کارخانه نوآوری آزادی به صف مبارزه با کرونا پیوست ، خدمات استارت آپ های ایرانی در خانه برای روز های قرنطینه

به گزارش مجله کارنیکان، با فعالیت تنها شتابدهنده حوزه سلامت کارخانه نواوری آزادی و ارائه خدمات استارت آپ های آن برای سپری کردن مفیدتر روز های قرنطینه، این کارخانه به صف مبارزه با کرونا پیوست.

کارخانه نوآوری آزادی به صف مبارزه با کرونا پیوست ، خدمات استارت آپ های ایرانی در خانه برای روز های قرنطینه

جهت دریافت خدمات بازسازی خانه قدیمی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از پارک فناوری پردیس، نزدیک به دو ماه است که از اعلام رسمی شیوع ویروس covid-19 در کشور می گذرد. در این زمان بخش عظیمی از کشور، اعم از مسئولان و مردم در کوشش برای مبارزه با این ویروس عالم گیر هستند. شتابدهنده سلامت الکترونیک کارا به عنوان تنها شتابدهنده حوزه سلامت و پزشکیِ کارخانه نوآوری آزادی نیز از همان ابتدا با اتکا بر تیم های استارتاپی خود شروع به فعالیت در این زمینه نموده است؛ به طوری که به گفته حسام سردارلو معاون مدیرعامل این شتابدهنده، در بازه زمانی 15 اسفند تا 15 بیش از یک میلیون و 113 هزار و 200 نفر از خدمات استارتاپ های این شتابدهنده استفاده کردند و 3 میلیارد ریال خدمات رایگان به کاربران ارائه شده است.

سردارلو در این مورد شرح داد: از 15 اسفند تا 15 فروردین تعدادی از اپلیکیشن ها به صورت رایگان و تعدادی دیگر از آن ها با تخفیف های ویژه به کاربران ارائه شد. اپلیکیشن هلیکس، در این بازه زمانی به صورت کاملا رایگان فعالیت کرد که به همین واسطه حدود 1 میلیارد ریال خدمت رایگان توسط این استارتاپ ارائه شد.

به گفته مدیرعامل شتابدهنده سلامت الکترونیک کارا، پلتفرم دکتر چکاپ در حوزه آزمایش در منزل فعالیت داشته و در این دوران با نمونه گیری از افراد در منزل و تحویل آن به آزمایشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، به غربالگری آحاد جامعه یاری شایانی داشته و از تجمعات در آزمایشگاه ها برای انجام تست کرونا جلوگیری نموده است.

.

وی ادامه داد: تیم استارتاپ آوید، پلتفرمی آموزشی ست که محتوای تخصصی در حوزه علوم پزشکی و سلامت و برگزاری رویداد های تخصصیِ این حوزه و پلتفرم جامع آموزش پزشکی را ارائه می دهد. این تیم بعضی از دوره های آموزشی خود را به صورت رایگان و بعضی دیگر را هم با تخفیف 60 درصد ارائه کرد. گروه فیت شیپ از دیگر استارتاپ های فعال در این بازه زمانی ست که در حوزه تناسب اندام و تندرستی فعالیت می نماید. کاربران آن به وسیله اپلیکیشنِ مربوط به این استارتاپ، به نام سبک، در دوران قرنطینه با مربیان ورزشی خود ارتباط داشند. این خدمات هم با تخفیف ارائه شد.

معاون شتابدهنده سلامت الکترونیک کارا در خصوص برنامه های آینده این مجموعه در مبارزه با کرونا اعلام کرد: طی مذاکراتی که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام داده ایم، قرار بر همکاری در پویش کرونا پلاس شده است. به عبارت دیگر ایده هایی که در این پویش مطرح می گردد، توسط تیم های ما آنالیز و غربالگری خواهد شد. همچنین در نظر داریم خدماتی رایگان در راستای مقابله با ویروس کرونا به کاربران استارتاپ های عضو شتابدهنده سلامت الکترونیک کارا ارائه دهیم.

این روز ها و بعد از گذشت تقریبا 15 روز از انتها دوره ارائه خدمات رایگان توسط استارتاپ های ذکر شده، آن ها فعالیت خود را همچنان در زمینه مبارزه با کرونا انجام می دهند.

آوید؛ در خانه بمانیم، کلاس درس به خانه می آید

نسرین مهران مهر هم بنیانگذار سایت آوید در خصوص فعالیت تیم خود گفت: کار تیم استارتاپی آوید، آموزش به افرادی است که در حوزه سلامت فعالیت دارند یا در این زمینه تحصیل می نمایند. هدف ما ایجاد تغییراتی در روش های مرسوم آموزش و بازآموزی در این حوزه و ارائه روش های نوین آموزشی است. با این رویکرد، مدتی است که فعالیت خود را در قالب سایت انجام می دهیم و در آینده اپلیکیشن خود را هم ارائه خواهیم کرد.

مهران مهر در خصوص فعالیت های استارتاپ خود در مبارزه با کرونا شرح داد: تیم ما برای مقابله با بحران کرونا، چندین دوره آمورشی رایگان و دو دوره تخصصی آموزشی در خصوص کرونا برای متخصصان به صورت رایگان در سایت ارائه کرد. همچنین تمامی دوره های آموزش مجازیِ ما از 15 اسفند تا 15 فروردین با 60 درصد تخفیف ارائه شدند که افراد در قرنطینه بتوانند از آن ها استفاده نمایند.

وی اضافه کرد: همچنین پلتفرم آموزشی خود را هم به صورت رایگان در اختیار دانشگاه ها و مراکز آموزشی گذاشتیم که در شرایط ممنوعیت برگزاری کلاس حضوری بتوانند از آن استفاده نمایند. به زودی قابلیت پخش زنده این پلتفرم هم راه اندازی می گردد. در بازه زمانی بین 15 اسفند تا 15 فروردین بیش از 12 هزار ساعت محتوای آموزشی مجازی در سایت ما مشاهده شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فعالیت استارتاپ آوید می توانید به آدرس https://www.aveedme.com/ مراجعه کنید.

فیت شیپ؛ ورزش در خانه بدون هیچ وسیله ورزشی

محمد قنبری هم بنیانگذار استارتاپ فیت شیپ در خصوص فعالیت تیم خود گفت: فیت شیپ کوشش می نماید تا با استفاده از فناوری های نوظهور در حوزه سلامت و سبک زندگی، از ابتلای مردم به بیماری های غیر واگیردار به ویژه بیماری هایی مانند دیابت، فشار خون بالا و چاقی، پیشگیری کند. ما دو خدمت به کاربران خود ارائه می کنیم. یکی مجله مجازی تناسب اندام فیت شیپ است که بازدید چند ده هزار نفری دارد و دیگری اپلیکیشن سبک است که نوعی باشگاه مجازی است.

وی شرح داد: در این اپلیکیشن ابتدا از کاربر سوالاتی در خصوص شرایط بدنی، سابقه پزشکی و ... پرسیده می گردد و پس از مشاوره با متخصصان پزشکی، تغذیه و ورزش، برنامه غذایی و ورزشی به صورت اختصاصی برای او تهیه شده و در طول مدت استفاده از دوره نیز، مورد پیگیری و حمایت قرار می گیرد.

قنبری در خصوص فعالیت فیت شیپ برای مبارزه با کرونا گفت: ما برای مقابله با تاثیرات سو قرنطینه به سبب مقابله با کرونا، شروع به تهیه ویدئو های آموزشی ورزش در خانه بدون هیچ وسیله ورزشی به صورت رایگان کردیم. همچنین مطالبی در خصوص عادات غذایی سالم برای زمان بحران کرونا فراوری کردیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فعالیت استارتاپ فیت شیپ می توانید به آدرس https://fitshape.ir مراجعه کنید.

هلیکس؛ پزشک به خانه می آید

مرتضی عبداللهی هم بنیانگذار استارتاپ هلیکس در خصوص فعالیت استارتاپ خود شرح داد: هلیکس به نوعی یک دستیار هوشمند سلامت است که کار خود را از 2 سال پیش شروع نموده و حدود شش ماه است که به بازار عرضه شده است. فعالیت ما بر یک بستر نرم افزاری شامل مطب، داروخانه و بیمار انجام می گردد. تا به امروز پیروز به جمع آوری اطلاعات بسیاری از پزشکان، مراکز درمانی، داروخانه ها، دارو ها و بیماری ها و ارائه آن به کاربر خود شده ایم.

وی شرح داد: مدیریت ارجاع بین بیمار و پزشک، کاری است که هلیکس انجام می دهد. هدف ما برقراری ارتباط بین بیمار و پزشک به صورت هدفمند است. به عبارت دیگر وقتی کاربر سایت، مسائل خود را ثبت کرد، شرایطش با یکی از پزشکان عمومی عضو سایت ما در میان گذاشته شده و او تشخیص می دهد که فرد به کدام پزشک متخصص مراجعه کند.

عبداللهی در خصوص فعالیت استارتاپ خود در جهت مقابله با کرونا گفت: از همان ابتدای شروع کرونا ما بخش ویژه کرونا را راه اندازی کردیم که به صورت رایگان به مخاطبان مشاوره می داد. همچنین کاربران، می توانستند به وسیله اپلیکشن ما نزدیک ترین مرکز درمانی مخصوص کرونا به محل زندگی خود را پیدا نمایند. ضمن اینکه ما با استفاده از منابع رسمی در جهت آگاهی مردمی، در خصوص کرونا فراوری محتوا نموده و به مخاطبان ارائه می دهیم. در اپلیکیشن ما بخشی وجود دارد که کاربران مشکوک به مبتلا به کرونا می توانند علائم خود را ثبت نمایند. اطلاعات آن ها توسط پزشکان آنالیز شده و نتایج به اطلاع کاربران خواهد رسید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فعالیت استارتاپ هلیکس می توانید به آدرس https://healxapp.com/ مراجعه کنید.

دکتر چکاپ؛ آزمایشگاه خانگی

آرش راهنمایی پناه مدیر استارتاپ دکتر چکاپ درباره پلتفرم خود گفت: پلتفرم دکتر چکاپ با هدف ورود غربالگری سلامت به ایران فعالیت خود را شروع کرد. در غربالگری، فرد برای آنالیز شرایط سلامت خود درخواست غربالگری نمونه خود را می دهد تا در صورت داشتن بیماری یا مستعد مبتلا شدن به آن پیشگیری کند.

وی شرح داد: فرآیند این کار به این صورت است که اگر کسی درخواست غربالگری و آنالیز نمونه خود را ثبت کند، پرستاران همکار ما به خانه یا محل کار او مراجعه نموده و بزاق دهان (مخصوص کرونا) یا خون او را به عنوان نمونه می گیرند. سپس این نمونه در آزمایشگاه های تخصصی آنالیز می گردد. بعد از آنالیز، نتیجه آزمایش به صورت مجازی به دست کاربر می رسد. در این گزارش معین است که فرد به چه بیماری مبتلاست یا بر اساس ویژگی های بدنی ممکن است به چه بیماری هایی مبتلا گردد. در نهایت بر مبنای نتیجه آزمایش تیم ما مشاوره های پزشکی و اصلاح سبک زندگی در راستای افزایش سطح سلامت فرد متقاضی، به او ارائه می نماید. کاری که ما انجام می دهیم، کار درمانی نیست؛ کاری بهداشتی و در راستای سلامتی است.

راهنمایی پناه در خصوص لزوم انجام آزمایش های غربالگری اعلام کرد: 11 درصد جمعیت مبتلا به دیابت هستند. بین 30 تا 70 درصد از افراد دچار کبد چرب یا در آستانه داشتن کبد چرب هستند. مردم در خصوص بیمارهای مقاربتی آگاهی زیادی ندارند و مدتی پیش دچار سونامی زگیل تناسلی شدیم. همه این موارد و مواردی از این دست باعث می گردد لزوم غربالگری معین گردد. تشخیص هر کدام از این بیماری ها احتیاجمند رفت و آمد ها و هزینه کردن پول بسیار است. در شهر های عظیم که افراد بخش زیادی از زمان روزانه خود را به کار و بخشی دیگر را به رفت و آمد می گذرانند، پیگیری بیماری کار بسیار زمان بری است که گاهی باعث می گردد فرد به همین دلیل آن را رها کند. ما در دکتر چکاپ هزینه زمانی و اقتصادی را بسیار کم نموده ایم. همین باعث می گردد افراد راحت تر پیگیر پیشیگری از بیماری و ارتقا سلامت خود باشند.

مدیر استارتاپ دکتر چکاپ در خصوص فعالیت های این تیم در مبارزه با کرونا گفت: بعد از شیوع کرونا یکی از دلایل مراجعه مردم به مراکز درمانی و آزمایشگاه ها برای تست تشخیص کرونا بود. این مسئله به معنی رفت و آمد بیشتر در سطح شهر و تجمع در محل هایی است که امکان انتقال ویروس در آن ها بالاست. نتایج آنالیز ما نشان می دهد کشور هایی که در مهار کرونا پیروز بوده اند از روش غربالگری استفاده نموده اند. ما هم از توانایی غربالگری در محصول خودمان استفاده کردیم.

وی در خصوص فرآیند استفاده از پلتفرم دکتر چکاپ در زمان شیوع کرونا شرح داد: در بازه زمانی 15 اسفند تا 15 فروردین افرادی که علائم کرونا داشتند، به دکتر چکاپ مراجعه می کردند. تیم ما به آن ها مشاوره داده و اگر با توجه به علایم احتیاج به تست وجود داشت، پرستاران به خانه آن ها مراجعه نموده، بزاق دهان آن ها را به عنوان دریافت می کردند و نتیجه آنالیز آن پس از آزمایش در آزمایشگاه، به صورت مجازی به متقاضیان گزارش داده می شد. تمامی مراحل آنلاین انجام می گردد. در این شرایط که در خانه ماندن نقش بسیار مهمی در زمینه مقابله با کرونا دارد، ما با این روش می توانیم مراجعه به آزمایشگاه ها را کاهش دهیم. تیم دکتر چکاپ در بازه زمانی 15 اسفند تا 15 فرودین به حدود 1500 نفر به صورت تلفنی مشاوره داده است که خود باعث کاهش حجم مراجعات به مراکز درمانی است. استفاده از تست تشخیص کرونا دکتر چکاپ همچنان به وسیله سایت ما قابل دسترسی است.

راهنمایی پناه در خصوص چالش های پیش رو استارتاپ های حوزه سلامت گفت: ما تقریبا دو سال است که کارمان را با دکتر چکاپ شروع نموده ایم. در این زمان چالش عظیم ما تعلل وزارتخانه در ارائه مجوز ها بوده است. به عبارت دیگر، احتیاج و بازار وجود دارد، زیرساخت ها هم موجود است، اما وزارتخانه می خواهد ما را به سمت این راهنمایی کند که ذیل آزمایشگاه ها یا شرکت های درمانی کار کنیم. اگراین مسئله برطرف نگردد، استارتاپ های حوزه سلامت نمی توانند راستا رشد و توسعه را طی نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فعالیت استارتاپ دکتر چکاپ می توانید به آدرس https://drcheckup.online/ مراجعه کنید.

مانیار؛ انتقال وجه بدون کارت و اسکناس

مونا مریدی هم بنیانگذار استارتاپ مانیار در خصوص ماهیت خدمات پرداخت ارائه شده توسط تیم خود اعلام کرد: مانیار ارائه دهنده خدمات پرداخت آنلاین است که امکان انتقال وجه را به صورت الکترونیکی میسر می نماید. این امکان برای دو گروه افراد حقیقی و کسب و کار ها در مانیار فراهم شده است.

وی شرح داد: اپلیکشن پنل تحت وبِ مانیار بر زیرساخت پیغام رسان و مبتنی بر کیف پول موبایلی پیاده سازی شده است؛ بنابراین افراد در این اپلیکیشن ضمن استفاده از آن برای مصاحبه و پیغام رسانی، می توانند کار های اقتصادی خود مانند پرداخت قبوض و عوارض، خرید شارژ، مدیریت پرداخت های گروهی و دُنگیو ... انجام داده و احتیاج های اقتصادی روزمره خود را برطرف نمایند.

مریدی در خصوص چگونگی استفاده کسب و کار ها از اپلیکشن مانیار گفت: کسب و کار ها می توانند از سرویس های درگاه پرداخت، کیف پول و پرداخت امن با QR CODE که توسط مانیار ارائه می گردد، استفاده نمایند. به طور مثال اگر فروشگاهی که به صورت آنلاین فعالیت می نماید، اما سایت مخصوص به خود ندارد، می تواند از ما سرویس لینک درگاه پرداخت دریافت کند. خیریه ها و سازمان های مردم نهاد هم به جای دریافت وجوه اهدایی مردم به وسیله ارائه شماره کارت، می توانند از زیرساخت پرداخت آنلاین ما استفاده نمایند.

هم بنیارگذار سرویس تحت وبِ مانیار در خصوص فعالیت های این استارتاپ در مقابله با شیوع ویروس کرونا گفت: مانیار برای مقابله با کرونا در دو حوزه فعالیت می نماید. یکی از فعالیت های ما ارائه سرویس پرداخت آنلاین به خیریه ها و سازمان های مردم نهاد است که در زمینه جمع آوری یاری های مردمی در جهت مقابله با کرونا فعالیت می نمایند. دیگر فعالیت ما، ارائه سرویس پرداخت توسط QR CODE به فروشگاه هاست. رد و بدل کردن کارت و وجه نقد بین فروشنده و خریدار یکی از راه هایی است که باعث انتقال ویروس کرونا می گردد. استفاده از این روشِ پرداخت به قطع زنجیره انتقال ویروس یاری قابل توجهی خواهد نمود. در زمان مبارزه با بحران کرونا از متقاضیان این دو سرویس حق اشتراکی برای ارائه آن دریافت نمی گردد و رایگان است.

مانیار چند ماهی است که از کارخانه نوآوری آزادی به کارخانه نوآوری های وی نقل مکان نموده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فعالیت استارتاپ مانیار می توانید به آدرس https://www.moneyar.com مراجعه کنید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 816

به "کارخانه نوآوری آزادی به صف مبارزه با کرونا پیوست ، خدمات استارت آپ های ایرانی در خانه برای روز های قرنطینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارخانه نوآوری آزادی به صف مبارزه با کرونا پیوست ، خدمات استارت آپ های ایرانی در خانه برای روز های قرنطینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید