خبری مهم درباره لایحه دائمی همسان سازی بازنشستگان

به گزارش مجله کارنیکان، خبرنگاران : لایحه دائمی همسان سازی حقوق بازنشستگان در آستانه تصویب در دولت قرار گرفته است و پیش بینی می گردد این لایحه با قید دو فوریت به مجلس شورای اسلامی ارائه گردد.

خبری مهم درباره لایحه دائمی همسان سازی بازنشستگان

به گزارش به نقل از خبرآنلاین، این لایحه با هدف بهبود شرایط دریافتی بازنشستگان تدوین شده است. در اولین روزهای خرداد نیز در نشستی با نمایندگان صندوق های بازنشستگی کشوری، لشکری و تامین اجتماعی که به ریاست رییس سازمان برنامه و بودجه تشکیل شد، پیش نویس لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان آنالیز و مفاد پیش بینی شده در آن مورد تایید نمایندگان بازنشستگان نهاده شد.

به موجب پیش بینی های اجرا شده در این لایحه و در صورت تصویب نهایی، حقوق کلیه بازنشستگان، موظفین و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری از تاریخ تصویب این قانون توسط هیئت وزیران به نحوی مشخص می گردد که از حداقل 90 درصد میانگین ناخالص حقوق و فوق العاده های مشمول کسور بازنشستگی شاغل هم گروه یا هم طبقه، هم رتبه، هم پایه یا عناوین مشابه در همانسال کمتر نباشد. آنچه این لایحه را با اهمیت می سازد دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان است.

یش از این در سال 1399 ، اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان کلید خورد. از مهر سال 99 حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری بر طبق فرمول 90درصد به خاتمه رسید یعنی اینکه هر بازنشسته باید حداقل 90 درصد حقوق شاغل هم طبقه و همتراز خود را دریافت کند. بر اساس این گزارش پرداخت هایی در راستای ایجرا این طرح در سافند به بازنشستگان تامین اجتماعی صورت گرفت و در اولین روزهای فروردین، رئیس سازمان برنامه بودجه کشور با اشاره به پرداخت یک میلیون و 200 هزار تومان علی الحساب به بازنشستگان در 29 اسفند، گفت: بر اساس قولی که در زمینه شروع مرحله بعدی همسان سازی به بازنشستگان دادیم پرداخت انجام و در سال 1400 هم در جهت همسان سازی حقوق ها این فرایند ادامه خواهد یافت.

در فروردین ماه نیز رییس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد که 90هزار میلیارد تومان در بودجه 1400 برای بازنشستگان تامین اجتماعی لحاظ شده است.

حقوق بازنشستگان چقدر افزایش یافت

حقوق بازنشستگان در امسال افزایشی بیش از سال های گذشته را تجربه کرد. بر اساس اعلام وزیر کار در فروردین ماه حداقل پرداختی به بازنشستگان با 39 درصد افزایش از رقم 1 میلیون و 910 هزار و 427 تومان در سال گذشته به عدد 2 میلیون و 655 هزار و 495 تومان در سال 1400 افزایش پیدا کرد.

توضیحات نوبخت درباره مفاد لایحه

نوبخت پیش از این توضیحاتی مبسوط درباره لایحه دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان ارائه داده و گفته است: بازنشستگان انتظار داشتند که متناسب با کارکنان شاغل از این افزایش برخوردار بشوند. به این ترتیب موضوع دریافت 90 درصد حقوق ناخالص مشمول کسور شاغل، باید در هر شرایطی اجرا بگردد. وی گفته است در لایحه دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان پیش بینی شده است ؛ چکار باید کرد که به محض اینکه شاغل از یک افزایشی برخوردار می گردد بلافاصه همه احکام بازنشستگی بازنشستگان کل کشور، اعم از لشکری و کشوری و تأمین اجتماعی تغییر بکند. پیش بینی ما این است که سالی یک بار در مهر ماه این همسان سازی صورت بگیرد و اعتبارات آن در نظر گرفته گردد تا در لایحه بودجه سال بعد آورده گردد. وی با اشاره به اینکه امکان پذیر نیست که صندوق در آن واحد و به محض اینکه حقوق کارکنان افزایش پیدا کرد احکام بازنشستگان را هم اصلاح کند، گفته است: این کار باید سالی یک بار انجام گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1745

به "خبری مهم درباره لایحه دائمی همسان سازی بازنشستگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبری مهم درباره لایحه دائمی همسان سازی بازنشستگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید