نامه ظریف به گوترش برای لغو تحریم های ضدایرانی

به گزارش مجله کارنیکان، سخنگوی وزارت امور خارجه در پیامی توئیتری خبر از نامه وزیر امور خارجه ایران به آنتونیو گوترش، برای رفع تحریم های یکجانبه آمریکا داد.

نامه ظریف به گوترش برای لغو تحریم های ضدایرانی

به گزارش خبرنگاران، موسوی در توئیتی نوشت: ظریف امروز در نامه ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد که رونوشت آن برای روسای سازمان های بین المللی و وزرای امور خارجه همه کشورها ارسال شد بر ضرورت رفع تمامی تحریم های یکجانبه و غیر قانونی آمریکا علیه ایران برای مقابله با کرونا تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین صبح امروز در حساب توئیتر خود خبر از درخواست بانک مرکزی ایران از صندوق بین المللی پول برای کمک به مبارزه با کرونا از طریف به کار گیری ابزار سریع اقتصادی خبر داده بود.

ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با ارسال نامه ای به آقای آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد که رونوشت آنرا برای روسای همه سازمان های بین المللی و همتایان خود در سراسر جهان فرستاد، سرانجام تحریم های دولت ایالات متحده - را که مانع عمده ای برای مبارزه با شیوع کرونا در کشورمان است- خواستار شد.

ظریف در این نامه تاکید کرده است که علی رغم توانمندی علمی و تعهد نظام سلامت ایران برای مبارزه با شیوع کروناویروس، تحریم های ایالات متحده بر تجارت قانونی و پیش شرط های اخیر مقامات ایالات متحده برای ممانعت از فروش دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای بشردوستانه، تلاش ها برای مبارزه با شیوع کووید-19 در ایران را با موانع جدی روبرو کرده است.

وزیر امور خارجه، تاثیر تحریم های ثانویه بر فروش نفت و هم چنین دیگر صادرات کشور توسط بخش خصوصی و در نتیجه کاهش توان دولت برای تامین یارانه کالاهای اساسی شهروندان ایرانی، و کاهش توان بخش خصوصی برای تولید و اشتغال، چندلایه بودن تحریم های بخش های اقتصادی، حمل و نقل، بیمه و بانکی برای ممانعت از فروش دارو و تجهیزات پزشکی به ایران، عدم تامین لوازم و نرم افزارهای ناوبری مورد استفاده شرکت های هواپیمایی ایران با هدف زمین گیر کردن بخش هوایی ایران و اقدامات اخیر شرکت های آمریکایی برای مانع تراشی در استفاده از فناوری اطلاعات در جلوگیری از شیوع کووید-19 را به عنوان مثال هایی از اقدامات آمریکا بر شمرده که تا حدی در بی عملی جامعه جهانی در مقابل اقدامات غیرقانونی دولت ایالات متحده ریشه دارد.

ظریف در سرانجام، توقف فوری تروریسم اقتصادی دولت ایالات متحده علیه مردم ایران را الزامی دانسته و بر وظیفه سازمان ملل متحد و کشورهای عضو در همراهی با درخواست مردم و دولت ایران در توقف سیاست دولت ایالات متحده تاکید کرده است و از دبیرکل درخواست کرده است که متن این نامه به عنوان سند مجمع عمومی و شورای امنیت منتشر شود.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 788

به "نامه ظریف به گوترش برای لغو تحریم های ضدایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه ظریف به گوترش برای لغو تحریم های ضدایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید