چطور یک آلبوم تمبر ماندگار و ارزشمند داشته باشیم؟

به گزارش مجله کارنیکان، از زمانی که تمبرها در سال 1840 میلادی (برابر با 1218 شمسی) معرفی شدند، جمع آوری تمبر به دلایل بسیاری همواره یکی از محبوب ترین تفریح ها در دنیا بوده است. در بیشتر موارد، این یک تفریح نسبتا ساده برای افراد نکته سنج و تیزبین است. با مجموعه گسترده ای از چاپ ها، همواره تمبرهای خاصی برای انواع سلیقه ها وجود دارد. از پرتعداد و مقرون به صرفه تا کمیاب و گران، این تفریح به هر کسی اجازه می دهد تا مجموعه خود را به هر شکلی که می خواهد بسازد، و در نهایت چیزی خلق کند که هم از نظر مادی و هم معنوی ارزشمند باشد. اگر علاقه مند به تمبر هستید و دوست دارید یک آلبوم تمبر ارزشمند و ماندگار داشته باشید، این مطلب برای شما است.

چطور یک آلبوم تمبر ماندگار و ارزشمند داشته باشیم؟

نام صحیح یک کلکسیونر تمبر دقیقا همین است، یک کلکسیونر تمبر. وقتی آغاز به جست و جو و جمع آوری تمبر می کنید، ممکن است به کلمه عجیبی به عنوان فیلاتالیست (philatelists) بر بخورید. فیلاتلی به مطالعه تمبرها اشاره دارد و البته همواره شامل جمع آوری آن ها نمی گردد. با این حال، غیرمعمول نیست که اصطلاح فیلاتیست و کلکسیونر تمبر به جای یکدیگر استفاده شوند.

جمع آوری تمبر در عصر مدرن، با بیش از 20 میلیون کلکسیونر در سراسر جهان، هنوز هم یکی از محبوب ترین تفریح ها در جهان است. جمع آوری تمبر به عنوان یک تفریح نیازی به صرف زمان یا هزینه زیادی ندارد و کلکسیونرهای فوق العاده ای در سراسر جهان وجود دارند که می توانید این کار سرگرم نماینده و مجذوب نماینده را با آن ها به اشتراک بگذارید.

مجذوب نمایندهیت فوق العاده جمع آوری تمبر این است که شما کاملا در زمان، تعداد و نوع تهیه مجموعه خود مستقل خواهید بود. اگر عایدی خوبی داشته باشید، مطمئنا می توانید سریع تر یک مجموعه تمبر با ارزش و بی قیمت تهیه کنید. با این حال، این نه هدف بسیاری از مجموعه داران است و نه لزوما راهی برای لذت بردن از این کار. با وجود تنوع بسیار زیاد کلکسیون های تمبر در سراسر جهان، مجموعه تمبر شما می تواند هر شکلی باشد که خودتان می خواهید!

جمع آوری تمبر را از کجا آغاز کنیم؟

زیبایی جمع آوری تمبر در این است که محدودیتی در زمان و هزینه برای شما ندارد. با این حال، چند نکته وجود دارد که ممکن است بخواهید هنگام آغاز تهیه مجموعه خود در نظر بگیرید. توجه به چند نکته که در ادامه متذکر می شویم آغاز این کار را برای شما راحت تر می نماید.

تمبر یادگاری مدل مجموعه یادبود میراث فرهنگی کد 5456 مجموعه 56 عددی

110,000 تومان

مشاهده و خرید

پیدا کردن نوع تمبر مورد علاقه

برای آغاز، جدا از اینکه از قبل ممکن است موضوع خاصی را در فکر داشته باشید، یک راه عالی برای تهیه یک مجموعه، خرید بسته های بزرگ تمبر است. بعلاوه می توانید به وسیله دوستان و خانواده در خارج از کشور، یا از نامه های قدیمی تمبر جمع آوری کنید. اگر خیلی خوش شانس باشید و مجموعه ای از آلبوم های آماده را به ارث برده باشید، می توانید از آن به عنوان پایه ای برای مجموعه های بسیار بزرگتر بهره ببرید.

انتخاب کیفیت تمبر

مجموعه تمبرهایی که جمع آوری می کنید ممکن است از نظر شرایط متفاوت باشند. ضروری است درصد زیادی از تمبرهای رایج را در مجموعه خود داشته باشید. در این مرحله، می توانید انتخاب کنید که آیا می خواهید تمبرهای استفاده شده یا استفاده نشده را جمع آوری کنید. البته، می توانید هر دو را انتخاب کنید، اما بدانید که ارزش تمبرهای استفاده نشده به طور چشمگیری بیشتر از تمبر استفاده شده است. تمبرها به طور کل به سه دسته تقسیم می شوند:

  • تمبرهای استفاده شده

تمبرهایی که برای یک دوره خاص استفاده پستی، تلگرافی یا مالی داشته اند و دیگر چاپ نمی شوند. اینها معمولا مقرون به صرفه تر و راحت تر پیدا می شوند.

  • تمبرهای استفاده نشده

تمبرهایی که در پست مورد استفاده قرار نگرفته اند و در نتیجه دارای مهر پستی و یا تغییر شکل دیگری نیستند.

  • تمبرهای استفاده شده اما سالم

تمبرهایی که علامت پستی کم رنگی دارند. مهرهای ابطال سیاه یا پررنگ که طراحی تمبر را محو می نمایند، اصلا قابل قبول نیستند. برخی از تمبرهای باطل شده، به ویژه انواع اولیه (قبل از سال 1920) از اردوگاه های نظامی، ایستگاه های راه آهن و کشتی ها و غیره، اغلب به علت کمیاب بودنشان ارزش بالایی دارند، به ویژه اگر روی جلد اصلی آن دست نخورده به جای مانده باشد.

نکته مهم: مراقب باشید که هیچ یک از تمبرهای مجموعه خود را خیلی عجولانه دور نریزید. می توانید بعدها، فقط تمبرهای یک کشور یا گروهی از کشورها را جمع آوری کنید که حتی ممکن است برای تشکیل یک مجموعه ی تازه به کار رود.

تم مجموعه تمبر خود را انتخاب کنید

یکی از مجذوب نماینده ترین نکات در خصوص تهیه یک آلبوم تمبر این است که می توانید به معنای واقعی کلمه هر موضوعی را برای مجموعه های خود انتخاب کنید. می توانید تمبرهایی با رنگ خاص، تمبرهایی با طرح پرنده و حیوانات یا حتی تمبرهای مثلثی جمع آوری کنید. بیشتر مجموعه های سنتی در یکی از این سه دسته قرار می گیرند: تمبرهای پادشاهی، تمبرهایی با طرح پرچم کشورها یا تمبرهای کمیاب و باارزش. با در نظر گرفتن این موضوع، در ادامه به جزئیات بیشتری در خصوص برخی از این تم ها پرداخته ایم:

  • تمبرهای نمادین

برخی از تمبرها راه خود را به آلبوم هر مجموعه داری پیدا می نمایند. برخی از کلکسیونرها تمبرهایی را نماد تفریح در جمع آوری تمبر می دانند که نشان دهنده لحظات مهم تاریخی یا پیشرفت های نو فناوری باشد.

  • تمبر پادشاهی و اشخاص مهم تاریخی

پادشاهان نمادی از تکامل کشورها و ملیت ها به شمار می روند. جانشینی، کناره گیری، جنگ و شکوفایی، همه در تمبرهایی که آن لحظات را رقم زدند، در زمان منجمد شده اند. چهره افراد مهم هم همین ویژگی را دارد و می تواند نمادی از یک رویداد مهم تاریخی یا کشف و وقوع یک اتفاق مهم در تاریخ باشد.

  • بر اساس کشور

شما می توانید به وسیله مطالعه طرح ها و تصاویر تمبر یک کشور با نوع حکومت، تاریخ، گیاهان و جانوران خاص آن آشنا شوید. برخی از محبوب ترین اقلام عبارتند از تمبرهای کانگورو استرالیا، تمبرهای نهنگ و پنگوئن از جزایر فالکلند و تمبرهای پستچی بیابانی سودان.

تمبر یادگاری مدل مجموعه یادبود اکسیر کد 6327 مجموعه 27 عددی

100,000 تومان

مشاهده و خرید

شناسایی تمبرها را بیاموزید

تهیه یک کاتالوگ تمبر ضروری ترین قدم برای جمع آوری تمبر است. یک کاتالوگ تمبر لیست کامل و دقیقی از تمام تمبرهای پستی صادر شده به وسیله هر کشور در جهان از همان روزهای اولیه ارائه می دهد. کاتالوگ تاریخ، معینات، ویژگی های خاص، و به طور کل تمام اطلاعات دقیقی که برای شناخت هر تمبر نیاز داشته باشید در اختیارتان قرار می دهد.

کلکسیونرها از کاتالوگ ها به عنوان راهنما استفاده می نمایند تا ارزیابی نمایند که آیا مجموعه ای از تمبرهای خاصی که قصد تهیه آلبوم برایشان دارند را می توان تکمیل کرد یا خیر. یا اینکه چگونه تمبرها باید در یک آلبوم مرتب شوند. بعلاوه به مجموعه داران یاری می نماید تا با رنگ ها و نام ها بیشتر آشنا شوند.

خرید ابزار ضروری برای تهیه یک آلبوم تمبر

به طور کلی، در تهیه آلبوم تمبر، خود تمبرها نسبت به تجهیزاتی که برای نگهداری و حفظ مجموعه نیاز دارید، گران ترند و ارزش مادی بیشتری دارند. چند ابزار اساسی هم برای جمع آوری آسان تر و کارآمدتر تمبر نیاز داریم که در ادامه نام بردیم:

پنس مخصوص تمبر

یکی از ضروری ترین تجهیزات برای جمع آوری آلبوم تمبر پنس یا گیره است، که از فلز سبک و آبکاری شده با نوک های باریک و مسطح ساخته شده اند که امکان برداشتن و مرتب سازی سریع و مطمئن تمبرها را فراهم می نماید. مبتدیان باید مراقب نوک این پنس ها باشند تا به تمبرها هنگام برداشتنشان آسیب نزنند.

آلبوم مخصوص تمبر

آلبوم مخصوص تمبر با صفحات و چیدمان خاص برای ذخیره مجموعه تمبرها طراحی شده است. آلبوم های تمبر صحافی شده اند و گاهی اوقات پایه هایی در هر صفحه دارند که می توانید تمبرها را در آن ها قرار دهید (هرگز تمبرهای خود را به صفحات نچسبانید!) و گاهی اوقات در برخی از آلبوم ها این امکان فراهم است که خودتان پایه هایی اضافه کنید. به یاد داشته باشید، تمبرهای شما هرگز نباید به طور دائم به صفحات دفترچه یا آلبوم شما چسبانده شوند.

کاتالوگ تمبر

همانطور که قبلا ذکر شد، کاتالوگ تمبر یک قطعه ضروری از مجموعه ای از تمبرها برای کلکسیونرهای تمبر در تمام سطوح است. آن ها به شما این امکان را می دهند که تمبرها را شناسایی کنید و معین کنید که برای پیشبرد مجموعه در موضوع مورد نظر خود به کدام تمبر نیاز دارید.

ذره بین

با ذره بین می توانید خطوط یا برش های یک پرتره یا صحنه ثبت را شده ببینید یا کیفیت و ویژگی های سایر فرآیندهای چاپ مانند نقاط مدرج فتوگرافی یا پس زمینه لانه زنبوری صاف تمبرهای لیتوگرافی را مطالعه کنید.

نگهداری و مراقبت از مجموعه تمبر

بعد از جمع آوری تمبرها، انتخاب نوع تمبرهای مورد نظر، مطالعه در خصوص تم یا موضوع مورد علاقه خود، شناسایی تمبرها و تهیه یک کیت ابزار، اکنون زمان حفظ و نگهداری و نمایش کلکسیون تمبر است. نگهداری و حفظ آلبوم تمبر کار سختی نیست، اما با توجه به آسیب پذیری تمبرها توجه به چند نکته برای ماندگاری هرچه بیشتر آن ها ضروری است.

نگهداری در محیطی خشک و دور از دسترس

برای نگهداری از مجموعه تمبر، مهم است که از کاغذ بدون اسید، در یک فضای خشک و تاریک بهره ببرید. این فضا باید مجموعه شما را از دسترس اعضای خانواده به خصوص کوچک ترها، آسیب UV، کپک، رطوبت هوا و آب محافظت کند. گاوصندوق ها، انبارها و کمدهایی با سیلیکاژل حساس به رطوبت که هم قادر به جذب رطوبت داخل آن باشند، انتخاب های مناسبی هستند.

مقدار مناسبی برای آلبوم تمبر انتخاب کنید

بسته به تمبرهایی که تصمیم به جمع آوری دارید، آلبوم تمبر با مقدار مناسب انتخاب کنید. مگر اینکه مجموعه بزرگی داشته باشید یا بخواهید تمبرهای بیشتری خریداری کنید، منطقی و بهتر این است که با یک آلبوم تمبر با مقدار میانه آغاز کنید. تنها نگرانی این است که با یک آلبوم بسیار بزرگ، تمبرهای شما تا حد زیادی از هم فاصله پیدا می نمایند و به مجموعه شما ظاهری پراکنده می دهد.

مجموعه خود را در آلبوم تمبر قرار دهید

لولاهای صمغ دار تمبر را به صفحات آلبوم متصل می نمایند. فقط توجه داشته باشید که یک چهارم لولا را به سمت بیرون تا کنید و قسمت تا شده باریک را با نوک انگشت کوچک خود به آرامی مرطوب کنید. این قسمت را به پشت تمبر در بالا، درست زیر سوراخ ها وصل کنید و سپس قسمت پایینی را مرطوب کنید و تمبر را در محل مناسب خود قرار دهید و فشار دهید.

شاید تهیه یک آلبوم تمبر به نظر کار خسته نماینده ای برسد، اما کافی است نگاهی نزدیک تر و موشکافانه تر به آ ن ها داشته باشید تا متوجه مجذوب نمایندهیت و شگفتی بی حد جهانی شان شوید. تهیه یک آلبوم تمبر یکی از مجذوب نماینده ترین تفریح های جهان است و نیاز به تخصص خاصی ندارد و تنها کافی است از خلاقیت و سلیقه خود برای داشتن یک آلبوم کم نظیر بهره ببرید.

تمبر یادگاری خانه سکه ایران مدل کورش کبیر کد 3497-20

13,080,000

تومان

تمبر یادگاری مدل احمد شاه کد IR2770 مجموعه 6 عددی

40,000

تومان

صفحه انواع تمبر

مشاهده همه

منبع: stanley gibbons

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 دی 1401 بروزرسانی: 18 دی 1401 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 2279

به "چطور یک آلبوم تمبر ماندگار و ارزشمند داشته باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور یک آلبوم تمبر ماندگار و ارزشمند داشته باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید