گونه جهش یافته دلتا، مُسری تر از همواره، ایمنی جامعه با واکسیناسیون عمومی در برابر کرونا

به گزارش مجله کارنیکان، محققان و متخصصان معتقدند: ظهور جهش های تازه و خطرناک ویروس طبیعی است و توجیه علمی دارد اما راه پیشگیری از ابتلا به تمام این جهش ها یکسان است.

گونه جهش یافته دلتا، مُسری تر از همواره، ایمنی جامعه با واکسیناسیون عمومی در برابر کرونا

از وبسایت سازمان بهداشت جهانی دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، ویروس کرونا تا کنون جهش های بسیار متنوعی در جهان داشته که یکی از سهمگین ترین جهش ها، در هند بروز پیدا کرد و آمار فاجعه باری از ابتلا و بستری و مرگ و میر به جای گذاشت، اما اخیرا مسئولان بهداشتی هند از شناسایی یک گونه تازه ویروس کرونا موسوم به دلتا پلاس خبر دادند که حدود 20 مورد آن در سه استان این کشور شناسایی شده و به علت قابل سرایت پذیری بیشتر، باعث نگرانی بسیاری از کشور های جهان شده است.

گونه هندی ویروس جهش یافته کرونا موسوم به دلتا، پس از انگلیس و چند کشور اروپایی، ایتالیا را هم درگیر نموده است و طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت در حال تبدیل شدن به بیماری غالب ناشی از کووید 19 در بسیاری از کشور ها به ویژه قاره اروپاست.

مرکز اروپایی کنترل و پیشگیری بیماری (ECDC) هم اعلام نموده است که تا سرانجام ماه آگوست، واریانت مسری تر هندی ویروس کرونا (دلتا) 90 درصد از کل ویروس های کرونای در چرخش در اتحادیه اروپا را شامل خواهد شد.

اما با توجه به شروع واکسیناسیون در بسیاری از کشور های اروپایی، نتیجه بررسی تازه سازمان بهداشت عمومی انگلستان (PHE) تا کنون نشاده داده که واکسن های کرونای فایزر-بیونتک و استرازنکا بیش از 90 درصد علیه بستری شدن ناشی از واریانت هندی (دلتا) ویروس کرونا محافظت ایجاد می نمایند.

اما با توجه به شناسایی مبتلایان به ویروس هندی در بعضی از استان های جنوبی و شرقی کشور، این نگرانی وجود دارد که دچار موج پنجم کرونا شویم.

احتمال بروز موج پنجم ویروس در کشور با ویروس دلتا

مسعود مردانی، متخصص بیماری های عفونی و عضو کمیته علمی کشوری کرونا در تبادل نظر با خبرنگاران، اظهار کرد: گونه تازه ویروس جهش یافته، موسوم به دلتا، یکی از خطرناک ترین، مسری ترین و کشنده ترین جهش های کووید 19 است.

مردانی اضافه نمود: در حال حاضر در بعضی از کشورهای اروپایی، مثل کانادا همه گیری این ویروس شروع شده است. در هندوستان هم یکی از سهمگین ترین جهش ها را مشاهده کردیم و کرونا برای مردم این کشور، فاجعه آفرین شد. در انگلیس هم در حال حاضر، یکی از شایع ترین سوش هاست، در کشور خودمان هم در بعضی از استان های جنوبی مثل هرمزگان و سیستان و بلوچستان، شاهد جهش هندی هستیم که همه این موارد از شدت و قدرت سرایت پذیری این واریانت تازه، خبر می دهد.

مردانی ادامه داد: مشاهده شده که در جوامعی که واکسن هنوز تزریق نشده، این نوع جهش یافته خیلی سریعتر انتشار پیدا می نماید و باعث ابتلای جمعی تعداد زیادی از افراد می گردد.این نوع جهش یافته، علائم بالینی شدیدتری دارد.

او گفت: ممکن است در ایران هم موج بعدی با همین جهش تازه دلتا شروع گردد و به همین علت باید مراقبت های همه جانبه صورت بگیرد تا از ابتلای سایر هموطنان و شیوع این نوع جهش یافته در کشور، جلوگیری گردد. طبق تحقیقاتی که تا کنون انجام شده، شدت شیوع این نوع جهش یافته بالاتر و حتی خطرناک تر است.

او گفت : با توجه به ناشناخته بودن ویروس و جهش های متفاوتی که تا کنون از این ویروس مشاهده شده، ممکن است پس از شیوع این نوع جهش یافته دلتا، سویه دیگری از ویروس کرونا، در کشور های دیگر یا حتی ایران به وجود آید.

برترین واکسن، در دسترس ترین واکسن است

مردانی در خصوص علت عدم توقف این سوش های تازه با وجود فرایند واکسیناسیون در کشور های مختلف اظهار کرد: اثربخشی واکسیناسیون به نوع واکسن بستگی دارد، طبق آخرین مطالعات اعلام شده، واکسن فایزر تنها 92 درصد می تواند در برابر گونه هندی محافظت ایجاد کند.

او ادامه داد: همانطور که بار ها تاکید شده، راه های پیشگیری از کرونا و تمام گونه های جهش یافته یکسان است و هیچ تفاوتی بین راه های پیشگیری کرونای آفریقایی و هندی با بریتانیایی و چینی وجود ندارد.

این متخصص بیماری های عفونی بیان نمود: شستشوی مکرر دست، فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از شرکت در تجمعات، پرهیز از سفر های بیرون شهری و درون شهری غیر ضروری و استفاده از ماسک از خانه تا خانه؛ اصول ظاهرا تکراری و ساده، اما مهمی هستند که اگر رعایت شوند، مانع ابتلای افراد به سرسخت ترین واریانت ها خواهند شد و در مقابل، اگر این نکات رعایت نشوند به ساده ترین سوش ها هم مبتلا خواهیم شد و واکسیناسیون مهمترین راه برای ایمنی در برابر جهش های کروناست و برترین واکسن، در دسترس ترین واکسن است.

حمید سوری رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید 19 گفت: مطرح کردن نکاتی مبنی بر خطرناک ترین و بی سابقه ترین و... جهش های تازه، بدون هیچ سند دقیق علمی است.هر ویروسی می تواند به نوبه خود خطرناک باشد و هر جهشی می تواند به خودی خود مسری و مضر باشد، ولی در بین تمام جهش هایی که تا کنون انجام شده، فقط تعداد محدودی بااهمیت بوده و این جهش ها، بیشتر روی قابلیت بیماری زایی تاثیر داشته اند تا شدت بیماری.

او ادامه داد: واریانت هندی هم جدا از جهش هایی که تا کنون بروز نموده نیست و مهم این است که ما در مراحل اولیه مبتلایان را شناسایی کنیم و با واکنش سریع بیماری را کنترل و در نهایت مهار کنیم.

سوری گفت: در حال حاضر در قسمت های جنوبی کشور، شاهد شیوع ویروس هندی هستیم، تیم واکنش سریع مقابله با اپیدمی در حال بازدید از شرایط است و در چنین مواقعی نگرانی وجود دارد، ولی نگرانی به حدی نیست که بخواهد باعث آشفتگی ذهنی مردم کشور گردد و نباید فرصت را از دست بدهیم و سریع اقدامات لازم را انجام دهیم.

کاهش احتمال ابتلا به ویروس با تزریق واکسن

رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید 19 در خصوص عملکرد واکسن ها در روبروه با واریانت تازه اظهار کرد: واکسن ها با توجه به اینکه روی چه ویروس هایی و چه واریانتی از ویروس ها فراوری شده اند، عمل می نمایند و خوشبختانه همه واکسن هایی که تا کنون فراوری شده اند، تا حد بسیار زیادی می توانند جوابگوی واریانت های تازه باشند، ولی درجه اثربخشی این واکسن ها ممکن است متفاوت باشد که آن هم به مقدار ای نیست که بتوانیم بگوییم واکسن بی اثر است و یا تزریقش بی فایده است.

سوری گفت: برای سرانجام پاندمی کرونا، همه چیز به رفتار ما و سیاست هایی که اعمال می کنیم بستگی دارد. تجربه کشور های پیروز در مدیریت اپیدمی نشان دهنده این نکته است که کرونا حتما سرانجامی دارد. این کشورها، توانستند عوارض ناشی از ابتلا را به حداقل ممکن برسانند، ولی چون اکنون یک پاندمی است، تا زمانی که تمام کشور های جهان و ساکنان کره زمین به حد قابل قبولی از ایمنی نرسند، خطر بالقوه شعله ورتر شدن مجدد اپیدمی در هر جامعه ای وجود دارد.

او ادامه داد :چنین بیماری هایی بعد از مدتی که اوج اپیدمی را در جوامع ایجاد می نمایند، آهسته آهسته رو به خاموشی می گذارند، یا به شکل بومی در آیند مثل آنفولانزا که ما هر ساله با آن روبرو می شویم و این احتمال وجود دارد که 3 تا 5 سال این اپیدمی طول بکشد.

با این اوصاف، رعایت دقیق و سرسختانه تر شیوه نامه های بهداشتی و مهمتر از آن، افزایش سرعت واکسیناسیون تنها راه رهایی از جهش های ویروس کروناست بعلاوه مسئولان باید تمام کوشش خود را در راستای بیماریابی فعال و قرنطینه سرسختانه مبتلایان به نوع جهش یافته دلتا، به کار بگیرند ودر راستای ایمنی کلی جامعه و سطح کشور، گام بردارند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1838

به "گونه جهش یافته دلتا، مُسری تر از همواره، ایمنی جامعه با واکسیناسیون عمومی در برابر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گونه جهش یافته دلتا، مُسری تر از همواره، ایمنی جامعه با واکسیناسیون عمومی در برابر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید