وقتی آکادمی های خصوصی بدون هیچ خدماتی شهریه می خواهند ، کسی حواسش به تخلفات هست؟

به گزارش مجله کارنیکان، این روز ها که نزدیک به یک ماه است تمام مراکز آموزشی تعطیل شده و خدماتی به دانش آموزان ارائه نمی گردد اما مراکز خصوصی درخواست پرداخت شهریه این ماه را داشته اند بدون ارائه خدمات به دانش آموزان.

وقتی آکادمی های خصوصی بدون هیچ خدماتی شهریه می خواهند ، کسی حواسش به تخلفات هست؟

گروه اجتماعی خبرنگاران-سیده زهرا حسینی؛ در همه جای دنیا اغلب خدمات دولتی برای مردم رایگان و الباقی خدمات مثل خدمات خصوصی نیازمند پرداخت هزینه است البته این پرداخت هزینه و دریافت خدمات نیز کاملا اختیاری است؛ به این شکل که شما بخشی از خدمات لازم و اولیه را بصورت رایگان توسط دولت خود دریافت می کنید، اما برای داشتن خدمات بیشتر و یا خدماتی با ویژگی خاص که توسط دولت و رایگان ارائه نمی گردد باید به سراغ بخش خصوصی بروید و با پرداخت هزینه از خدمات آن ها بهره مند شوید. هر مجموعه ای هم خدمات متعدد و متنوع خود را دارد و بنابراین هزینه ها نیز برابر خدماتی که می دهند توسط خود مجموعه مشخص می گردد و چندان نظارت دولتی و یا نظارتی مافوق بر این سیر دریافت هزینه و ارائه خدمات توسط بخش خصوصی نیست.

حالا، اما این روز های شیوع ویروس کرونا، تقریبا پنجاه درصد از کشور را تعطیل و به قرنطینه فرستاده و این تعطیلی را به مدارس و خدمات آموزشی دانش آموزان نیز رسانده است؛ از ابتدای اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در ایران، تمام مدارس تعطیل و مقرر شد تا کلاس های دانش آموزان بصورت تلویزیونی برگزار گردد، از نقد شرایط و کیفیت کلاس های تلویزیونی آموزش و پرورش در رسانه ملی بگذریم این موضوع نیازمند مجالی بیشتر است، اما در ادامه تعطیلی مراکز آموزشی، آکادمی های تدریس خصوصی، کلاس های تقویتی و دیگر خدمات آموزشی اضافه بر سازمان در بخش خصوصی نیز تعطیل شد.

همانطور که گفتیم مرسوم است که شما بعنوان شهروند در ازای دریافت بعضی خدمات باید هزینه ای پرداخت کنید البته تاکید می کنم در ازای دریافت خدمات.

این روز ها که نزدیک به یک ماه است تمام مراکز آموزشی تعطیل شده و خدماتی به دانش آموزان نه تنها توسط بخش دولتی که توسط بخش خصوصی هم ارائه نمی گردد، اما مراکز خصوصی درخواست پرداخت شهریه این ماه را داشته اند بدون ارائه خدمات به دانش آموزان.

یکی از دانش آموزان که از خدمات آکادمی قلم چی استفاده می نماید، می گوید: تقریبا از ابتدای شیوع ویروس کرونا یعنی از ابتدای اسفند ماه، کلاس های این آکادمی نیز تعطیل شد و ما در کل این ماه، کلاس آموزشی نداشتیم و در تماس با آکادمی به ما گفتند که جبران می گردد و صرفا به بارگذاری چند فیلم در سایت خود بسنده کردند.

به گفته این دانش آموز، اسفندماه و همزمان با شیوع ویروس کرونا، آن ها دیگر خدمات آموزشی دریافت ننموده اند و در پاسخ شنیده اند که جبران می گردد و برای آن ها ویدئو های آموزشی در سایت این آکادمی بارگزاری شده است، اما وقتی به سایت مراجعه می کنید برای هر پایه تنها ویدویوی چند درس موجود است.

این دانش آموز در ادامه می گوید: من پایه یازدهم تجربی هستم و درس هایی مثل شیمی، زیست، ریاضی، فیزیک و دینی را شرکت میکنم، اما در سایت فقط ویدویوی سه درس هست و برای درس شیمی، هنوز ویدیویی بارگذاری نشده است و حتی آزمون هایی که این آکادمی برگزار می کرد نیز کنسل شده و برنامه دانش آموزانی که برای کنکور آماده می شوند و بر کلاس ها و آزمون های این اموزشگاه حساب نموده بودند، بشدت بهم ریخته است.

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و اطلاعیه های وزارت بهداشت مبنی بر اینکه مردم از حضور در سطح شهر حتی المقدور خودداری نموده و از تجمع در محل ها خودداری نمایند، قطعا تعطیل شدن کلاس ها و آزمون های این آکادمی، کاری بود که طبق دستور باید انجام می شد، اما به گفته والدین دانش آموزانی که در این آکادمی، آموزش می بینند با وجود اینکه در ماه اسفند مراکز تعطیل شده و خدماتی از سوی این آکادمی ارائه نمی گردد، اما از ما درخواست پرداخت شهریه ماه اسفند را نموده اند و می گویند باید پرداخت گردد.

مادر یکی از دانش آموزان می گوید: ما موافق برگزاری کلاس ها نیستیم، چون سلامتی فرزندانمان برای مان مهم است، اما پرداخت شهریه در ازای کاری که انجام نشده واقعا درست نیست و ما نمی توانیم قبول کنیم که با وجود تعطیل بودن کلاس ها و لغو شدن آزمون ها در این ماه، شهریه اش را پرداخت کنیم.

او می گوید: در تماس با یکی از مراکز این آکادمی من معترض شدم که کلاسی برگزار نشده و دلیل پرداخت شهریه چیست؟ آن ها گفتند که بعد از از بین رفتن ویروس کرونا و بازگشت کشور به شرایط عادی جبران می گردد و برای این ایام در سایت ویدئو گذاشته اند، اما وقتی به سایت مراجعه می کنیم، می بینیم که همه دروس ارائه نشده و مباحث هم کامل نیستند و من متوجه نیستم که برای کدام خدمات در این ماه باید هزینه آن را پرداخت کنم.

برگزار نشدن کلاس ها و لغو شدن آزمون ها دستور وزارت بهداشت برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و ابتلای دانش آموزان به این ویروس بود که قطعا باید انجام می شد کما اینکه وزارت آموزش و پرورش نیز این دستور را اجرا کرد، اما سوال اینجاست مراکز آموزشی خصوصی همچون قلم چی که در یک ماه گذشته یعنی اسفندماه، کلاسی برگزار ننموده اند و به گفته دانش آموزان و اولیا نیز خدماتی ناقص در سایت ارائه داده اند به چه علت، تقاضای دریافت هزینه نموده اند و اولیا باید در ازای چه خدمتی در این ماه، شهریه پرداخت نمایند؟ کدام نهاد باید بر این امر نظارت کند تا والدین و دانش آموزان متحمل هزینه ناحق نشوند؟ و در نهایت، اما چه کسی جوابگوست؟

با وجود تماس های مکرر خبرنگار اجتماعی خبرنگاران با مسئولین آکادمی قلم چی، متاسفانه کسی جوابگو نبود و تماس والدین در اعتراض به پرداخت شهریه نیز همچنان ادامه دارد. به همین دلیل خبرنگاران از مسئولین این آکادمی قصد دارد تا جوابگوی این نارضایتی باشند و همچنین از نهاد های نظارتی می خواهد تا این روز ها بیشتر از گذشته بر تخلفات و نارضایتی دانش آموزان و خانواده هایشان نظارت نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 796

به "وقتی آکادمی های خصوصی بدون هیچ خدماتی شهریه می خواهند ، کسی حواسش به تخلفات هست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی آکادمی های خصوصی بدون هیچ خدماتی شهریه می خواهند ، کسی حواسش به تخلفات هست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید