خبرنگاران فهرست نامزدهای نهایی جایزه بوکر 2020 اعلام شد

به گزارش مجله کارنیکان، تهران- خبرنگاران- 6 نامزد نهایی رقابت برای دریافت جایزه بوکر 2020 معرفی شدند.

خبرنگاران فهرست نامزدهای نهایی جایزه بوکر 2020 اعلام شد

به گزارش تارنمای شبکه بی بی سی، دایان کوک با برهوت جدید (The New Wilderness) ، تیستسی دانگارمبگا با این پیکر سوگوار (This Mournable Body) ، آونی دوشی با شکر سوخته (Burnt Sugar) ، مازا منگسته با پادشاه سایه (The Shadow King)، داگلاس استوارت با شاگی بین (Shuggie Bain) و براندون تیلور با زندگی واقعی (Real Life) به مرحله نهایی رقابت برای جایزه بوکر 2020 راه یافتند. از این 6 نامزد، چهار نفر رمان اولی هستند.

هیلاری منتل نویسنده 68 ساله انگلیسی که دو جایزه بوکر را در کارنامه هنری خود دارد و انتظار می رفت شانس بالایی در به دست آوردن جایزه امسال داشته باشد، از راه یافتن به این فهرست بازماند.

جایزه بوکر به عنوان معتبرترین جایزه ادبی کشور انگلیس به هر رمانی که به زبان انگلیسی نوشته شده باشد، فارغ از ملیت نویسنده، شانس شرکت در این رقابت را می دهد. تنها یک شرط وجود دارد و آن هم این که رمان مذکور در یک بازه زمانی مشخص در کشور انگلیس یا ایرلند منتشر شده باشد.

در کتابهایی که به فهرست نامزدهای نهایی این دوره از جایزه بوکر راه یافتند، به طیف وسیعی از موضوعات از تغییرات اقلیمی و سختی های زندگی در زیمبابوه گرفته تا زوال عقل و سربازان زن در اتیوپی پرداخته شده است.

برنده نهایی بوکر 2020، روز هفدهم نوامبر (27 آبان 99) اعلام می شود.

جایزه ادبی بوکر پیش از این به نام بوکر مک کانل طی سال های 1969 تا 2001 و طی سال های 2002 تا 2019 به نام جایزه من بوکر شناخته می شد. این جایزه هر سال به بهترین رمان اصلی نوشته شده به زبان انگلیسی و چاپ شده در انگلیس اهدا می شود. نویسندگان شهفرایند کشورهای همسود (اتحادیه ای متشکل از 53 کشور) به علاوه ایرلند، آفریقای جنوبی و بعدها زیمبابوه در سال های اول تا سال 2014 واجد شرایط دریافت این جایزه بودند، در ادامه به هر رمانی که به زبان انگلیسی نوشته شده باشد، گسترش یافت.

فرایند انتخاب برنده جایزه با تشکیل یک کمیته مشورتی شامل یک نویسنده، دو ناشر، یک نماینده ادبی، یک کتابفروش، یک کتابدار و یک رئیس منتصب بنیاد جایزه بوکر آغاز می شود. سپس کمیته مشورتی، هیات داوران را که عضویت آن هر ساله تغییر می کند، برمی گزیند. داوران از میان منتقدان برجسته ادبی، نویسندگان، دانشگاهیان و شخصیت های برجسته عمومی انتخاب می شوند.

سال گذشته مارگارت آتوود و برناردین اواریستو به صورت مشترک برنده جایزه بوکر شده و مبلغ 50 هزار پوندی این جایزه را با یکدیگر تقسیم کردند.

منبع: ایرنا
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1125

به "خبرنگاران فهرست نامزدهای نهایی جایزه بوکر 2020 اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فهرست نامزدهای نهایی جایزه بوکر 2020 اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید