باغ پرندگان کیش؛ دنیایی پر از نادیده های طبیعت

به گزارش مجله کارنیکان، قدم زدن در بین درختان، شنیدن صدای انواع پرندگان و تماشا رنگ های زیبای آنها تجربه ای است فراموش نشدنی که می توانید آن را در باغ پرندگان کیش تجربه کنید. این باغ یکی از جاذبه های گردشگری خاص کیش است که به خصوص علاقه مندان به طبیعت را به خود جذب می نماید. بخش های مختلف باغ مملو از پرندگانی است که از نقاط مختلف دنیا به این محل آورده شده اند. اگر دوست دارید این پارک را بیشتر بشناسید همراه مجله گردشگری خبرنگاران باشد.

باغ پرندگان کیش؛ دنیایی پر از نادیده های طبیعت

ورودی باغ پرندگان کیش چقدر است؟

هزینه ورودی باغ پرندگان 182.000 تومان برای هر فرد بالای چهار سال است. اگر کودک بین دو تا چهار سال به همراه دارید ورودی برای آنها نیم بها حساب می گردد و برای بچه ها زیر دو سال هیچ مبلغی دریافت نخواهد شد.

ساعت بازدید باغ پرندگان کیش کی است؟

ساعات بازدید از باغ پرندگان کیش در نیمه دوم سال یعنی فصل های پاییز و زمستان ساعت 16 تا 18 و در نیمه اول سال یعنی فصل های بهار و تابستان از ساعت 18 تا 20 است. سعی کنید در ساعت تعیین شده به باغ مراجعه کنید تا بتوانید از همه بخش ها و پرندگان تماشا کنید.

آدرس دقیق باغ پرندگان کیش کجاست؟

باغ پرندگان کیش در مجموعه دلفیناریوم کیش واقع شده است. مجموعه دلفیناریوم هم پارکی وسیع در جنوب شرقی کیش است که می توانید به وسیله بلوار مرجان به آن برسید.

باغ پرندگان کیش چه نژادهایی دارد؟

در باغ پرندگان جزیره کیش گونه های مختلفی از پرندگان بومی آسیا، استرالیا و آفریقا جمع آوری شده اند. انواع پلیکان های پا خاکستری و سفید، انواع گونه های قو، فلامینگو ها، انواع درنا های تاج دار، انواع لک لک ها مارابو و سدلبیلد، انواع طاووس های زیبا، انواع طوطی های سبز، ماکائو، کاسکو، قرقاول چینی، کاکاتو آلبا، توکان، پنگوئن های پا سیاه، مرغ شاخ دار و بسیاری دیگر در باغ پرندگان زندگی می نمایند. حتی برخی خزندگان مثل تمساح گاندو و حیواناتی از قبیل میمون و آهو را هم می توانید در این باغ ببینید.

باغ پرندگان کیش یا پارک دلفیناریوم!

شاید این عنوان کمی شما را سردرگم نموده باشد. ولی در حقیقت پارک پرندگان کیش بخشی از مجموعه دلفین های کیش است. این پارک که در سال 1380 ساخته شد، اولین پارک دلفین ها در ایران بود و به وسیله حسین ثابت مالک هتل داریوش کیش احداث شد. آکواریوم کیش و پارک دلفیناریوم کیش در نوع خود بی نظیر بود و هست. در سال 1393 مالکیت پارک به سید عبدالرضا موسوی مالک شرکت هواپیمایی زاگرس واگذار شد. پارک دلفیناریوم محوطه ای به وسعت حدود 100 هکتار است که در بخش جنوب شرقی جزیره کیش واقع شده است. این پارک به چند بخش مجزا تقسیم شده و باغ پرندگان کیش هم یکی از آنهاست.

باغ پرندگان کیش رویایی در واقعیت

باغ پرندگان از جاهای تماشای کیش حدود سه هکتار از پارک دلفیناریوم را از آن خود نموده است. بیش از 57 گونه پرندگان در این باغ زندگی می نمایند. باغ به دو بخش اصلی تقسیم می گردد. بخش پرندگان در قفس و بخش پرندگان آزاد.

بخش پرندگان محبوس

بخش پرندگان محبوس شامل پرندگان وحشی و پرندگانی است که به هر علتی نمی توان آنها را آزاد نگهداری کرد. در این بخش فضایی سرسبز و زیبا طراحی شده که شما می توانید با اتوبوس های قطاری یا پیاده در آن قدم بزنید و از پرندگان داخل قفس تماشا کنید. روی هر قفس تابلویی نصب شده که تعیینات پرندگان داخل قفس روی آن ذکر شده است. این تعیینات شامل گونه پرندگان، نام علمی آنها، زیستگاه، نوع تغذیه و شرایط زندگی و خصوصیات آنهاست.

بخش پرندگان آزاد

پس از عبور از قفس ها به فضایی آزاد می رسید که پرندگان آزاد و اهلی در آن به راحتی و آزادانه زندگی می نمایند. تنها برای جلوگیری از فرار پرندگان در ارتفاع بسیار بالایی از محوطه توری کشیده شده است. محیط زندگی پرندگان به نوعی طراحی شده که مشابه محل زندگی اصلی آنهاست و شرایط مناسب برای زاد ولد آنها فراهم باشد.

آنچه در باغ پرندگان خواهید دید

در این باغ بیش از 57 گونه پرندگان چه در قفس و چه در فضای آزاد نگهداری می شوند. انواع طاووس، انواع طوطی های سبز، طاووسک، قو، مرغ موزخوار (پرنده بهشتی)، درنای تاج دار، شترمرغ، مرغ سقا، کاسکو، قرقاول چینی و کاکاتو آمبرلا (طوطی سفید). بیشتر این پرندگان، بومی آفریقا هستند ولی از سایر قاره ها هم پرندگانی به باغ آورده شده اند.

اگر کارتون سرنتی پیتی را دیده باشید حتما پیلاپیلا را هم به یاد دارید. پیلاپیلا در واقع نوعی توکان است. توکو توکان یا همان توکان پرنده ای سیاه است که بخش گلوی آن رنگی یا سفید می گردد. این پرنده زیبا منقار بسیار بزرگ، رنگی و زیبایی دارد. همین رنگ های زیبا سبب شده این پرنده خاص و مجذوب کننده باشد. توکان ها را می توانید در باغ پرندگان کیش ببینید. این پرنده باهوش و بازیگوش، رفتاری محبت آمیز و آرامی دارد و توجه همه را به خود جلب می نماید. پنگوئن آفریقایی نوعی پرنده در حال انقراض است که در ساحل بولدرز در کیپ تاون آفریقای جنوبی زندگی می نمایند. اما شما می توانید این پنگوئن را در باغ پرندگان کیش هم ببینید. این موجودات بسیار بامزه و کوچک هستند و قدشان نهایتا تا زانوی شماست.

همین موجودات دوست داشتنی در صورتی که احساس خطر کند، با هیچ کس رودربایستی ندارند و با منقار تیزشان به شما صدمه خواهند زد. به همین علت در منطقه محصورشده نگهداری می شوند. در بخش میانی پارک برکه آبی بنا شده که می توانید در آن فلامینگوها را در حالی که با پاهای بلندشان رقصان در برکه قدم می زنند، پلیکان های پا خاکستری و سفید که آماده ماهیگیری با منقار بزرگشان هستند، درنای تاج دار که با کاکل طلاییش خودنمایی می نماید، ایبیس، قوها و انواع لک لک های مارابو و سدلبیلد را ببینید. اگر در طول گشت وگذار در باغ پرندگان از جاهای تفریحی کیش میمون یا آهو دیدید، جا نخورید. در این باغ علاوه بر پرندگان، برخی از حیوانات اهلی هم نگهداری می گردد. در بخشی از پارک هم گونه های مختلفی از خزندگان وجود دارند. ازجمله انواع مارها، مارمولک ها و تمساح گاندو یا پوزه کوتاه. گاندو تنها کروکدیل بومی پاکستان و ایران و بزرگ ترین خزنده این دو کشور است که می توانید آن را در باغ پرندگان کیش ببینید. این بخش از باغ پرندگان هنگامی برای بازدید باز می گردد که این خزندگان غذای خود را خورده باشند و آرام و بی حرکت در حال استراحت هستند. برای این که باغ پرندگان محیطی مشابه محل زندگی آنها را داشته باشد انواع گونه های گیاهی هم در آن خواهید دید. برای مثال درخت لور، نخل، اوکالیپتوس، بنجامین، برخی از انواع گل ها مثل گل ختمی و 25 گونه کاکتوس.

در مجموع اگر از حضور در طبیعت لذت می برید، اینجا هم مثل اسکله تفریحی کیش و کشتی یونانی کیش بسیار مجذوب کننده و تماشای است و می تواند ساعت ها شما را سرگرم کند.

چطور به باغ پرندگان کیش برویم؟

ورودی باغ پرندگان کیش در جنوب شرقی جزیره زیبای کیش، بلوار مرجان، مجموعه پارک دلفین کیش واقع شده است. شماره تماس باغ پرندگان کیش 07644445237 است.

بیشتر هتل ها در کیش تورهایی برای گردش منطقه ها تماشای کیش مثل قلعه جنی کیش و شهربازی کیش دارند. بازدید از باغ پرندگان هم در بین آنها وجود دارد. می توانید با این تورها به تماشا باغ پرندگان و دلفیناریوم کیش بروید. ورودی باغ پرندگان کیش برای هر شخص چهار سال به بالا 182 هزار تومان است.

هزینه بازدید از این باغ مثل خیلی از انواع هتل کیش برای بچه ها بین دو تا چهار سال نیم بها و برای زیر دو سال رایگان است. ساعت کاری مجموعه معمولا در نیمه اول سال هرروزه ساعت کاری بین 18 تا 20 و در نیمه دوم سال همه روزه بین 16 تا 18 است. گردش فقط در این باغ حدود دو تا سه ساعت زمان می برد.

حواستان باشد چون این باغ در مجموعه دلفیناریوم واقع شده است، ممکن است جاذبه های دیگر محوطه پارک مثل نمایش دلفین ها، کافی شاپ و رستوران شما را سرگرم کند و سبب گردد ساعت مراجعه به باغ پرندگان را فراموش کنید. به همین علت بهتر است طوری برنامه ریزی کنید که در ساعت کاری باغ بتوانید کل این فضای زیبا را ببینید. این نکته را هم به خاطر داشته باشید که هنگام رزرو تور کیش و مراجعه به باغ پرندگان اجازه بردن دوربین حرفه ای ندارید. پس اگر می خواهید عکس یادگاری بگیرید به عکاس های حرفه ای که در این مجموعه هستند، مراجعه کنید.

منبع: علی بابا
انتشار: 11 خرداد 1401 بروزرسانی: 11 خرداد 1401 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 2142

به "باغ پرندگان کیش؛ دنیایی پر از نادیده های طبیعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باغ پرندگان کیش؛ دنیایی پر از نادیده های طبیعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید