فهرست کامل بهترین فیلم های سال 2018 همراه با رتبه بندی منتقدان

به گزارش مجله کارنیکان، سال 2018 با تمام فراز و نشیب های سینمایی به خاتمه رسید. حال که فیلم های 2018 همگی اکران شده اند و منتقدان هر یک فیلم های برتر سال 2018 را از نگاه خود معرفی نموده اند، فرصت مناسبی است که با توجه به نمرات منتقدان و فهرست های منتشر شده از سوی سایت های سینمایی معتبر به یک لیست منطقی از فیلم های برتر سال 2018 رسید. در این مطلب ابتدا شما را با 10 فیلم برتر سال 2018 از نگاه معتبرترین سایت های سینمایی آشنا می کنیم و سپس به فهرست کامل بهترین فیلم های 2018 از نگاه خبرنگاران مگ می پردازیم.

فهرست کامل بهترین فیلم های سال 2018 همراه با رتبه بندی منتقدان

بهترین فیلم های 2018 از نگاه منتقدان

از جمله شیوه های تعیین آثار سینمایی شاخص هر سال می توان به مجموعه نمرات منتقدان به فیلم ها، فهرست های منتشر شده از سوی سایت های سینمایی تحت عنوان فیلم های برتر سال و آنالیز فیلم های برنده جایزه در هر سال میلادی اشاره نمود. در ادامه بر اساس همین معیارها چندین رده بندی مختلف از 10 فیلم برتر سال 2018 ارایه می کنیم.

بهترین فیلم های 2018 از نظر متاکریتیک

وبسایت متاکریتیک مجموعه نمرات منتقدان به آثار سینمایی مختلف را با شاخصی تحت عنوان نمره متا تعیین می نماید. در خاتمه سال میلادی می توان به این وبسایت مراجعه و فهرستی که طبق همین شاخص تعیین شده را به عنوان یکی از دسته بندی های معتبر بهترین آثار سال مطالعه کرد. در ادامه می توانید 10 فیلم برتر این فهرست را ببینید. البته به جز مستندهای لطف حیرت آور و آن ها نباید پیر شوند که پخش جهانی خوبی داشتند بقیه مستندها را در این فهرست در نظر نگرفته ایم.

رتبهنام فیلمعنوان اصلیکارگرداننمره متا
1رماRomaآلفونسو کوارون96
2لطف حیرت آورAmazing Graceآلن الیوت و سیدنی پولاک94
3دزدان مغازهShopliftersهیروکازو کورئیدا93
4سوارکارThe Riderکلوئه ژائو92
5آن ها نباید پیر شوندThey Shall Not Grow Oldپیتر جکسون91
6سوگلیThe Favouriteیورگوس لانتیموس91
7سوزاندنBurningلی چانگ دانگ90
8جنگ سردCold Warپاول پاولیکوفسکی90
9داستانThe Taleجنیفر فاکس90
10کلاس هشتمEighth Gradeبو برنهام89

براساس همین فهرست، فیلم سینمایی رما (Roma) با نمره متای 96 عنوان بهترین اثر سینمایی سال 2018 از نظر منتقدان را می گیرد. از مجموع 50 نقدی که بر فیلم رما نوشته شده تمامی نقدها مثبت بوده اند. فیلم مستند لطف حیرت آور (Amazing Grace) درباره آرتا فرانکلین خواننده مشهور و دزدان مغازه (Shoplifters) به ترتیب با نمرات متای 94 و 93 رده های بعدی این لیست را تشکیل می دهند.

بهترین فیلم های 2018 از نظر راتن تومیتوز

راتن تومیتوز دیگر سایت سینمایی مشهور است که درصد رضایت منتقدان از آثار سینمایی را با شاخصی به نام تومیتومتر تعیین می نماید. راتن تومیتوز نظرات تعداد گسترده تری از منتقدان را پوشش می دهد و لزوما بازتاب نظر بهترین و شاخص ترین منتقدان نیست. به همین دلیل تفاوت زیادی میان فهرست راتن تومیتوز و متاکریتیک دیده می شود. در فهرستی که سایت راتن تومیتوز از بهترین فیلم های سال 2018 منتشر نموده، فیلم رما در رده هفتم دیده می شود و فیلم ابرقهرمانی بلک پنتر (پلنگ سیاه) در صدر جدول نهاده شده است.

رتبهنام فیلمعنوان اصلیکارگردانتومیتومتر
1پلنگ سیاهBlack Pantherرایان کوگلر97
2ماموریت: غیرممکن - فال اوتMission: Impossible - Falloutکریستوفر مک کوری97
3بلکککلنزمنBlacKkKlansmanاسپایک لی96
4مرد عنکبوتی: به درون جهانی عنکبوتیSpider-Man: Into the Spider-Verseباب پرسیچتی، پیتر رمزی، رودنی روثمن97
5ستاره ای متولد شده استA Star is Bornبردلی کوپر90
6کلاس هشتمEighth Gradeبو برنهام99
7رماRomaآلفونسو کوارون95
8یک جای ساکتA Quiet Placeجان کرازینسکی95
9هرگز می توانی مرا ببخشی؟Can You Ever Forgive Meماریل هلر98
10شگفت انگیزان 2The Incredibles 2برد بیرد94

نکته: لازم به شرح است که راتن تومتیوز در رده بندی کردن فیلم ها عوامل دیگری مانند تعداد نقدهای نوشته شده روی فیلم را هم غیر از عدد تومیتومتر در نظر می گیرد.

برندگان جوایز شاخص جشنواره های بین المللی

در نهایت فیلم های کلیدی سال را باید در جشنواره های بین المللی نیز جست وجو کرد. در جدول زیر تعدادی از این جشنواره ها و فیلم هایی که پیروز شده اند معتبرترین جوایز این جشنواره ها را به خود اختصاص دهند را آنالیز نموده ایم.

نام رویداد هنریعنوان جایزهبرنده
جشنواره بین المللی فیلم کن 2018نخل طلادزدان مغازه (Shoplifters)
جشنواره بین المللی فیلم ونیز 2018شیر طلاییرما (Roma)
جشنواره بین المللی فیلم برلین 2018خرس طلاییبه من دست نزن (Touch Me Not)
جشنواره بین المللی فیلم تورنتو 2018بهترین فیلم منتخب مردمکتاب سبز (Green Book)
جوایز اسکار 2019بهترین فیلمکتاب سبز (Green Book)
جوایز اسکار 2019بهترین فیلم خارجی زبانرما (Roma)

نکته: با توجه به این که نامزدهای جوایز اسکار در ماه اول سال میلادی یعنی ماه ژانویه اعلام می شود، در واقع در مراسم اسکار هر سال شاهد انتخاب بهترین فیلم های سال قبل هستیم.

فهرست کامل بهترین فیلم های 2018

1. پلنگ سیاه (Black Panther)

کارگردان: Ryan Coogler

بازیگران: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyongo

تاریخ اکران: 16 فوریه 2018 (27 بهمن 1396)

امتیاز متاکریتیک: 88

فیلم سینمایی پلنگ سیاه در زمان اکران در سال 2018 توانست لقب پرفروش ترین فیلم سینماهای آمریکا و دومین فیلم پرفروش جهان را به خود اختصاص دهد؛ فیلمی ابرقهرمانی که در عین پیروزیت تجاری توانست نظر منتقدان را هم به خود جلب کند؛ اتفاقی که عموما به سختی درمورد فیلم های اینچنینی رخ می دهد. پلنگ سیاه براساس کاراکتری از مجموعه کاراکترهای مارول کامیکس به همین نام ساخته شده است. در این اثر سینمایی تچالا، پادشاه واکاندا در نقش پلنگ سیاه باید برسر تصاحب پادشاهی با دشمنانی سرسخت روبرو شود.

پلنگ سیاه به شکل قابل توجهی میان منتقدین آمریکایی تحسین شد و بعضی از نقدنویس های طرفدار فیلم آن را بهترین فیلم ابرقهرمانی تاریخ هم نامیده اند. در کل می شود گفت یک اجماع عمومی میان منتقدان آمریکایی درباره کیفیت بالای پلنگ سیاه وجود داشت. یکی از منتقدان وجود سبک منحصر به فرد که در هیچ فیلم ابرقهرمانی دیگری دیده نشده و نقش های منفی پیچیده و سمپاتی برانگیز را از جمله عوامل پیروزیت فیلم ارزیابی نموده است.

2. نابودی (Annihilation)

کارگردان: Alex Garland

بازیگران: Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Gina Rodriguez

تاریخ اکران: 23 فوریه 2018 (4 اسفند 1396)

امتیاز متاکریتیک: 79

فیلم سینمایی Annihilation که نام آن تحت عنوان نابودی هم ترجمه شده است یک فیلم علمی تخیلی و ترسناک روانشناختی است. فیلم براساس رمانی به همین نام نوشته جف وندرمیر ساخته شده و روایتگر سفر خطرناک یک زیست شناس به منطقه ای اسرار آمیز است؛ منطقه ای که از قوانین طبیعت پیروی نمی نماید و اتفاقات غیرمنتظره ای را برای تیم سفرنماینده تدارک دیده است. گرچه فیلم سینمایی نابودی از نظر تجاری فیلم چندان پیروز و پرفروشی نبود اما در میان عناوینی قرار داشت که از نظر منتقدان صندلی کاملا قابل قبولی را در میان فیلم های سال 2018 به خود اختصاص داد.

3. چین خوردگی در زمان (A Wrinkle in Time)

کارگردان: Ava DuVernay

بازیگران: Oprah Winfrey, Reese Witherspoon, Mindy Kaling

تاریخ اکران: 9 مارس 2018 (18 اسفند 1396)

امتیاز متاکریتیک: 53

چین خوردگی در زمان یک فیلم فانتزی در سبک ماجراجویی است که توسط ایوا دوورنی کارگردانی شده است. ماجرای این اثر سینمایی درباره دختری است که با یاری سه همسفر، سفری را برای یافتن پدرش آغاز می نماید؛ پدری که پس از کشف یک سیاره جدید گم شده است. ایوا دوورنی کارگردان این فیلم پیشتر به خاطر کارگردانی آثاری مثل میان ناکجا (Middle of Nowhere) و سلما (Selma) مورد توجه نهاده شده بود. او اولین کارگردان زن آفریقایی-آمریکایی است که در جشنواره ساندنس جایزه کارگردانی را تصاحب کرد؛ همچنین فیلم فانتزی چین خوردگی در زمان هم اولین فیلم لایو-اکشنی بود که توسط یک کارگردان زن سیاه پوست ساخته می شود و بودجه ای سه رقمی دارد.

4. مهاجم مقبره (Tomb Raider)

کارگردان: Roar Uthaug

بازیگران: Alicia Vikander, Daniel Wu, Dominic West

تاریخ اکران: 16 مارس 2018 (25 اسفند 1396)

امتیاز متاکریتیک: 48

توم ریدر یا مهاجم مقبره یک فیلم اکشن ماجراجویی است که براساس یک بازی ویدیویی بسیار معروف به همین نام ساخته شده است. نسخه های مختلف این بازی از سال 1996 در اختیار گیمرها نهاده شد و جریان فراوری بازی هایی در مجموعه توم ریدر هنوز تا سال 2018 نیز ادامه دارد. اما فیلم سینمایی توم ریدر براساس بازی توم ریدر (عرضه شده در سال 2013) ساخته شده است، این فیلم عناصری از بازی ظهور توم ریدر (عرضه شده در سال 2015) را نیز در خود دارد.

با توجه به این نکته که پیش از این هم شاهد ساخت فیلم سینمایی براساس بازی توم ریدر بودیم (فیلم هایی مثل لارا کرافت: مهاجم مقبره و لارا کرافت مهاجم مقبره: گهواره حیات، هر دو با نقش آفرینی آنجلینا جولی)، این فیلم یک آغاز مجدد در مجموعه فیلم های توم ریدر هم به حساب می آید. توم ریدر روایتگر ماجرای سفر خطرناک لارا کرافت به منطقه ای است که آخرین مقصد پدرش پیش از ناپدیدشدن بوده است.

5. جزیره سگ ها (Isle of Dogs)

کارگردان: Wes Anderson

بازیگران: Bryan Cranston, Edward Norton, Bill Murray

تاریخ اکران: 23 مارس 2018 (3 فروردین 1397)

امتیاز متاکریتیک: 82

جزیره سگ ها یک انیمیشن استاپ موشن آمریکایی است که توسط وس اندرسن ساخته شده است. اندرسن به خاطر ساخت فیلم های مستقل در سینمای آمریکا مورد توجه بوده است. فیلم در ژاپن (در فضایی ویران شهری مربوط به آینده ای نزدیک) می گذرد و روایتگر ماجرای پسری است که پس از شیوع نوعی بیماری میان حیوانات و تبعید سگ ها به یک جزیره به دنبال سگش می شود.

جزیره سگ ها که بدون شک یکی از بهترین فیلم های 2018 است به خاطر سبک خاص انیمیشن، داستان و شوخی هایش مورد توجه و تحسین منتقدان نهاده شد و جایزه بهترین کارگردانی را هم از جشنواره فیلم برلین تصاحب کرد.

6. بازیکن شماره یک آماده (Ready Player One)

کارگردان: Steven Spielberg

بازیگران: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn

تاریخ اکران: 29 مارس 2018 (9 فروردین 1397)

امتیاز متاکریتیک: 64

بازیکن شماره یک آماده فیلمی است علمی تخیلی و ماجراجویانه که براساس رمانی به همین نام (منتشر شده در سال 2011) ساخته شده است. داستان فیلم در سال 2045 می گذرد؛ در شرایطی که اغلب انسان ها برای فرار از پریشان حالی و ویرانی های جهان واقعی از یک سیستم واقعیت مجازی خاص استفاده می نمایند. در این شرایط یک نوجوان نشانه هایی از یک بازی پنهان در این برنامه کشف می نماید که به وسیله بردن آن می توان صاحب کل برنامه شد؛ در نتیجه جدالی میان این نوجوان و همراهانش با یک شرکت عظیم برای بردن این بازی و تصاحب برنامه پدید می آید.

بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که فیلم نامه این اثر سینمایی تفاوت های قابل توجهی با رمان دارد، بعضی از منتقدین این تفاوت ها را مثبت ارزیابی نموده اند و معتقدند تغییرات در رمان باعث شده شاهد فیلم نامه قدرتمندتری باشیم.

7. یک مکان ساکت (A Quiet Place)

کارگردان: John Krasinski

بازیگران: Emily Blunt, John Krasinski

تاریخ اکران: 6 آوریل 2018 (17 فروردین 1397)

امتیاز متاکریتیک: 82

فیلم سینمایی A Quiet Place یک درام ترسناک است که توسط جان کرازینسکی ساخته شده است. کرازینسکی در این اثر سینمایی به همراه همسر واقعی اش امیلی بلانت، به ایفای نقش نیز پرداخته است. در این اثر سینمایی زمین به تسخیر موجوداتی درآمده که انسان ها را شکار می نمایند. این موجودات حساسیت فوق العاده ای به صدا دارند و تنها صدایی کوچک کافی است تا آن ها را به سمت طعمه های خود راهنمایی کند. فیلم ماجرای خانواده ای را روایت می نماید که باید از ترس این موجودات در پناهگاهی زندگی نمایند و زندگی خود را نیز بدون فراوری کوچکترین صدایی بگذرانند. همانطور که تعیین است نام فیلم هم از همین شرایط خاص گرفته شده است. این فیلم کم بودجه توانست بیش از 15 برابر رقمی که صرف فراوری آن شده بود را در گیشه بدست آورد و در میان منتقدان هم یکی از بهترین فیلم های ترسناک 2018 لقب گرفت.

8. سوارکار (The Rider)

کارگردان: Chloé Zhao

بازیگران: Brady Jandreau, Lilly Jandreau, Tim Jandreau

تاریخ اکران: 13 آوریل 2018 (24 فروردین 1397)

امتیاز متاکریتیک: 92

تا این لحظه یکی از بهترین فیلم های سال 2018 از نظر منتقدان فیلمی نیست جز The Rider یا سوارکار. سوارکار روایتگر ماجرای گاوچرانی است که پس از یک حادثه دیگر قادر نیست در میادین گاوبازی حاضر شود و همین موضوع برای او چالشی هویتی پیرامون معنای زندگی ایجاد نموده است. حال که هویت، هدف و مردانگی او که به وسیله مسابقات گاوبازی قوام می گرفته دچار بحران شده او باید در زندگی جدیدش معنای دیگری برای هویتش بیافریند.

کارگردان فیلم سوارکار یک زن چینی به نام کلوئی ژائو است. سوارکار دومین فیلم بلند او است؛ فیلمی که علاوه بر منتقدان آمریکایی توجه داوران جشنواره کن را هم در سال 2017 برانگیخت و جایزه آرت سینمای این جشنواره را به خود اختصاص داد.

9. انتقام جویان: جنگ ابدیت (Avengers: Infinity War)

کارگردان: Anthony Russo, Joe Russo

بازیگران: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo

تاریخ اکران: 27 آوریل 2018 (7 اردیبهشت 1397)

امتیاز متاکریتیک: 68

انتقام جویان: جنگ ابدیت فیلمی بود که در سال میلادی جاری گیشه های هالیوود را تسخیر کرد. فیلم پس از یک افتتاحیه رکوردشکن و فوق العاده از نظر تجاری، توانست فروش قدرتمندش را ادامه دهد و در حال حاضر لقب پرفروش ترین فیلم جهان در سال 2018 را به خود اختصاص داده است.

انتقام جویان: جنگ ابدیت فیلمی ابرقهرمانی در جهان سینمای مارول، دنباله دو اثر دیگر از همین مجموعه است و توسط برادران روسو کارگردانی شده. در این اثر سینمایی انتقام جویان و متحدان شان باید با نشان دادن هر کوششی تانوس را شکست دهند تا از نابودی جهان جلوگیری نمایند.

10. ددپول 2 (Deadpool 2)

کارگردان: David Leitch

بازیگران: Ryan Reynolds, Josh Brolin, Morena Baccarin

تاریخ اکران: 18 می 2018 (28 اردیبهشت 1397)

امتیاز متاکریتیک: 66

ددپول 2 یازدهمین فیلم از مجموعه فیلم های مردان ایکس و ادامه فیلم سینمایی ددپول است که سال 2016 ساخته شد. این فیلم ابرقهرمانی جهان سینمایی مارول از نظر فروش و همچنین از نگاه منتقدان تا حد زیادی شرایطی داشت شبیه به فیلم قبلی ددپول. در این قسمت وید ویلسون (ددپول) با تشکیل تیمی از جهش یافته ها باید از پسری نوجوان که دارای توانایی های ماورا الطبیعی است محافظت کند.

کارگردان ددپول 2 دیوید لیچ بدل کار مشهور است که پیش از این فیلم بلوند اتمی را کارگردانی نموده بود و پس از جدایی تیم میلر (کارگردان فیلم ددپول سال 2016) به این مجموعه پیوست.

11. سولو: داستانی از جنگ ستارگان (Solo: A Star Wars Story)

کارگردان: Ron Howard

بازیگران: Alden Ehrenreich, Woody Harrelson, Emilia Clarke

تاریخ اکران: 25 می 2018 (4 خرداد 1397)

امتیاز متاکریتیک: 62

سولو: داستانی از جنگ ستارگان دومین فیلم مستقل مجموعه جنگ ستارگان، از نظر سیر روایی وقایع، پیش از جنگ ستارگان قسمت چهارم: امیدی تازه قرار می گیرد و داستان هان سولو را در این مجموعه روایت می نماید. این اثر سینمایی را ران هاوارد کارگردانی نموده است.

مجموعه جنگ ستارگان بدون شک محبوب ترین مجموعه از فیلم های سینمایی در ایالات متحده آمریکا به حساب می آید ویکی از قسمت های همین مجموعه جنگ ستارگان: نیرو برمی خیزد پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای آمریکا و سومین فیلم پرفروش تاریخ سینمای جهان است. با این وجود گرچه نمی توان در اهمیت هیچ یک از قسمت های این مجموعه پرطرفدار شک کرد اما سولو: داستانی از جنگ ستارگان نتوانسته از نظر تجاری مانند قسمت های دیگر جنگ ستارگان پرفروش ظاهر شود و به نظر می رسد با توجه به بودجه بسیار بالای ساخت آن (چیزی بین 250 تا 300 میلیون دلار) کار دشواری را در گیشه پیش رو داشته باشد.

12. داستان (The Tale)

کارگردان: Jennifer Fox

بازیگران: Laura Dern, Jason Ritter, Common

تاریخ اکران: 26 می 2018 (5 خرداد 1397)

امتیاز متاکریتیک: 90

درامی که جنیفر فاکس آن را هم نوشته و هم کارگردانی نموده است. فیلم داستان کودکی خود جنیفر فاکس است. این درام اتوبیوگرافیک به ماجرای تعرض جنسی می پردازد که در کودکی برای خود کارگردان رخ داده.

جنیفر فاکس به عنوان یک مستندساز سرشناس و استاد دانشگاه در سن 40 سالگی صندلیش تثبیت شده بود که روزی مادرش زنگ می زند و می گوید مقاله ای را پیدا نموده که او در 13 سالگی نوشته بوده. مقاله درباره رابطه با مردی بسیار مسن تر از خودش بود که از او سوءاستفاده نموده بود.

بعد از این که فاکس دوباره مقاله را می خواند تصمیم می گیرد روی آن دوره زندگی اش تحقیقاتی انجام بدهد و آن را به صورت یک فیلم دربیاورد.

فیلم اولین بار در جشنواره ساندنس به نمایش درآمد و منتقدان سوژه جسورانه و چالش برانگیز آن را ستایش کردند. آن ها معتقد بودند که فیلم پیروز می شود سوژه اش را با حساسیت، قدرت و البته وقار به تصویر بکشد. فیلم بعدتر از شبکه HBO پخش شد.

13. هشت یار اوشن (Oceans 8)

کارگردان: Gary Ross

بازیگران: Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway

تاریخ اکران: 8 ژوئن 2018 (18 خرداد 1397)

امتیاز متاکریتیک: 61

هشت یار اوشن یک فیلم کمدی است که گری راس وظیفه کارگردانی آن را به عهده داشته است. هشت یار اوشن اسپین آف سه گانه معروف اوشن محسوب می شود که در سال های 2001 تا 2007 توسط استیون سودربرگ ساخته شدند. فیلم ماجرای یک گروه که از تعدادی زن تشکیل شده اند و برای یک سرقت برنامه ریزی می نمایند را روایت می نماید. همچنین باید به این نکته اشاره نمود که مت دیمون و کارل راینر هم از سه گانه اوشن در این فیلم به شکل افتخاری حضوری کوتاه دارند.

14. موروثی (Hereditary)

کارگردان: Ari Aster

بازیگران: Toni Collette, Alex Wolff, Milly Shapiro

تاریخ اکران: 8 ژوئن 2018 (18 خرداد 1397)

امتیاز متاکریتیک: 87

فیلم سینمایی Hereditary یک فیلم ترسناک ماورایی است که اولین اثر کارگردانی نه چندان نام آشنا به اسم آری آستر به حساب می آید. آستر پیش از این ساخت تعدادی از فیلم های کوتاه را در کارنامه دارد. فیلم ماجرای جستجوی اسرار مرموز یک خانواده و کوشش برای فرار کردن از بخت شومی که به اعضای خانواده به ارث می رسد را روایت می نماید. مشهورترین بازیگر این فیلم، تونی کولت بازیگر و خواننده معروف استرالیایی است. Hereditary در میان فیلم های محبوب منتقدان واقع شده است و می توان آن را از همین حالا جزو بهترین فیلم های ترسناک 2018 دانست. محتمل است برای این فیلم همان اتفاقی بیفتد که سال گذشته برای فیلم اول جوردن پیل یعنی Get Out افتاد؛ فیلمی که هم در فهرست بهترین فیلم های ترسناک 2017 نهاده شد و هم یکی از بهترین فیلم های سال 2017 از نظر منتقدان شد.

15. شگفت انگیزان 2 (The Incredibles 2)

کارگردان: Brad Bird

بازیگران: Holly Hunter, Craig T. Nelson, Sarah Vowell

تاریخ اکران: 15 ژوئن 2018 (25 خرداد 1397)

امتیاز متاکریتیک: 80

شگفت انگیزان 2 یک انیمیشن ابرقهرمانی است به کارگردانی برد برد. فیلم خط روایی قسمت قبلی را دقیقا از نقطه خاتمهی آن پی می گیرد. در این قسمت باب پار (آقای شگفت انگیز) باید از جک-جک مراقبت کند در حالی که هلن در گیرودار ماموریتی برای نجات جهان است.

کارگردانی این اثر را برد برد بر عهده گرفته که پیش از این وظیفه ساخت قسمت اول مجموعه شگفت انگیزان و انیمیشن معروف راتاتویی را برعهده داشت. پیش از این قرار بود شاهد اکران این فیلم در سال 2019 باشیم اما با توجه به بعضی پیش آمدها تاریخ اکران شگفت انگیزان 2 در سال 2019 به انیمیشن داستان اسباب بازی 4 داده شد.

16. جهانی ژوراسیک: سقوط پادشاهی (Jurassic World: Fallen Kingdom)

کارگردان: J. A. Bayona

بازیگران: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Rafe Spall

تاریخ اکران: 22 ژوئن 2018 (1 تیر 1397)

امتیاز متاکریتیک: 51

جهانی ژوراسیک: قلمروی سقوط نموده یک فیلم علمی تخیلی آمریکایی است که ادامه فیلم جهانی ژوراسیک (ساخته شده در سال 2015) به حساب می آید و پنجمین فیلم مجموعه پارک ژوراسیک است. کالین ترورو نویسنده و کارگردان فیلم جهانی ژوراسیک در این اثر هم در نقش فیلم نامه نویس ظاهر شده و با درک کانولی یکی دیگر از نویسندگان فیلم قبلی همکاری داشته است. ساخت این اثر سینمایی را خوان آنتونیو بایونا کارگردان اسپانیایی (از شاگردان گیرمو دل تورو) که بیشتر بخاطر ساخت فیلم ترسناک یتیم خانه معروف است، برعهده دارد.

ماجرای جهانی ژوراسیک: قلمروی سقوط نموده در شرایطی رخ می دهد که آتشفشان خاموش جزیره فعال شده و اون در کنار کلیر کوشش می نمایند باقی مانده دایناسورها را از خطر انقراض نجات دهند.

17. سیکاریو: روز سرباز (Sicario: Day of the Soldado)

کارگردان: Stefano Sollima

بازیگران: Benicio del Toro, Josh Brolin, Isabela Moner

تاریخ اکران: 29 ژوئن 2018 (8 تیر 1397)

امتیاز متاکریتیک: 61

سیکاریو: روز سرباز یا سیکاریوی 2 یک فیلم اکشن جنایی است به کارگردانی استفانو سولیما. فیلم ادامه قسمت اول مجموعه است که در سال 2015 ساخته شد و در آن بنیسیو دل تورو و جاش برولین دوباره در همان نقش های سابق حضور دارند. فیلم ماجرای درگیری های مربوط به مواد مخدر در مرز آمریکا و مکزیک را نشان می دهد و با وخیم شدن شرایط و انتقال تروریست از مرزها، سازمان سیا با همکاری یک قاتل قدیمی وارد قصه می شود.

اثر اول مجموعه سیکاریو را دنی ویلنوو کارگردان فرانسوی-کانادایی که آثاری چون Arrival و Blade Runner 2049 را در کارنامه دارد ساخته بود اما این بار برای کارگردانی قسمت دوم نوبت به استفانو سولیما رسیده که به دلیل ساختن سریال هایی جنایی همچون گومورا در ایتالیا شناخته می شود.

18. مرد مورچه ای و زنبورک (Ant-Man and the Wasp)

کارگردان: Peyton Reed

بازیگران: Paul Rudd, Evangeline Lilly, Michael Peña

تاریخ اکران: 6 جولای 2018 (15 تیر 1397)

امتیاز متاکریتیک: 70

فیلم سینمایی Ant-Man and the Wasp یک اثر ابرقهرمانی در جهان سینمایی مارول است که در ادامه فیلم Ant-Man ساخته سال 2015 قرار می گیرد. این فیلم که بیستمین اثر در جهان سینمایی مارول به حساب می آید توسط پیتون رید کارگردانی شده؛ مردی که پیش از این فیلم های Yes Man و Ant-Man را هم به ترتیب در سال های 2008 و 2015 کارگردانی نموده بود. پل راد و اوانجلین لیلی از قسمت اول این مجموعه، در این قسمت هم همان نقش های قبلی را برعهده دارند.

وقایع Ant-Man and the Wasp در میان وقایع فیلم های Captain America: Civil War و Avengers: Infinity War واقع شده است؛ پس از وقایع مربوط به جنگ داخلی اسکات لنگ در بازداشت خانگی واقع شده است و میخواهد بین وظایفش به عنوان یک پدر و وظایفش به عنوان Ant-Man نوعی توازن ایجاد کند.

19. کلاس هشتم (Eighth Grade)

کارگردان: Bo Burnham

بازیگران: Elsie Fisher, Josh Hamilton, Emily Robinson

تاریخ اکران: 13 جولای 2018 (22 تیر 1397)

امتیاز متاکریتیک: 89

فیلم کلاس هشتم تحسین شده ترین فیلم از سوی منتقدان در نیمه اول سال 2018 بود. بو برنهام کارگردان جوان 28 ساله، فیلم کلاس هشتم را با موضوع بلوغ یک دختر نوجوان ساخته و این اولین فیلم بلند سینمایی اش به شمار می رود.

کایلا دی، با بازی درخشان السی فیشر دختر نوجوان سیزده ساله ای است که دچار بحران تنهایی و اعتماد به نفس است و به تنهایی با این ماجرا دست و پنجه نرم می نماید.

کایلا دائم سرش در گوشی و کامپیوتر است. در حالی که نتوانسته با جهان بیرون به صلح برسد سعی دارد به وسیله شبکه های اجتماعی و یوتیوب برای خودش دوستانی دست و پا کند. دخترک در یوتیوب یک کانال دارد که در آن به زبان ساده خودش از رمزهای پیروزیت در زندگی و ارتباط برقرار کردن با دیگران می گوید. یعنی همان چیزی که مشکل خودش است.

فیلم برنهام اثری است به شدت انسانی، گرم و دوست داشتنی. برنهام فیلمنامه این فیلم را سال 2014 نوشت. زمانی که خودش با اضطرابی شبیه کاراکتر اصلی فیلمش در جهت کمدین شدن همراه بود.

برنهام دوست داشته فیلمش کاملا رئالیستی باشد و به همین دلیل سراغ بازیگران تازه کاری رفته که واقعا کلاس هشتمی باشند.

20. ماموریت: غیرممکن - فال اوت (Mission: Impossible - Fallout)

کارگردان: Christopher McQuarrie

بازیگران: Tom Cruise, Henry Cavill, Ving Rhames

تاریخ اکران: 27 جولای 2018 (5 مرداد 1397)

امتیاز متاکریتیک: 86

ماموریت: غیرممکن - فال اوت ششمین عنوان در مجموعه فیلم های مأموریت غیرممکن است. این اکشن جاسوسی را کریستوفر مک کواری کارگردانی نموده است؛ مردی که پیش از این قسمت پنجم همین مجموعه را هم کارگردانی نموده بود و به عنوان نویسنده فیلم های برایان سینگر مانند مظنونین همیشگی و والکیری نیز شناخته می شود. فیلم شرایط پیچیده ای را روایت می نماید که پس از بد پیش رفتن یک عملیات برای ایتن هانت و تیمش پدید می آید.

ساخت مجموعه فیلم های ماموریت غیرممکن از سال 1996 آغاز شد زمانی که تام کروز ستاره اصلی این فیلم ها 34 ساله بود و تا حال که 55 سال سن دارد ادامه یافته است. کریستوفر مک کواری تنها کارگردانی است که با ساختن Mission: impossible-fallout در مجموعه ماموریت غیرممکن بیش از یک فیلم ساخته. پیش از این 4 کارگردان مختلف قسمت های اول تا چهارم مجموعه را کارگردانی نموده بودند.

21. بلکککلنزمن (BlacKkKlansman)

کارگردان: Spike Lee

بازیگران: John David Washington, Adam Driver, Laura Harrier

تاریخ اکران: 10 آگوست 2018 (19 مرداد 1397)

امتیاز متاکریتیک: 83

فیلم جدید اسپایک لی با اسمی که شیوه نوشتاری جالبی هم دارد (BlacKkKlansman)، اقتباسی است از رمانی به نام بلک کلنزمن یا نژاد پرست سیاه که روایتگر ماجرای یک کارآگاه سیاه پوست است که وارد انجمن کو کلاکس کلان ها می شود. جان دیوید واشینگتن (پسر دنزل واشینگتن معروف) نقش کارآگاه سیاه پوست را به عهده دارد که پیروز می شود تا رده های بالای سازمان نفوذ کند و آدام درایور هم نقش یک پلیس تحت پوشش یهودی را ایفا می نماید. شکل نوشتاری نام فیلم یا اتصال سه حرف K به هم یادآور سازمان کو کلاکس کلان است؛ سازمانی قدیمی که در آمریکا بسیار فعال بوده و علاوه بر شعله ور ساختن نفرت نژادی، دست به اعمال خرابکارانه مختلف علیه سیاه پوست ها می زند.

22. پاپیون (Papillon)

کارگردان: Michael Noer

بازیگران: Charlie Hunnam, Rami Malek, Eve Hewson

تاریخ اکران: 24 آگوست 2018 (2 شهریور 1397)

امتیاز متاکریتیک: 51

پاپیون یک درام زندگی نامه ای است که براساس خاطرات یک زندانی فرانسوی (آنری شاریر) متهم به قتل ساخته شده است. شاریر در سال 1933 روانه زندان شد و در سال 1941 یعنی 8 سال بعد با یاری یک زندانی دیگر به نام لوئیس دگا پیروز شد از زندان فرار کند. پاپیون پیش از این در سال 1973 هم یک اقتباس معروف سینمایی داشت که توسط فرانکلین جی. شافنر ساخته شد و با بازی دو تن از بازیگران مشهور سینمای آمریکا یعنی استیو مک کوئین و داستین هافمن همراه بود. به هر حال پاپیون در سال 2018 برای جلو زدن از اقتباس مشهور قبلی راه سختی در پیش دارد.

23. ستاره ای متولد شده است (A Star Is Born)

کارگردان: Bradley Cooper

بازیگران: Bradley Cooper, Lady Gaga, Sam Elliott

تاریخ اکران: 5 اکتبر 2018 (13 مهر 1397)

امتیاز متاکریتیک: 88

یک ستاره سینمایی که شهرت و محبوبیت زیادش به دلیل بالارفتن سن و اعتیاد به الکل در حال از میان رفتن است یاری می نماید یک بازیگر و خواننده زن تازه کار مشهور شود. فیلم که نوعی بازسازی عنوانی مشابه ساخته شده در سال 1937 به حساب می آید با بازی بردلی کوپر و استفانی جرمنوتا (نام هنری لیدی گاگا) همراه است.

بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که ساخت این فیلم سینمایی اولین تجربه کارگردانی بردلی کوپر که در حال حاضر یکی از بازیگران گران قیمت هالیوود است به حساب می آید.

24. ونوم (Venom)

کارگردان: Ruben Fleischer

بازیگران: Tom Hardy, Michelle Williams, Riz Ahmed

تاریخ اکران: 5 اکتبر 2018 (13 مهر 1397)

امتیاز متاکریتیک: 35

ونوم فیلمی است ابرقهرمانی در جهان سینمایی مارول که از کاراکتری به همین نام در کمیک های مارول سرچشمه گرفته است. ونوم یکی از دشمنان مشهور اسپایدرمن به حساب می آید و اولین بار فکر ساخت یک اسپین آف مستقل برای ونوم زمان ساخت اسپایدرمن 3 به ذهن فراورینمایندگان رسید.

در فیلم ونوم، ادی بروک توسط یک سیمبیوت فضایی تسخیر می شود و ونوم شکل می گیرد. کارگردان این اثر سینمایی روبن فلیشر است که پیش از این ساخت آثاری چون Gangster Squad و Zombieland را در کارنامه دارد.

25. نخستین انسان (First Man)

کارگردان: Damien Chazelle

بازیگران: Ryan Gosling, Claire Foy, Corey Stoll

تاریخ اکران: 12 اکتبر 2018 (20 مهر 1397)

امتیاز متاکریتیک: 84

نخستین انسان فیلمی است فضایی و زندگی نامه ای که توسط کارگردان پیروز این سال های آمریکا یعنی دیمین شزل ساخته شده. این اثر سینمایی براساس یک رمان زندگی نامه ای درباره زندگی نیل آرمسترانگ به نام First Man: The Life of Neil A. Armstrong ساخته شده؛ مردی که در سال 1969 برای اولین بار پا به کره ماه گذاشت. فیلم ماجرای سال هایی از زندگی آرمسترانگ را روایت می نماید که در نهایت به ماموریت ویژه آپولو 11 و سفر اولین انسان به ماه منجر می شود.

شزل کارگردان این فیلم سینمایی پیش تر بابت ساخت فیلم هایی مثل Whiplash و La La Land مورد تمجید واقع شده بود و جوایز متعددی را به خود اختصاص داد.

26. هرگز می توانی مرا ببخشی؟ (Can You Ever Forgive Me)

کارگردان: Marielle Heller

بازیگران: Melissa McCarthy, Richard E. Grant, Dolly Wells

تاریخ اکران: 19 اکتبر 2018 (27 مهر 1397)

امتیاز متاکریتیک: 87

فیلمی که توسط ماریل هلر کارگردان جوان ساخته شد، اقتباسی از یک قصه بیوگرافیک به همین نام نوشته ی لی ایزراییل است. فیلم با کاریزما و گرمای دلنشین دو بازیگر اصلی اش ملیسا مک کارتی و ریچارد ای.گرنت جلو می رود.

لی ایزراییل نویسنده مشهور آمریکایی بود که از یک دوره به بعد شهرتش رو به افول می گذارد. کتاب هایی را که می نویسد کسی نمی خرد و او به ناچار دست به جعل نامه از سمت آدم های مشهور و فروختن آن ها به آنتیک فروشی ها می زند.

فیلمی به شدت گزنده و شوخ طبعانه و در عین حال تلخ از نویسنده بااستعدادی که آن چنان در جعل درخشان است که 400 نامه می نویسد و می فروشد تا مچش گرفته شود.

بعد از فیلم خاطرات یک دختر نوجوان محصول 2015 این دومین فیلم بلند ماریل هلر است. فیلم نامزد سه جایزه اسکار از جمله برای بازی بازیگران نقش اصلی و فیلمنامه اقتباسی شد.

بازیگران فیلم برگ برنده اش هستند. ملیسا مک کارتی سرسختی و شنمایندگی را همزمان دارد و ریچارد ای.گرانت هم بار شوخ طبعی فیلم را به دوش می کشد.

27. سوزاندن (Burning)

کارگردان: Chang-dong Lee

بازیگران: Ah-In Yoo, Steven Yeun, Jong-seo Jun

تاریخ اکران: 26 اکتبر 2018 (4 آبان 1397)

امتیاز متاکریتیک: 90

یک تریلر روانشناسانه محصول کره جنوبی که اقتباسی از داستان کوتاه فیلم ناپدید می شود نوشته هاروکی موراکامی است.

فیلم داستان یک رمان نویس جوان به نام لی است که برای گذران زندگی اش دست به کارهای مختلفی می زند. روزی به جون دوست دوران کودکی اش برمی خورد. دختر می خواهد به آفریقا سفر کند و از لی می خواهد در این مدت از گربه اش مراقبت کند. وقتی از سفر برمی شود مردی به نام بن همراه اوست. دختر بن را به لی معرفی می نماید و بن از عادت عجیب و غریبش برای لی تعریف می نماید.

لی چانگ دونگ با این فیلم عجیب و غریب تحسین برانگیز بعد از 8 سال دوباره به سینما بازگشت و روایت مبهم فیلمش توانست دل منتقدان را به دست بیاورد. به علاوه آن ها از بازی بازیگران و آن اتمسفر ناامن فیلم هم لذت برده بودند.

28. سوسپیریا (Suspiria)

کارگردان: Luca Guadagnino

بازیگران: Dakota Johnson, Tilda Swinton, Mia Goth

تاریخ اکران: 26 اکتبر 2018 (4 آبان 1397)

امتیاز متاکریتیک: 64

سوسپیریا یک فیلم ترسناک با مضامین سوپرنچرال (ارواح و شیاطین) است که بازسازی فیلمی با همین نام ساخته شده در سال 1977 به حساب می آید. فیلم روایتگر ماجرای یک هنرجوی باله است که متوجه مجموعه ای از قتل های شوم در یک آموزشگاه پایکوبی می شود. فیلم سال 1977 را داریو آرجنتو کارگردان مشهور ایتالیایی ساخته است. آرجنتو به خاطر ساخت فیلم های ترسناک به ویژه در سبک جالو (نوعی سبک خاص فیلم های ژانر وحشت در سینمای ایتالیا) شهرت ویژه ای داشت و بر آثار سینمایی این ژانر که سال ها بعد ساخته شد تاثیر زیادی گذاشت.

بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که بازسازی فیلم سینمایی سوسپیریا توسط لوکا گوادانینو کارگردان ایتالیایی انجام می شود که در سال میلادی 2017 بخاطر فیلم مرا با نامت صدا بزن (Call Me by Your Name) مورد توجه نهاده شد.

29. حماسه کولی (Bohemian Rhapsody)

کارگردان: Bryan Singer, Dexter Fletcher

بازیگران: Rami Malek, Lucy Boynton, Gwilym Lee

تاریخ اکران: 2 نوامبر 2018 (11 آبان 1397)

امتیاز متاکریتیک: 49

حماسه کولی یا بوهمین راپسودی نام فیلمی زندگی نامه ای است درباره گروه راک بریتانیایی کویین از آغاز شکل گیری گروه تا اجرای آن ها در کنسرت خیریه Live Aid سال 1985 برای یاری به قطحی زدگان اتیوپیایی. ساخت فیلم توسط برایان سینگر آغاز شد اما به دلیل اخراج این کارگردان از پروژه بخش خاتمهی کار توسط دکستر فلچر به پایان رسید. برایان می گیتاریست گروه کویین و راجر تیلور درامر گروه وظیفه فراوری موسیقی این اثر را به عهده داشته اند. فیلم که قرار است آبان ماه سال جاری اکران شود از همین حالا در آمریکا به دلیل ناگفته گذاشتن بعضی حقایق درباره زندگی شخصی فردی مرکوری و نحوه مرگ وی مورد بعضی نقدها نهاده شده است.

30. جانوران شگفت انگیز: جنایات گریندل والد (Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald)

کارگردان: David Yates

بازیگران: Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler

تاریخ اکران: 16 نوامبر 2018 (25 آبان 1397)

امتیاز متاکریتیک: 52

این درام خیال پردازانه ادامه فیلم جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها است و توسط کارگردان همان فیلم ساخته شده است. دیوید ییتس علاوه بر کارگردانی فیلم های جانوران شگفت انگیز، چهار قسمت از مجموعه فیلم های هری پاتر را هم کارگردانی نموده است. جانوران شگفت انگیز: جنایات گریندل والد که قرار است اواخر آبان ماه سال جاری اکران شود دهمین فیلمی به حساب می آید که در جهانی جادوگری جی.کی. رولینگ ساخته شده. ضمناً باید به این نکته هم اشاره کنیم که فیلم نامه این اثر سینمایی را خود جی.کی. رولینگ نوشته است. فیلم ماجرای همکاری آلبوس دامبلدور و نیوت اسکمندر را برای مبارزه با جادوگر سیاه گلرت گریندل والد روایت می نماید.

31. رما (Roma)

کارگردان: Alfonso Cuarón

بازیگران: Yalitza Aparicio, Marina de Tavira, Diego Cortina Autrey

تاریخ اکران: 21 نوامبر 2018 (30 آبان 1397)

امتیاز متاکریتیک: 96

آلفونسو کوارون فیلمساز مکزیکی سال ها بود که در هالیوود فیلم می ساخت. سراغ پروژه های عظیم و جاه طلبانه می رفت. پروژه های هالیوودی اش با هری پاتر و زندانی آزکابان آغاز شد و با فیلم جاذبه که در فضا می گذشت به اوج خودش رسید. بعد از فیلم جاذبه که به خصوص در زمینه های فنی دستاورد عظیمی محسوب می شد همه کنجکاو بودند که پروژه بعدی کوارون را ببینند. کوارون به زادگاهش مکزیک برگشت و فیلم رما را ساخت. فیلمی که کاملا اتوبیوگرافیک نبود اما به وضوح می شد تجربه های شخصی زندگی فیلمساز را در آن دید.

فیلم روایت زندگی زنی است که خدمتکار خانواده ای از طبقه متوسط است. همان طور که چالش های زن فقیر خدمتکار و البته خانواده ای که پیش آن ها کار می نماید را می بینیم متوجه اوضاع سیاسی مکزیکوسیتی در دهه هفتاد هم می شویم.

کوارون فیلم را سیاه و سفید فیلمبرداری کرد و نمایش داد تا حال و هوای آن دوره را بهتر بازتاب دهد.

پیروزیت های فیلم با کسب جایزه شیر طلای ونیز آغاز شد و با بردن اسکار بهترین فیلم خارجی زبان، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمبرداری از میان ده نامزد به کار خودش خاتمه داد و برنده عظیم اسکار سال 2019 بود. فیلم رما با کسب امتیاز متاکریتیک 96 بدون شک یکی از بهترین فیلم های 2018 است که نباید دیدن آن را از دست بدهید.

32. کرید 2 (Creed 2)

کارگردان: .Steven Caple Jr

بازیگران: Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Tessa Thompson

تاریخ اکران: 21 نوامبر 2018 (30 آبان 1397)

امتیاز متاکریتیک: 66

فیلم سینمایی Creed 2 یک درام ورزشی است که توسط استیون کیپل جونیور ساخته شده و ادامه فیلم Creed ساخته سال 2015 است. این فیلم هشتمین اثر در مجموعه فیلم های راکی است و مثل فیلم قبلی از حضور مایکل بی.جردن و سیلوستر استالونه بهره گرفته است. مجموعه فیلم های راکی با ساخت فیلم Rocky در سال 1976 آغاز شد و با پیروزیت فیلم اول طی سال های بعد قسمت های دیگری از این مجموعه سینمایی روی پرده رفتند. این مجموعه فیلم ها تا سال 2006 و با فیلم Rocky Balboa (2006) روی شخصیت راکی بالبوآ تمرکز داشتند. رفته رفته و با پابه سن گذاشتن سیلوستر استالونه از فیلم Creed سال 2015 شاهد تغییر تمرکز فیلم از راکی به سوی آدونیس کرید (با بازی مایکل بی.جردن) بودیم. آدونیس کرید پسر رقیب دیرینه و دوست راکی، آپولو کرید است که حال، راکیِ بازنشسته آموزش و مربی گری او را به عهده گرفته است.

در Creed 2 شاهد کوشش و تمرین های آدونیس کرید برای شکست دادن پسر ایوان دراگو هستیم. ایوان دراگو یکی از کاراکترهای راکی 4 بود که در رینگ بوکس سال ها قبل پدر آدونیس کرید را می کشد.

33. رابین هود (Robin Hood)

کارگردان: Otto Bathurst

بازیگران: Taron Egerton, Jamie Foxx, Ben Mendelsohn

تاریخ اکران: 21 نوامبر 2018 (30 آبان 1397)

امتیاز متاکریتیک: 32

رابین هود یک فیلم اکشن ماجراجویی است که براساس قصه معروف و شناخته شده رابین هود ساخته شده است. داستانی که یکی از مشهورترین فولکلورهای انگلیسی است و بارها مورد اقتباس برای ساخت انیمیشن، فیلم سینمایی و سریال نهاده شده است. با آنالیز دقیق تر رابین هود در تاریخ سینما خواهیم دید که از سال 1912 شاهد ساخت فیلم سینمایی اقتباس شده از این قصه بوده ایم. از اواسط قرن بیستم (دهه پنجاه میلادی) پای رابین هود به سریال های تلویزیونی هم باز شد. همچنین در صحنه های تئاتر و بازی های ویدیویی هم چندین و چند اثر با الهام از این کاراکتر و ماجراهایش ساخته شده اند.

اما جدیدترین رابین هود سینما که قرار است سال جاری اکران شود توسط اتو بترست، کارگردان بریتانیایی ساخته شده. بترست از کارگردانان سریال تلویزیونی پیکی بلایندرز بود و بابت کارگردانی بخشی از این سریال جایزه بفتا هم برده است. بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که بترست کارگردان نخسین قسمت از سریال بریتانیایی آینه سیاه (Black Mirror) هم بوده است.

34. دزدان مغازه (Shoplifters)

کارگردان: Hirokazu Kore-eda

بازیگران: Lily Franky, Sakura Ando, Mayu Matsuoka

تاریخ اکران: 23 نوامبر 2018 (2 آذر 1397)

امتیاز متاکریتیک: 93

دزدان مغازه که عنوان آن به خانواده دزدها هم ترجمه شده است درامی است ژاپنی ساخته هیروکازو کورئیدا، کارگردانی که در جشنواره فیلم کن توجه منتقدان و داوران جشنواره را برانگیخت و پیروز شد نخل طلای جشنواره را تصاحب کند. این اثر که به شکل جهانی تحسین شده و احتمالا تا خاتمه سال 2018 بیشتر درباره اش خواهیم شنید ماجرای خانواده ای فقیر را روایت می نماید که زندگی شان را به وسیله کارهای کم درآمد و دله دزدی می گذرانند؛ خانواده ای که با وجود شرایط اسف بار زندگی شان نگهداری از دختری بی خانمان را هم برعهده می گیرند. کورئیدا پیش از این بخاطر فیلم Like Father, like Son مورد توجه جهانی نهاده شده بود.

35. لطف حیرت آور (Amazing Grace)

کارگردان: Alan Elliott, Sydney Pollack

بازیگران: Aretha Franklin, James Cleveland, Alexander Hamilton

تاریخ اکران: 23 نوامبر 2018 (2 آذر 1397)

امتیاز متاکریتیک: 94

این فیلم مستندی درباره آرتا فرانکلین یکی از عظیمترین خوانندگان زن تاریخ است. مستند در حقیقت فیلم کنسرتی از آرتا فرانکلین در سال 1972 است که سیدنی پولاک فیلمبرداری نموده بود و بعدتر آلن الیوت که تهیه نماینده فیلم هم هست روی آن تغییراتی داد و چیزهایی به آن افزود تا به شکل مستند کنونی دربیاید.

مهمان یکی از شب های کنسرت فرانکلین در کلیسای لس آنجلس میک جگر از گروه رولینگ استونز بوده و همین نشان می دهد که آرتا فرانکلین چه خواننده محبوبی در آن دهه محسوب می شده. این فیلم قرار بود همان سال 1972 از طرف برادران وارنر به بازار بیاید. بعدتر در سال 2007 آلن الیوت تصاویر آرشیوی خام ضبط شده را خرید تا مستند خودش را بسازد.

منتقدان می گویند که این فیلم به طرز برجسته ای توانسته اجرای منحصر به فرد فرانکلین را در خودش ثبت و ضبط کند.

36. سوگولی (The Favourite)

کارگردان: Yorgos Lanthimos

بازیگران: Olivia Colman, Emma Stone, Rachel Weisz

تاریخ اکران: 23 نوامبر 2018 (2 آذر 1397)

امتیاز متاکریتیک: 91

درام تاریخی بیوگرافیک ساخته کارگردان یونانی یورگوس لانتیموس جوایز فراوانی نصیب خودش کرد و به خصوص اولیویا کولمن بازیگر نقش اول فیلم توانست در فصل جوایز بدرخشد.

فیلم لانتیموس مثلثی شامل سه کاراکتر زن دارد که دو ضلع دیگر اما استون و ریچل وایز هستند.

در اوایل قرن هجدهم در انگلستان ملکه آن سست عنصر و بی مایه تاج و تخت را تصاحب می نماید. در حقیقت دوست صمیمی اش لیدی ساراست که کشور را در پشت صحنه اداره می نماید. خدمتکار جدیدی به نام ابیگیل وارد کاخ می شود که قدرت هوش و اراده اش او را برای لیدی سارا عزیز می نماید.

این دومین فیلم لانتیموس یونانی بعد از کشتن گوزن مقدس است که با حضور ستاره های هالیوود مثل ریچل وایز و اما استون ساخته می شود.

لانتیموس عموما از قصه هایش استفاده می نماید تا مفاهیم اسطوره ای و روانشناختی را برای مخاطبانش روایت کند. منتقدان معتقدند که لانتیموس فیلم هوشمندانه ای ساخته است که در عین حال سرگرم نماینده هم هست.

یک کمدی-تراژدی که مثلث قدرتمند و جذاب میان سه زن در دربار را به تصویر می کشد. سه بازیگر این مثلث یکی از دیگری بهتر هستند. یکی از آن فیلم های حالا کمیابی که قدرت و انرژی اش را از بازیگرانش می گیرد.

37. مرد عنکبوتی: به درون جهانی عنکبوتی (Spider-Man: Into the Spider-Verse)

کارگردان: Bob Persichetti, Peter Ramsey

صداپیشگان: Shameik Moore, Jake Johnson, Hailee Steinfeld

تاریخ اکران: 14 دسامبر 2018 (23 آذر 1397)

امتیاز متاکریتیک: 87

یک انیمیشن ابرقهرمانی که به روش کامپیوتری ساخته شده است. کاراکتر اسپایدرمن یکی از شخصیت های محبوب کمیک بوک های مارول است. این اولین انیمیشن درباره مرد عنکبوتی بود.

ماجرای این انیمیشن با آن چه قبلا از اسپایدرمن دیده اید کمی فرق دارد.

قصه در نیویورک معاصر اتفاق می افتد. شهری که پیتر پارکر جوان (مرد عنکبوتی اصلی) ناجی آن است اما قهرمان ما مایلز مورالس است.

پسر بچه سیاهپوست ساکن بروکلین که اگر ولش نمایند می شود بنکسی ولی باید برود یک مدرسه شبانه روزی بین المللی مخصوص تیزهوشان. مایلز یک شب مدرسه را می پیچاند و می رود پی گرافیتی کشیدن. این وسط یک عنکبوت، که معلوم نیست از کجا پیدایش شده، نیش اش می زند.

فردا، مایلز قدرت های اسپایدرمن را به دست می آورد، آن هم در شرایطی که یک اسپایدرمن دیگر در شهر وجود دارد و آنقدر معروف است که درباره اش کتاب کامیک هم درآورده اند و هرروز در اخبار نشان اش می دهد. مایلز برمی شود به محل وقوع حادثه تا عنکبوت مرده را پیدا کند. ناگهان از وسط یک دعوای عظیم سر در می آورد. اسپایدرمن واقعی یعنی همان پیتر پارکر می خواهد جلوی ویلسون فیسک (کینگ پین) را بگیرد تا با استفاده از دستگاه شتاب دهنده ذرات جهان های موازی را به هم پیوند ندهد.

اسپایدرمن می میرد. قبل از آن مایلز را می بیند و راه نابود کردن شتاب دهنده را بهش می گوید. حالا مایلز باید جهان را نجات دهد.

38. آن ها نباید پیر شوند (They Shall Not Grow Old)

کارگردان: Peter Jackson

بازیگران: -

تاریخ اکران: 17 دسامبر 2018 (26 آذر 1397)

امتیاز متاکریتیک: 91

مستندی از پیتر جکسون که در آن از تصاویر آرشیوی اریجینال مربوط به جنگ جهانی اول استفاده شده است. این فیلم ها را جکسون از موزه سلطنتی جنگ بریتانیان گرفته و تا پیش از این دیده نشده بودند. صداها از آرشیو بی.بی.سی بود و پیتر جکسون با استفاده از تکنولوژی های مدرن تصاویر را رنگی و اصلاح کرد.

در این مستند می توانید مصاحبه هایی با سربازانی ببینید که در جبهه نبرد حضور داشته اند. پیتر جکسون برای این که فیلم برانگیزاننده تر باشد آن را صداگذاری هم نموده تا مخاطب احساس نزدیکتری به تجربه سربازان داشته باشد. این اولین مستندی است که پیتر جکسون کارگردان سه گانه درخشان ارباب حلقه ها به عنوان کارگردان پشت آن نهاده شده است. پدرعظیم خود جکسون در جنگ جهانی حضور داشته و جکسون می گوید این فیلم را بیشتر به این منظور ساخته که نشان بدهد سربازبودن چگونه است نه این که مستندی برای یادآوری خاطرات جنگ ساخته باشد.

عوامل این فیلم بیش از 600 ساعت مصاحبه از 200 کهنه سرباز و 100 ساعت تصاویر آرشیوی را بازبینی کردند تا ببینند چه مصالحی را برای فیلمشان انتخاب نمایند. تکنیکی که جکسون برای ساخت مستندش از آن استفاده نموده بود و حال و هوا و اتمسفر فیلم منتقدان را به تحسین واداشت.

39. جنگ سرد (Cold War)

کارگردان: Paweł Pawlikowski

بازیگران: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza

تاریخ اکران: 21 دسامبر 2018 (30 آذر 1397)

امتیاز متاکریتیک: 90

جنگ سرد یک فیلم لهستانی به کارگردانی پاوو پاولیکوفسکی است. این اثر که مورد تمجید منتقدان واقع شده در جشنواره فیلم کن 2018 هم جایزه بهترین کارگردانی را به دست آورد. پاولیکوفسکی پیش از این پیروز شده بود بخاطر فیلم ایدا جوایز متعددی از جمله جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را تصاحب کند و در سطح جهانی خوش بدرخشد.

جنگ سرد روایتگر یک داستان عاشقانه است میان مرد و زنی با خلقیات و پس زمینه های متفاوت که در حاشیه جنگ سرد (دهه پنجاه پس از خاتمه جنگ جهانی دوم) جریان دارد.

40. آکوامن (Aquaman)

کارگردان: James Wan

بازیگران: Jason Momoa, Amber Heard, Willem Dafoe

تاریخ اکران: 21 دسامبر 2018 (30 آذر 1397)

امتیاز متاکریتیک: 55

آکوامن فیلمی است ابرقهرمانی که براساس شخصیتی به همین نام در کامیک های دی سی ساخته شده است. پیش از این در فیلم هایی مثل بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت و لیگ عدالت هم شاهد حضور آکوامن بودیم. اما این فیلم سینمایی اولین اثر بلندی است که با تمرکز بر شخصیت آکوامن ساخته شده است. در هر سه فیلم جیسون موموآ به ایفای نقش آکوامن پرداخته است.

در فیلم آکوامن آرتور کری وارث پادشاهی آتلانتیس باید مردم خود را رهبری کند و در نقش یک قهرمان ظاهر شود. باید به این نکته هم اشاره کنیم که وقایع فیلم آکوامن از نظر سیر روایی در ادامه ماجراهای فیلم لیگ عدالت واقع شده است. جیمز وان کارگردان این اثر سینمایی به دلیل ساخت فیلم های ترسناک شهرت دارد و یکی از مشهورترین آثار کارنامه او فیلم سینمایی اره (2004) است.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 981

به "فهرست کامل بهترین فیلم های سال 2018 همراه با رتبه بندی منتقدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهرست کامل بهترین فیلم های سال 2018 همراه با رتبه بندی منتقدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید