آیا شما هم نگران آغاز مدرسه فرزندتان هستید؟

به گزارش مجله کارنیکان، خبرنگاران: با نزدیک شدن به ماه مهر و آغاز مدارس، بیشتر والدین دچار استرس و نگرانی می شوند و نمی دانند که با این اضطراب چه باید بکنند. این مسئله برای والدینِ کلاس اولی ها به طور ویژه ای چند برابر هم می گردد. اگر شما هم این حس و حال را تجربه می کنید باید بدانید که تنها نیستید. تحقیقات نشان داده است که چیزی حدود 64 درصد از والدین، قبل آغاز مدارس فرزندشان دچار این اضطراب و استرس می شوند.

آیا شما هم نگران آغاز مدرسه فرزندتان هستید؟

بسیاری از روان شناسان و متخصصین بر این باور هستند که بسیار طبیعی است اگر والدین، زمان سختی را برای آماده کردن و در نهایت راهی نمودن فرزندان کوچک خود به مدرسه سپری نمایند، آن هم به ویژه اگر در سال جدید قرار باشد که آن ها را از محیط مهد کودک به مدرسه بفرستند. روش های بسیاری وجود دارد که والدین بتوانند با این استرس و اضطراب خود مقابله نمایند و آرامش بیشتری داشته باشند، در این مطلب هم تصمیم داریم بعضی از این راه ها را به شما نشان دهیم.

تمرین و تکرار قبل از آغاز مدارس

برای آنکه بتوانید استرس و نگرانی آغاز مدرسه فرزندانتان را کاهش دهید باید به سراغ روش تمرین و تکرار بروید، این یعنی باید تغییرات روزمره ای را که بعد از آغاز سال تحصیلی در زندگی تان رخ می دهد پیش از آن موقع کم کم ایجاد نموده و خود را به آن ها عادت دهید، برای مثال شما می توانید از چند روز قبل از آغاز مدرسه، فرزند خود را صبح زود بیدار کنید تا هم بدن و ذهن او را به این ساعت بیداری عادت دهید و هم از نگرانی خود برای بیدار کردن او در زمان آغاز سال تحصیلی بکاهید. علاوه بر آن شما می توانید پیش از آغاز سال تحصیلی، لباس های فرزند خود را انتخاب کرده و کیف و لوازم التحریر او را نیز آماده کنید.

یکی دیگر از مسائلی که باعث نگرانی والدین می گردد، پاسخگویی به واکنش های بچه ها نسبت به سال تحصیلی و رفتن به مدرسه است. متخصصین معمولاً در این رابطه می گویند که لازم نیست حتماً بخواهید با کار های خود نگرانی فرزندتان را به طور کامل از بین ببرید، بلکه باید سعی کنید با صحبت های خود او را درک کرده و همراهش باشید. باید اعتراف کرد که وجود استرس در والدین می تواند مقدار نگرانی و اضطراب فرزندان را به مراتب افزایش دهد، پس تا زمانی که خودتان آرامش نداشته باشید نمی توانید به فرزند خود نیز یاری کنید.

همراهی با فرزندان برای آغاز سال تحصیلی

باید این را پذیرفت که فرزندان شما به دلیل وارد شدن به فضایی جدید، بسیار بیشتر از شما دچار نگرانی و هیجان هستند، پس بهتر است به جای آنکه استرس بیشتری به آن ها وارد کنید، سعی داشته باشید تا با همراهی خود به آن ها آرامش ببخشید. یکی از کار هایی که می توانید به این منظور انجام دهید آن است که فرزند خود را چند روز قبل از اول مهر به مدرسه جدیدش برده و آنجا را به خوبی به او نشان دهید. علاوه بر این شما می توانید در رابطه با هر موضوعی که فکر می کنید می تواند برای فرزندتان سوال پیش بیاید توضیح کامل دهید و شرایط را برایش روشن کنید. شما هم چنین می توانید تمامی اتفاقاتی را که در روز اول مدرسه رخ می دهد برای او توضیح دهید و با تصویرسازی محیط، ذهن او را آماده کنید.

مقابله با روز اول مدرسه مثل یک قهرمان

طبیعی است که روز اول مدرسه برای بچه های که سن کمتری دارند کمی غیرجذاب باشد! بسیاری از والدین عادت دارند که در این روز تا لحظه آخر در کنار فرزند خود بمانند و خیال او را راحت نمایند، این در حالی است که بسیاری از روان شناسان معتقدند که باید او را رها کنید و بگذارید مانند یک قهرمان با این شرایط برخورد کند. والدین باید بدانند که بلندتر شدن لحظه خداحافظی برای رفتن به مدرسه، فرزند آن ها را آرام نمی کند، بلکه نگرانی و شاید دلتنگی او را افزایش داده و اوضاع را به مراتب بدتر خواهد نمود.

اگر کودک شما دچار مشکلاتی جدی و یا اختلالات مشخصی نباشد، باید یاد بگیرد که خودش با شرایط جدید و رفتن به مدرسه کنار آمده و در مقابل آن ایستادگی کند، پس بهتر است که به فرزند خود بگویید همه چیز خیلی خوب پیش خواهد رفت و هیچ جای نگرانی نیست. بهتر است که به فرزند خود اعتماد و اطمینان ببخشید و اجازه دهید که با قدرت شخصی خود، مثل یک قهرمان باشد و بتواند خود را برای این مرحله تازه از زندگی اش آماده کند.

منبع: healthline

منبع: برترین ها
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 247

به "آیا شما هم نگران آغاز مدرسه فرزندتان هستید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا شما هم نگران آغاز مدرسه فرزندتان هستید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید