با هدایت و حمایت کردن دخترتان در دوران بلوغ اجازه دهید او مسولیت بدنش را بر عهده بگیرد.

چرا در مجرای تناسلی ترشحات سفید رنگ وجود دارد؟

این سوال ممکن است یکی ازسوالات دخترتان در بلوغ باشد. ترشحات طبیعی مهبل سبب تمیز و مرطوب نگه داشتن مهبل و پیشگیری از عفونت می گردد. در دوران قبل و بعد از عادت ماهیانه رنگ، مقدار و حالت ترشحات مهبل تغییر می نماید و این مسئله کاملا طبیعی است.

ترشحات طبیعی مهبل باید شفاف، سفید یا شیری مایل به سفید باشند. تغییر در ترشحات مانند تغییر در رنگ آن و بوی آن و خارش، سوزش، تورم و قرمزی در مهبل علامت وجود عفونت مهبل (باکتریایی یا قارچی) است.

در عفونت قارچی مهبل ترشحات بسیار سفید و غلیظ می گردد و بوی ترشحات تند است و حالت خارش و سوزشی در مهبل یا اطراف آن حس می گردد. در عفونت باکتریایی مهبل مقدار ترشحات زیادتر می گردد و ترشحات حالت کف آلود پیدا نموده و به رنگ خاکستری در می آید.

چرا عادت ماهیانه نمی شوم؟

سن بلوغ در دختران متفاوت است ولی اغلب بین بین 8 تا 13 سالگی است. اولین عادت ماهیانه 2 تا 5 سال بعد از اولین نشانه های بلوغ اتفاق می افتد. در برخی دخترها کمتر از یک سال بعد از بلوغ و یا 3 سال بعد از بلوغ هم عادت ماهیانه دیده می گردد که طبیعی است.

سن اولین عادت ماهیانه به ارث هم بستگی دارد، از روی ترشحات مهبل می توان سن عادت ماهیانه را حدس زد، حدود 6 ماه قبل از اولین عادت ماهیانه این ترشحات به صورت شفاف، سفید و مخاطی شکل دیده می شوند.

تاخیر در عادت ماهیانه به عواملی مانند لاغری شدید، کم خوری عصبی، ورزشکار بودن (ورزش شدید و دائمی)، استرس های شدید یا برخی بیماری های خاص بستگی دارد.

آیا پریود صدمه می زند؟

قاعدگی ممکن است دردناک باشد و با گرفتگی عضلات و درد در اطراف پایین شکم، درد پستان، سردرد، کمر درد و بدخلقی همراه باشد. این درد با عظیم شدن دخترتان قابل تحمل و قابل کنترل می گردد. اگر درد قاعدگی دردناک است، پس دختر خود را به دکتر ببرید تا ورزش ها و داروهایی برای کاهش درد تجویز نماید.

مقدار از دست دادن خون در طول پریود چقدر است؟

جریان خون در دوران قاعدگی نامنظم است و برخی ازپریودها می توانند شدید باشند. مقدار از دست دادن خون در طول پریود بستگی به مدت پریود دارد که سه تا هفت روز است و معمولا بدن در طول یک دوره حدود 3-5 قاشق سوپ خوری خون را از دست می دهد.

آیا باید پد های بهداشتی یا پارچه قاعدگی استفاده نمود؟

هنگامی که پریود رخ می دهد، دختر شما می تواند پد های بهداشتی یا کهنه قاعدگی را انتخاب کند. شما می توانید به دختر خود اجازه دهید که هر دو را امتحان نمایند قبل از اینکه تصمیم بگیرد چه کاری برای او بهتر است.

آیا پدهای بهداشتی می تواند داخل واژن گم گردد؟

یک رشته ای از پدهای بهداشتی در خارج از مهبل قرار می گیرد و اجازه می دهد تا استفاده نماینده آن را بیرون بیاورد. اگر رشته پدهای بهداشتی به مهبل (واژن) وارد گردد، باز هم شما می توانید آن را پیدا کنید.

آیا در دوران قاعدگی در فعالیتی شرکت کنم؟

در دوران قاعدگی دلیلی ندارد که فعالیت های فیزیکی را متوقف کنیم و دختران می توانند فعالیت ها و ورزش را مانند روزهای گذشته انجام دهند.

خون ریزی قاعدگی در چه صورتی طبیعی است؟

خون قاعدگی در حالت طبیعی قرمز روشن یا کمی تیره بوده و به صورت قطره قطره است و شدید نیست و فاقد لخته خون یا توده است. دفع لخته یا خون ریزی شدید غیرطبیعی تلقی می گردد. اگر مقدار خون ریزی زیادتر از حد متداول باشد و 3 تا 4 روز بطول بیانجامد و اگر خون ریزی بیش از 7 روز و کمتر از 100 میلی¬لیتر باشد، قاعدگی غیرطبیعی تلقی می گردد.

خون ریزی طولانی مدت و زیاد چه عوارض و اهمیتی دارد؟

خون ریزی طولانی مدت و زیاد علت های زیادی دارد و اگر درمان نگردد منجر به کم خونی و ضعف و خستگی و ضربان قلب و… می گردد.

چه اتفاقی می افتد اگر او پریود ناگهانی و یا تصادفی را تجربه کند؟

خون ریزی اولیه خفیف است و به لباس های بیرونی نمی رسد اما ممکن است دخترتان ناگهانی پریود گردد. پس زمانی که به مدرسه می رود، یک جفت پدبهداشتی یا کهنه قاعدگی در کوله پشتی اش بگذارید.

چرا عادت ماهیانه منظمی ندارم؟

معمولا چرخه عادت ماهیانه 28 روزه است، اما برای همه خانم ثابت نیست و در بیشتر خانم ها بی نظمی های زیادی در عادت ماهیانه وجود دارد. اولین روز عادت ماهیانه، روز اول چرخه یک خانم محسوب می گردد.

روز چهاردهم یکی از تخمک ها از تخمدان خارج می گردد که به آن تخمک گذاری می گویند و در صورت عدم حاملگی دو هفته بعد پوشش درونی رحم ریزش پیدا نموده و عادت ماهیانه اتفاق می افتد.

بعد از اولین عادت ماهیانه تا 2 سال بی نظمی های زیادی وجود دارد. اختلال در زمان قاعدگی علت های گوناگونی مانند بیماری، کاهش وزن شدید و استرس زیاد، مسافرت و یا تغییرات عمده زندگی (مثل مهاجرت و جابجایی) دارد.

طول مدت عادت ماهیانه هم از 2 تا 10 روز متفاوت است ثابت نیست. در صورت اختلال در قاعدگی به دلیل وجود بیماری و مصرف دارو یا عدم تعادل هورمونی مراجعه به پزشک الزامی است. بی نظمی در قاعدگی ممکن است سه سال طول بکشد.

آیا بلوغ زودرس باعث کوتاه قد شدن می گردد؟

بلوغ زودرس ظهور بلوغ قبل از سن 8 تا 9 سالگی می تواند باعث کوتاه قد شدن شخص گردد. اگر قاعدگی در محدوده سنی طبیعی 9 تا 14 سالگی اتفاق اقتد، باعث توقف رشد قد و کوتاه قد شدن شخص نمی گردد و قد شخص کمی بیشتر از فردی که دیرتر قاعده شده است، رشد می نماید. پس از شروع نخستین قاعدگی قد دختران تا انتها بلوغ 6 تا 10 سانتیمتر رشد خواهد نمود.

چرا اندازه سینه متفاوت است؟

اولین نشانه بلوغ در دخترها رشد پستان هاست. همانطور که اندازه دو دست و پا یکسان نیست، اندازه آنها نیز متفاوت است و رشد و عظیم شدن یکی از پستان ها سریع تر از دیگری است که این مسئله کاملا طبیعی است اما برخی دختر خانم ها از این مسئله ناراحتند و فکر می نمایند مسئله ای وجود دارد.

توجه به شکل ظاهری پستان بسیار پر اهمیت است و اگر دختر خانم شما در این سن نگران شکل ظاهری سینه خود بود می توانید او را برای معاینه نزد پزشک ببرید.

علت درد دریافت سینه ها چیست؟

در دختر خانم ها در سن بلوغ و بعد از آن درد پستان هر از گاهی هنگام شستشو و تغییر شرایط در خواب اتفاق می افتد اما از درد پستان ها هیچ وقت نباید براحتی گذشت.

درد پستان ها در نزدیکی شروع عادت ماهیانه (یک هفته قبل) به دلیل ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون که باعث تجمع آب در بدن و متورم شدن پستان ها می گردد، بسیار شایع است. اگر هیچ ترشحی از پستان وجود نداشته باشد معمولا این درد را با مصرف مسکن و یا حتی پوشیدن لباس زیر مناسب تر می توان رفع کرد.

آیا ممکن است شخصی بیش از دو پستان داشته باشد؟

حدود 2 تا 6% دختران علاوه بر دو پستان اصلی دارای یک یا چند پستان یا نوک پستان فرعی هستند.

آیا استفاده از سینه بند صحیح است؟

استفاده از سینه بند مناسب زمانی که سینه ها شکل و اندازه بالغین را به خود گرفت ضروری است. دختران باید از سینه بند خوب و مناسب و تهیه شده از الیاف طبیعی استفاده نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1401

به "پاسخ سوالات رایج دختران در دوران بلوغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ سوالات رایج دختران در دوران بلوغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید