ایمنی پس از واکسیناسیون کرونا چقدر طول می کشد؟ ، آیا به تزریق دوز تقویت کننده احتیاج داریم؟

به گزارش مجله کارنیکان، در این مطلب به چند سوال رایج درباره سطح ایمنی ایجاد شده پس از دریافت واکسن کرونا و احتمال احتیاج به دوز تقویت کننده پاسخ داده شده است.

ایمنی پس از واکسیناسیون کرونا چقدر طول می کشد؟ ، آیا به تزریق دوز تقویت کننده احتیاج داریم؟

به نقل از مدیکال اکسپرس، یک عامل مهم در دستیابی به ایمنی گله ای در برابر سارس-کوو-2 (ویروسی که باعث کووید-19 می گردد) مدت زمانی است که واکسن ها از شما محافظت می نمایند.

اگر واکسن در مدت زمان طولانی به خوبی کار کند، محافظت بهینه از بخش قابل توجهی از مردم و در نتیجه سرکوب یا از بین بردن کامل بیماری آسان تر می گردد. با ادامه واکسیناسیون کرونا، توجه افراد به طور فزاینده ای به تزریق تقویت نماینده معطوف شده است که در صورت کاهش آن، باید چاره ای اندیشید. اما آیا دوز سوم مورد احتیاج است؟ و اگر چنین است، زمان مناسب آن چه هنگام است؟

ایمنی در صورت عفونت طبیعی در بدن تا چه مقدار است؟

وجود آنتی بادی ها در برابر سارس-کوو-2 به اسم شاخص ایمنی استفاده می گردد و سطوح بالاتر نشان دهنده حفاظت بیشتر است. هنگامی که سطح آنتی بادی به زیر یک آستانه خاص کاهش یافت یا به طور کامل ناپدید شد، فرد در معرض عفونت مجدد قرار می گیرد.

در ابتدا، دانشمندان مشاهده کردند که سطح آنتی بادی افراد بلافاصله پس از بهبودی از کووید-19 به سرعت کاهش می یابد؛ با این حال اخیرا ما علائم مثبتی از ایمنی طولانی مدت را مشاهده نموده ایم، به طوری که سلول های فراوری نماینده آنتی بادی در مغز استخوان هفت تا هشت ماه پس از عفونت با کووید-19 شناسایی شده اند؛ علاوه بر این دانشمندان شواهدی از سلول های T حافظه (نوعی سلول های ایمنی) بیش از شش ماه پس از عفونت مشاهده نموده اند.

مطالعه روی بیش از 9000 بیمار کرونایی بهبود یافته در آمریکا تا نوامبر 2020 نشان داد که مقدار عفونت مجدد تنها 0.7 است. این یافته ها با مطالعه کمی جدیدتر که نشان می دهد عفونت مجدد پس از کووید-19 بسیار نادر است، حداقل در کوتاه مدت، بسیار نزدیک است.

در حالی که به نظر می رسد در پی عفونت کووید-19 سطح حفاظت پایداری وجود دارد، اما اگر به کووید مبتلا شده اید، واکسیناسیون هنوز هم ارزشمند است.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد واکسیناسیون پس از بهبودی در مقایسه با ایمنی طبیعی در برابر عفونت یا مصونیت ناشی از واکسیناسیون منجر به افزایش سطح ایمنی می گردد. به نظر می رسد افرادی که دارای به اصطلاح ایمنی ترکیبی هستند، طیف متنوعی از آنتی بادی ها را نشان می دهند.

ایمنی ناشی از دریافت واکسن ها چقدر طول می کشد؟

واکسن هایی که در استرالیا و بیشتر کشور های غربی علیه کووید -19 به کار گرفته می شوند، از دو دسته هستند؛

آن هایی که به وسیله آسترازنکا و جانسون اند جانسون فراوری می شوند واکسن های ناقل ویروسی هستند که از آدنوویروس (که باعث سرماخوردگی می گردد) برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای پاسخ به سارس-کوو-2 استفاده می نمایند.

واکسن های فراوری شده به وسیله فایزر و مدرنا از فناوری مبتنی بر mRNA استفاده می نمایند. RNA پیغام رسان دستورالعمل های موقت برای ساخت پروتئین سنبله کروناویروس را به سلول های شما می دهد و به سیستم ایمنی بدن می آموزد که در صورت مواجهه با ویروس از شما محافظت کند.

برای واکسن های ناقل ویروس، علیرغم آزمایش های در حال اجرا، اطلاعات کمی در خصوص مدت زمان پاسخ آنتی بادی در دسترس است. مطالعات اولیه اثربخشی را برای یک تا دو ماه نشان داد، اما مدت زمان حفاظت و اینکه آیا به تقویت نماینده احتیاج است یا خیر، احتیاج به ارزیابی بیشتری دارد.

واکسنی مشابه آسترازنکا علیه کروناویروس مرتبط (سندرم تنفسی خاورمیانه یا MERS) سطح آنتی بادی پایدار را در یک دوره پیگیری 12 ماهه نشان داد. این امر به حفاظت پایدار در برابر ویروس های کرونا مشابه امید می دهد.

واکسن های فایزر و مدرنا، اولین واکسن های مبتنی بر فناوری mRNA هستند که برای استفاده انسان تایید شده اند؛ بنابراین هنوز تحقیقات مهمی برای ارزیابی ماهیت و مدت ایمنی آن ها ایجاد می گردد.

جالب اینجاست که مراکز جوانه زایی در غدد لنفاوی افرادی که با واکسن فایزر واکسینه شده اند، شناسایی شده است. این ها به اسم سایت های آموزشی برای سلول های ایمنی عمل می نمایند و به آن ها یاد می دهند که سارس-کوو-2 را بشناسند که نشان دهنده پتانسیل محافظت طولانی مدت است.

مطالعات اولیه تنها کارآیی کوتاه مدت را مورد ارزیابی قرار داد، اما تحقیقات اخیر فعالیت آنتی بادی قوی را در شش ماه نشان داده است.

آیا واکسن های فعلی در برابر گونه دلتا محافظ هستند؟

در گونه های مختلفی مانند دلتا که درصد انتقال بالایی داشته و به طور بالقوه خطرناک تر هستند، احتمالا تمایل به دریافت دوز تقویت نماینده واکسن را افزایش می دهند. همه واکسن ها نسبت به دلتاکرونا به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد، بنابراین هرگونه کاهش حفاظت در طول زمان می تواند مشکل سازتر از ویروس اصلی سارس-کوو-2 یا انواع دیگر باشد.

نسخه چاپی اخیر (مطالعه ای که هنوز مورد آنالیز مجدد قرار نگرفته است) نشان داد که محافظت در برابر نوع دلتا با واکسن های فایزر و آسترازنکا طی سه ماه کاهش یافته است.

این تحقیقات در انگلیس نشان داد که واکسن در جلوگیری از ایجاد بار ویروسی بالا در افراد 14 روز پس از دوز دوم موثر بود، اما در 90 روز به 78 درصد کاهش یافت. آسترازنکا هم در 14 روز 69 ٪ در برابر ویروس همان مقدار موثر بود و پس از 90 روز به 61 ٪ کاهش یافت.

این مطالعه نشان می دهد افراد واکسینه شده مبتلا به دلتا هنوز مقادیر زیادی ویروس (بار ویروسی) را حمل می نمایند. دوز های تقویت نماینده سوم برای کاهش این عفونت های موفقیت آمیز و انتقال بعدی مهم خواهند بود.

اگرچه مطالعه بریتانیایی بیشتر به عفونت ها و نه بستری شدن یا مرگ و میر پرداخته است، اما داده های سراسر دنیا همچنان نشان می دهد که افراد واکسینه نشده بیشتریت قریب به اتفاق بیماران مبتلا به بیماری های جدی را تشکیل می دهند؛ با این وجود دانشمندان در حال آنالیز این موضوع هستند که چگونه تضعیف ایمنی می تواند بر محافظت در برابر پیغامد های جدی تر کووید-19 تاثیر بگذارد.

بعضی واکسن ها نتایج مثبتی از آزمایش دوز سوم برای افزایش ایمنی گزارش نموده اند، بنابراین تعدادی از کشورهای دنیا در پی تقویت ایمنی با تزریق دوز سوم هستند. البته این اقدام برای ارائه دوز های سوم در بعضی از کشور های با عایدی بالا نگرانی های اخلاقی را ایجاد نموده است، زیرا بسیاری از افراد در سراسر دنیا هنوز نمی توانند به دوز اول یا دوم دسترسی داشته باشند؛ این در حالی است که تعدادی از کشور ها در پاسخ به افزایش گونه دلتا، دوز های تقویت نماینده را برای افراد در معرض خطر مجاز اعلام نموده اند؛ این شامل افراد مسن و کسانی است که سیستم ایمنی آن ها مختل شده و برای مبارزه با افزایش خطر بیماری های شدید و کاهش حفاظت احتیاج به دریافت دوز تقویتی هستند.

منبع: همگردی
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1869

به "ایمنی پس از واکسیناسیون کرونا چقدر طول می کشد؟ ، آیا به تزریق دوز تقویت کننده احتیاج داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایمنی پس از واکسیناسیون کرونا چقدر طول می کشد؟ ، آیا به تزریق دوز تقویت کننده احتیاج داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید