همه چیز درباره سهمیه 15 لیتری بنزین

به گزارش مجله کارنیکان، سهمیه بنزین از این پس به جای اختصاص به خودرو به حساب سرپرست خانوار واریز می شود. طبق برنامه ریزی تیم اقتصادی دولت قرار است به هر فرد ایرانی 15 لیتر بنزین سهمیه ای با قیمت 1500 تومان تعلق بگیرد. اما هنوز به شکل واضح تعیین نیست که بی خودروها چگونه باید از این سهمیه استفاده کنند.

همه چیز درباره سهمیه 15 لیتری بنزین

به گزارش خبرنگاران، براساس اعلام وزیر نفت هر فرد بر حسب کارت ملی و سابقه سکونت یک ساله در ایران می تواند از این سهمیه استفاده کند. با این وجود زمان دقیق اجرای سراسری این طرح هنوز تعیین نیست و تنها چیزی که معلوم شده این است که طرح آزمایشی ابتدا در جزایر کیش و قشم اجرا می شود. پس از آن هم در صورتی که طرح موفقیت آمیز باشد به دیگر نقاط کشور می رسد.

البته اگر خودرو و یا موتور سیکلت دارید و نگران بنزین سهمیه ای ذخیره شده در کارت سوخت تان هستید. باید بدانید که دولت وعده داده که این سهمیه ها همچنان در کارت سوخت حفظ می شود.

علاوه بر این، خانوار هایی که خودرو داشته اند و حالا با اجرای طرح تازه، سهمیه بنزین شان به کمتر از 60 لیتر می رسد، قرار است این سهمیه هم تغییر نکند. البته هنوز تصمیم قطعی برای آن گرفته نشده و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی گفته که در حال بررسی موضوع هستند.

بی خودرو ها چگونه از بنزین سهمیه ای خود استفاده می کنند؟

طبق اعلام مسئولان وزارت نفت، قرار است سهمیه خانوار ها به حساب بانکی سرپرست خانوار واریز شود؛ بنابراین اگر خودرو داشته باشید از این سهمیه می توانید به شکل مستقیم بهره ببرید. در غیر این صورت باید از بخش اعتباری و به صورت ریالی بهره ببرید.

هر چند در مورد نحوه خرید و فروش سهمیه بنزین و نحوه استفاده از بخش اعتباری و ریالی هنوز ابهام وجود دارد.

تنها مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی می گوید برای این موضوع سامانه مبادله بنزین پیش بینی شده است تا افرادی که خودرو ندارند، می توانند سهمیه خود را به سایر افراد بفروشند و در واقع سهمیه خود را نقد کنند.

با این وجود در حالی که سهمیه بنزین به حساب بانکی سرپرست خانوار واریز می شود، هنوز نمی دانیم که این سهمیه چگونه امکان خرید و فروش در سامانه مبادله را خواهد داشت.

علاوه بر این نمی دانیم که آیا دولت خریدار اصلی بنزین سهمیه ای از افراد است و سامانه تبادل بخشی فرعی طرح؛ یا اصلا پای دولت در میان نیست و فرد باید به صورت مستقیم وارد سامانه مبادله شود، بنزین سهمیه ای خانوارش را برای فروش در سامانه قرار دهد و بعد از فروش مابه ازای آن را به شکل ریالی دریافت کند.

طرح سهمیه بندی تازه جای یارانه معیشتی را می گیرد؟

حذف شدن ردیف ها از لایحه بودجه 1401 این اجازه را نمی دهد تا بفهمیم که آیا بنزین سهمیه بندی تازه در واقع جایگزینی برای یارانه معیشتی یا همان بنزینی است، یا طرحی مضاف بر آن است.

اما معاون امور اقتصادی سازمان برنامه و بودجه بدون اشاره به طرح تازه سهمیه بندی بنزین، گفته که در سال آینده حدود 50 هزار تومان به عنوان یارانه معیشتی پرداخت می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 2072

به "همه چیز درباره سهمیه 15 لیتری بنزین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره سهمیه 15 لیتری بنزین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید