ای برادر، تو همه اندیشه ای!

به گزارش مجله کارنیکان، این که نگاه مثبت یا منفی ما به زندگی می تواند بر سلامت جسم و روان ما تاثیر بگذارد، مدت هاست که سر زبان ها افتاده. شما تا حالا چند بار به یک بیمار یا یک فرد شکست خورده گفته اید که بخش خوب ماجرا را هم ببیند؟ به تازگی محققان اثبات کرده اند که نوع رفتار ما در برابر هستی، به ویژه نگاه مثبت یا منفی ای که به آن داریم، بیش از آنچه فکر می کنیم می تواند بر سلامت ما تاثیرگذار باشد.تحقیقات دکتر بکالوی، استاد دانشگاه علوم اجتماعی ییل، نشان داد که داشتن دید مثبت بر سلامت ما تاثیر شگرفی دارد.

ای برادر، تو همه اندیشه ای!

ای برادر، تو همه اندیشه ای!

نویسنده:محمدرضا علیزاده

این که نگاه مثبت یا منفی ما به زندگی می تواند بر سلامت جسم و روان ما تاثیر بگذارد، مدت هاست که سر زبان ها افتاده. شما تا حالا چند بار به یک بیمار یا یک فرد شکست خورده گفته اید که بخش خوب ماجرا را هم ببیند؟ به تازگی محققان اثبات کرده اند که نوع رفتار ما در برابر هستی، به ویژه نگاه مثبت یا منفی ای که به آن داریم، بیش از آنچه فکر می کنیم می تواند بر سلامت ما تاثیرگذار باشد.

تحقیقات دکتر بکالوی، استاد دانشگاه علوم اجتماعی ییل، نشان داد که داشتن دید مثبت بر سلامت ما تاثیر شگرفی دارد. او پس از زیر نظر گرفتن 660 فرد که پرسش نامه ای را در سال 1975 میلادی پر کرده بودند و در آن از نوع نگاهشان به پیری سخن گفته بودند و بررسی سن فوت هر یک از آنها به این نتیجه رسید: افرادی که دید مثبتی به پیری داشتند، به طور میانگین 5/7 سال بیشتر از کسانی که نگاهی منفی به آن داشتند، عمر کردند.

یک تحقیق که در سال 2003 میلادی در دانشگاه ویسکونسین مدیسون انجام شد، نشان داد واکسن آنفلوآنزا بر آنهایی که نگاه مثبتی به زندگی دارند، تاثیر بیشتری دارد.

در این پژوهش 52 فرد زیر نظر گرفته شدند و به آنها واکسن آنفلوآنزا تزریق شد اما پیش از آن، پزشکان از داوطلبان خواستند به یک خاطره خوب و یک خاطره بد فکر کنند و فعالیت مغزی آنها ثبت شد. کسانی که بیشتر وقت خود را صرف فکر کردن به یک خاطره خوب کرده بودند تا یک خاطره بد، سمت چپ کورتکس جلوی مغزشان (که مسوول احساسات مثبت است)، فعال تر بود و 6 ماه بعد، میزان پادتن مقابله با ویروس در بدن شان، در مقایسه با سایر افراد، بیشتر بود.

خوش بین ها کمتر درد می کشند

داشتن نگاه مثبت به زندگی حتی می تواند بر تجربیات فیزیکی هم تاثیر بگذارد. طبق تحقیقی که در سال 2005 میلادی در دانشکده پزشکی ویک فارست انجام شد، به اثبات رسید که نوع نگاه ما به دنیا حتی بر میزان دردی که حس می کنیم هم تاثیر می گذارد. در این تحقیق، داوطلبانی که به آنها گفته می شد قدرت تحمل درد بالاتری دارند و بدن شان قوی تر است، در واقع، واکنش کمتری به درد نشان می دادند. به عبارت دیگر، فکر آدم ها می تواند مانند یک مورفین در بدن عمل کند.

نتیجه تفکر منفی

همان طور که تفکر مثبت برای سلامت خوب است، آیا تفکر منفی می تواند برای سلامت مضر باشد؟ این، سوالی است که در بسیاری از کتاب های قرن حاضر به آن پرداخته شده اما هنوز جوابی قطعی و علمی برای آن نیافته اند.

عقاید بسیاری وجود دارد که طبق آن، استرس و افسردگی یکی از دلایل ابتلا به سرطان است. برخی بررسی ها رابطه بین استرس و افزایش احتمال ابتلا به سرطان را به اثبات رسانده اند اما این موضوع در همه موارد مصداق ندارد. برخی بررسی ها نشان داده اند بین ابتلا به سرطان پستان در زنان و مرگ همسر یا جدایی از او رابطه وجود دارد. پیش از این، تحقیقات روشن کرده بودند که نوع احساسات ما می تواند بر سلامت قلبمان تاثیر بگذارد. به نام مثال، افسردگی می تواند سبب بروز ناراحتی های قلبی شود و استرس هم می تواند احتمال بروز انواع سرطان را افزایش دهد.

کشف رابطه بین نوع نگاه و شیوه زندگی

نگاه مثبت می تواند بر شیوه زندگی تاثیرگذار باشد. وقتی شما بدبین هستید و همیشه استرس دارید، طبیعتا به تغذیه خود توجه چندانی نمی کنید، ورزش نمی کنید و خوب نمی خوابید و شاید به مصرف مواد مضری مانند سیگار هم گرایش پیدا کنید. این شیوه زندگی درنهایت می تواند دارای عوامل خطرسازی باشد که احتمال ابتلا به انواع سرطان و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. محققان می گویند شاید یکی از راه های درمان بیماری ها قبول همین موضوع باشد که احساسات ما بر بیماری های جسمی تاثیر می گذارند و ما با شناخت و درمان این احساسات می توانیم ناراحتی های جسمی مان را برطرف کنیم.

نگاه مثبت باید درونی باشد

نگاه مثبت به زندگی به این معنی نیست که لزوما انسان مثبتی باشید یا سعی کنید وقایع غیرقانونی و ناراحت کننده را نادیده بگیرید. وقتی به شما گفته می شود که یک بیماری حاد دارید یا دچار یک مشکل بزرگ شده اید، طبیعی است که آزرده شوید و احساس ناراحتی و شکست کنید، اما با نگاهی مثبت به مسایل زندگی می توانید خوش بینی را در وجودتان درونی کنید. به این ترتیب، می توانید با مسایل زندگی سرسختانه روبه رو شوید و آنها را حل کنید. به نام نمونه، فرد مبتلا به التهاب مفاصل که دید مثبت درونی ندارد، ممکن است هنگامی که از باز کردن درب یک بطری عاجز می ماند، بگوید: من آدم بی فایده ای شده ام! اما آنکه دید مثبت درونی دارد، این ناتوانی را می پذیرد و به سراغ اموری می رود که قادر به انجام آنهاست. داشتن دید مثبت صرفا داشتن نگاه منتقدانه به تفکرات منفی نیست؛ بلکه توجه بیشتر داشتن به دوست داشتنی های زندگی و گرایش بیشتر به سمت آنهاست. سعی کنید ملودی زندگی خودتان را بسرایید؛ آن گونه که انگار می خواهید با آن برقصید. خودتان را از گذشته رها کنید؛ صفحات کتاب زندگی تان را ورق بزنید و زندگی تازه ای را شروع کنید.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1896

به "ای برادر، تو همه اندیشه ای!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ای برادر، تو همه اندیشه ای!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید