درخواست عربستان برای حضور در مذاکرات برجام به عنوان یک طرف اصلی

به گزارش مجله کارنیکان، دولت سعودی در بیانیه ای گفت که در هرگونه مذاکرات بین المللی آینده درباره برنامه هسته ای ایران باید به عنوان یک طرف اصلی حضور داشته باشد.

درخواست عربستان برای حضور در مذاکرات برجام به عنوان یک طرف اصلی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری دولتی عربستان واس، هیئت دولت سعودی در نشست سه شنبه شب خود به ریاست ملک سلمان، بار دیگر با اتخاذ مواضع ضد ایرانی، فعالیت های تهران در منطقه را تهدید آمیز خواند و مدعی شد: کشور هایی که در بیشتر در معرض تهدیدات ایرانی قرار دارند، باید طرف اصلی در هرگونه مذاکرات بین المللی درباره توافق هسته ای با ایران باشند!.

هیئت دولت سعودی در بیانیه خود بدون اشاره به جنایاتش در غرب آسیا از یمن گرفته تا عراق و سوریه، ایران را به انجام اقدامات تهدید آمیز در منطقه متهم کرد و و خواستار مداخله جامعه جهانی برای جلوگیری از این تهدیدات شده است.

پیشتر امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در مصاحبه با یک شبکه سعودی گفته بود که که عربستان نیز باید بخشی از هرگونه توافق با ایران باشد.

ماکرون در این خصوص اضافه کرد: ما نباید اشتباهی که در سال 2015 مرتکب شدیم و کشور های منطقه را در توافق با ایران در نظر نگرفتیم، دوباره مرتکب شویم.

از سوی دیگر، پیتر استانو سخنگوی اتحادیه اروپا اظهارات رئیس جمهور فرانسه مبنی بر حضور عربستان در مذاکرات هسته ای با ایران را موضع شخصی خواند و تأکید کرد که اتحادیه اروپا به برجام کنونی پایبند است.

وی اضافه کرد: این اظهارات ماکرون ارتباطی با سیاست های مشترک اتحادیه اروپا ندارد و اتحادیه اروپا به عنوان میانجی اصلی مذاکرات برجام در سال 2015 کماکان قاطعانه تأکید دارد که این توافق باید زنده بماند و حفظ شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1569

به "درخواست عربستان برای حضور در مذاکرات برجام به عنوان یک طرف اصلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست عربستان برای حضور در مذاکرات برجام به عنوان یک طرف اصلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید