آنتونی بلینکن: آمریکا آماده ازسرگیری گفتگوها با ایران است!

به گزارش مجله کارنیکان، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، آنتونی بلینکن روز پنج شنبه (به وقت واشنگتن) در مصاحبه با همتایان خود از سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس (موسوم به تروئیکای اروپایی) با تکرار شرط نابجای واشنگتن برای بازگشت به برجام مدعی شد که واشنگتن آماده مصاحبه با ایران برای بازگشت دو کشور به توافق هسته ای 2015 است و اگر ایران بار دیگر پایبندی خود را به تعهداتش ذیل برجام نشان دهد، واشنگتن به این توافق بازمی شود!

آنتونی بلینکن: آمریکا آماده ازسرگیری گفتگوها با ایران است!

در بیانیه مشترک آمریکا با تروئیکای اروپایی آمده است: وزیر بلینکن توضیح داد که رئیس جمهور بایدن گفته است اگر ایران به پایبندی کامل به تعهدات خود ذیل برجام بازگردد، ایالات متحده همین کار را خواهد نمود و آماده مشارکت در گفتگوها با ایران برای [دستیابی به] این هدف است.

لازم به ذکر است که لندن، پاریس و برلین از قصد بایدن برای بازگشت به فرآیند دیپلماسی در قبال ایران استقبال کردند. اما محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به روشنی توضیح داد که این واشنگتن است که باید نخستین گام را برای بازگشت به برجام بردارد.

لازم به ذکر است، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه مه 2018 بطور یکجانبه از توافق هسته ای ایران خارج شد و تمام تحریم های پیشتر لغو شده علیه ایران را مجدداً برقرار کرد.

تهران نیز در پی نقض عهد آشکار واشنگتن و انفعال طرف های اروپایی در جبران پیامدهای این خروج به ویژه بازگشت تحریم ها، در فرآیندی گام به گام و مطابق با مفاد توافقنامه 2015 تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1588

به "آنتونی بلینکن: آمریکا آماده ازسرگیری گفتگوها با ایران است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنتونی بلینکن: آمریکا آماده ازسرگیری گفتگوها با ایران است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید