وام جدید کرونا بنگاه محور شد

به گزارش مجله کارنیکان، در راستای حفظ اشتغال بنگاه ها و صیانت از نیروهای کار، پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا در دستور کار وزارت کار قرار گرفت و بر این اساس، 14 رسته شغلی منتخب که بیش ترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی بودند، برای استفاده از تسهیلات مذکور به سامانه کارا معرفی شدند تا مراحل ثبت نام خود را از این طریق دنبال کنند.

وام جدید کرونا بنگاه محور شد

در مرحله نخست پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا، نزدیک به 14 هزار میلیارد تومان تسهیلات به کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا در کشور پرداخت شد و متقاضیان به 19 بانک معین شده در این حوزه معرفی شدند که مبلغ مذکور در 14 رسته و 858 زیر رسته تعریف شده است.

در مرحله دوم پرداخت تسهیلات کرونا نیز رقمی معادل 8000 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که قرار است به چهار بخش حمل ونقل، گردشگری، فرهنگ و هنر و ورزش اختصاص یابد.

به گفته مدیرکل دفتر سیاست گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار، پرداخت تسهیلات کرونا در مرحله دوم به سمت بنگاه محوری تغییر کرده است و در این مرحله صرف نظر از بخش حمل ونقل ریلی که قبلاً هم مشمول پرداخت تسهیلات شده بود، سه بخش گردشگری، فرهنگ و هنر و ورزش در دستور کار قرار گرفته است.

در مرحله دوم پرداخت تسهیلات کرونا رقمی معادل 8000 میلیارد تومان در نظر گرفته شده و قرار است به بخش حمل ونقل 3500 میلیارد تومان، بخش گردشگری 2000 میلیارد تومان، بخش فرهنگ و هنر 1700 میلیارد تومان و بخش ورزشی 800 میلیارد تومان اختصاص داده شود.

ازوجی، مدیرکل دفتر سیاست گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار اضافه کرد: ستاد مقابله با کرونا پرداخت تسهیلات حمایتی به شاغلین و کسب وکارهای حوزه ورزشی، گردشگری و فرهنگ و هنر را در ادامه حمایت دولت از صاحبان مشاغل و کسب وکارهای شدیداً آسیب دیده از کرونا به تصویب رسانده است.

آن طور که وی گفته چارچوب پرداخت وام کرونا مشابه تسهیلات قبلی است ولی اینکه به هر واحد اقتصادی چگونه پرداخت شود چارچوبی است که دستگاه اجرایی مربوطه معین کرده است. به عنوان مثال در حوزه گردشگری چارچوب هایی که برای هتل ها و مراکز اقامتی و بوم گردی معین شده مبنای پرداخت تسهیلات از سوی بانک ها خواهد بود.

پیش از این معاونت اشتغال وزارت کار از اختصاص 2000 میلیارد تومان تسهیلات حمایتی کرونا به بخش گردشگری، 1700 میلیارد تومان به بخش فرهنگ و هنر و 800 میلیارد تومان به بخش ورزش در مرحله دوم پرداخت وام کرونا و بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا خبر داده بود. پرداخت تسهیلات بخش حمل ونقل نیز در این مرحله ادامه دارد و برای این منظور 3500 میلیارد تومان پیش بینی شده است.

مبلغ تسهیلات حمایتی دولت شامل 120 میلیون ریال وام برای کسب وکارهای آسیب دیده و 160 میلیون ریال برای واحدهایی است که بالاجبار به دستور دولت یا ستاد مبارزه با کرونا تعطیل شده اند.

تسهیلات کرونا با نرخ سود 12 درصد و در اقساط 24 ماهه پرداخت می شود که دوره تنفس بازپرداخت اقساط تا اول خرداد ماه سال 1400 معین شده است.

وثایق مورد نیز برای دریافت تسهیلات نیز سفته و چک است که برای دریافت وام کرونا تا سقف 160 میلیون ریال نیازی به معرفی ضامن نیست و تنها با ارائه سفته یا چک می توان تسهیلات را دریافت کرد. برای دریافت تسهیلات 16 میلیون تومان تا 48 میلیون تومان سفته متقاضی یا چک به همراه یک ضامن نیاز است. برای تسهیلات 48 میلیون تا 160 میلیون تومانی متقاضی باید علاوه بر سفته یا چک، دو ضامن معرفی کند. پرداخت تسهیلات 160 میلیون تا 200 میلیون تومان هم نیازمند ارائه سفته یا چک به همراه سه ضامن است. برای متقاضیانی که بیش از 200 میلیون تومان درخواست بدهند، تضامین صادره از سوی صندوق های ضمانت یا به تشخیص بانک وثایق متعارف باید ارائه شود.

متقاضیان دریافت وام کرونا در مرحله دوم پرداخت تسهیلات نیز برای ثبت نام و تکمیل اطلاعات خود باید از طریق سامانه کارای وزارت کار اقدام کنند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1467

به "وام جدید کرونا بنگاه محور شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام جدید کرونا بنگاه محور شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید