کوشش برای تصویب بسته حمایتی گردشگری در دولت

به گزارش مجله کارنیکان، دکتر علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مراسم ویژه روز جهانی گردشگری که پیش از ظهر امروز یکشنبه ششم مهرماه 99 در مرکز همایش های بین المللی هتل عظیم ارم برگزار گردید، با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تبریک روز جهانی گردشگری بیان نمود: سال جاری با شرایطی که به دلیل شیوع کرونا به وجود آمد در سخت ترین شرایط گردشگری جهانی قرار داریم. تمام کوشش های ما برای حمایت از فعالان گردشگری پکیج های حمایتی بود که تهیه شد و در هر بسته حمایتی گردشگری نقش پررنگی داشت؛ البته که باید این حمایت ها پررنگ تر و حجم بیشتری را شامل می شد اما به دلیل بضاعت کم دولت بیش از این مقدور نبود.

کوشش برای تصویب بسته حمایتی گردشگری در دولت

برای سفر با تورهای بهاری پوکت همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

او به دو اتفاق مهم در حوزه گردشگری اشاره نمود و اضافه نمود: در این مدت از یک سو صندلی گردشگری در کشور ارتقای خوبی پیدا کرد، دیگر یک بخش منفعل نیست و در تصمیمات دولت و کشور به این بخش توجه ویژه می گردد. از سوی دیگر همگرایی خوبی بین تمامی بخش های گردشگری کشور اعم از دولتی و خصوصی رخ داد.

دکتر مونسان با تشکر ویژه از تشکل های بخش خصوصی اضافه نمود: تمام کوششم این بود که نمایندگان شما در تصمیم گیری ها حضور داشته باشند.

او با بیان اینکه در دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری گردشگری رشد خوبی را شاهد بوده ایم، ادامه داد: در حوزه نرم افزار محصولات جدیدی به چرخه گردشگری اضافه شد. گردشگری اکوتوریسم در کشور جدی شده و رونق گرفته است. همچنین تعداد واحدهای بوم گردی از دو هزار واحد عبور کرد که اگر کرونا پیش نمی آمد رکودهای جدیدی ثبت می شد.

امضای تفاهم نامه با وزیر جهاد کشاورزی

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به رشد گردشگری سلامت در کشور اضافه نمود: گردشگری کشاورزی به عنوان موضوع جدیدی به چرخه گردشگری کشور اضافه و جزو محورهای اصلی ما نهاده شد. به زودی نیز تفاهم نامه ای را با وزیر جهاد کشاورزی برای حمایت از این بخش به امضا خواهیم رساند که به رشد گردشگری کشاورزی یاری خواهد نمود. همچنین در این مدت اکوتوریسم در کشور تنوع پیدا کرد و می توان گفت که کل کشور را فرا گرفته است.

صدور یک مجوز گردشگری معدن در زنجان

دکتر مونسان در ادامه به گردشگری معدن اشاره نمود و گفت: حدود دو سالی است که روی موضوع جدیدی به نام گردشگری معدن تمرکز نموده ایم و در زنجان اولین مجوز گردشگری معدن صادر شده است. این امید را دارم که سال جاری این نوع گردشگری در کشور رشد پیدا کند و پایدار گردد.

کاروانسراهای کشور را احیا کردیم

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه ترم های جدیدی در گردشگری ایجاد شد، اضافه نمود: کاروانسراهای کشور که بناهای تاریخی ارزشمندی به حساب می آیند، رها شده بودند و در حال تخریب و نابودی بودند، اما در حال حاضر در اختیار صنعت گردشگری کشور نهاده شده اند.

او توضیح داد: ترمی به نام هتل کاروانسراها را شروع نموده ایم و بسیاری از آن ها به بهره برداری رسیده و مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی نهاده شده است.

دکتر مونسان به بوتیک هتل ها به عنوان یکی دیگر از ترم های جدید حوزه گردشگری اشاره نمود و گفت: بوتیک هتل ها با سرعت خوبی در حال ساخت و بهره برداری هستند. حق بهره برداری از بناهای تاریخی به سرعت در حال واگذاری به مردم است و با استانداردهای معاونت میراث فرهنگی در حال بازسازی و تبدیل شدن به اقامتگاه های گردشگری هستند.

معین احکام برای 19 دستگاه اجرایی با مخالفت های جدی همراه بود

او با اشاره به تدوین و تهیه سندهای جدید در حوزه گردشگری کشور اضافه نمود : یکی از مهم ترین سندهای تدوین شده سند توسعه گردشگری است که امروز از آن رونمایی شد. این سند حدود یک سال و نیم در کمیسیون های مختلف دولت در حال آنالیز بود و بر اساس آن برای 19 دستگاه حکم معین شد و برای همکاری با صنعت گردشگری موظف شدند. بسیاری از موانع که بخش خصوصی با آن دست به گریبان است با اجرایی شدن این سند برداشته خواهد شد.

تصویب سند راهبردی توسعه گردشگری با کمترین تغییر در هیئت دولت

دکتر مونسان توضیح داد: معین احکام برای سایر دستگاه ها کار سختی بود و با مخالفت های جدی روبه رو بودیم. در نهایت پیروز شدیم این سند بالادستی را در دولت با کمترین تغییر مصوب کنیم.

او در ادامه به تهیه سند برند ملی گردشگری اشاره نمود و ادامه داد :فقدان چنین سندی یکی از گلایه های بخش خصوصی بود. برای تهیه آن بیش از یک سال کار کارشناسی با مشارکت همه ذی نفعان صنعت گردشگری انجام شد. لوگو و شعار خوبی از این سند استخراج شده است که ان شاءلله این مشخصه ها مورد استفاده قرار بگیرد و در کشور اجرایی گردد.

تهیه سند اقدام ملی با مشارکت سازمان دنیای گردشگری و یونسکو

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه نمود: برنامه اقدام ملی با مشارکت سازمان دنیای گردشگری و یونسکو در دست تهیه است و برنامه های عملیاتی حوزه گردشگری به خوبی در آن دیده شده است.

او این سند را برای رشد گردشگری کشور مناسب مطرح کرد و گفت: اگر موضوع کرونا پیش نمی آمد و نمایندگان یونسکو برنمی گشتند، برنامه ما این بود که تا انتها شهریور امور مربوط به این سند تمام گردد که با تاخیر روبرو شدیم. کوششمان این است تا انتها دولت این سند را نهایی و مراحل قانونی آن را طی کنیم.

2400 پروژه گردشگری در حال انجامست

مونسان به 2400 پروژه در حال انجام در حوزه گردشگری اشاره نمود و اضافه نمود: این پروژه ها با حجم سرمایه گذاری 137 هزار میلیارد تومان در کل کشور در حال انجام هستند و این مهم آینده خوبی را برای تکمیل فضاهای اقامتی و گردشگری نوید می دهد.

ساخت 497 هتل و 13 ثبت دنیای در دولت تدبیر و امید

او با بیان اینکه قبل از دولت تدبیر و امید تعداد هتل های کشور 998 عدد بود گفت: بیش از 497 هتل و اقامتگاه و 100 هزار تخت در این دولت به مجموعه های کشور اضافه شد و شاهد بیش از 50 درصد رشد بودیم.

دکتر مونسان با اشاره به کارهای صورت گرفته در حوزه میراث فرهنگی اضافه نمود: در حوزه ثبت دنیای تعداد آثار ملموس و ناملموس تا قبل از این دولت 25 مورد بود که 13 طرح در این دولت ثبت دنیای شد و پفراینده هایی نیز در دست اقدام داریم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با مهم دانستن همگرایی دولت و بخش خصوصی ادامه داد: مجموعه این عوامل یاری کرد تا گردشگری کشور به صندلی اصلی اش نزدیک گردد و بتواند نقش بیشتری را در اقتصاد کشور ایفا نماید.

او با ابراز امیدواری از اینکه ویروس کرونا تا انتها سال میلادی جدید مهار و کاهش 65 درصدی سفر در دنیا جبران گردد، اضافه نمود: با عبور از این شرایط امید آن می رود که شاهد رونق مجدد گردشگری در کشور باشیم و این صنعت به فرایند رو به رشد خود ادامه دهد.

مونسان به برگزاری نشست ها و همایش های بین المللی اشاره نمود و ادامه داد: سال جاری قرار بر این بود که نشست سازمان دنیای گردشگری نیز در ایران برگزار گردد که به واسطه این بیماری به تعویق افتاد.

ظرفیت گردشگری روستایی کشور در حال رشد است

دکتر مونسان با اشاره به ظرفیت بالای کشور در گردشگری روستایی اضافه نمود: این ظرفیت در کشور در حال رشد است، توسعه بوم گردی ها و تعدد تورها به سمت اکوتوریسم نشانگر این است که شعار دنیای در کشور ما به خوبی جلو می رود. روستاها کانون های فرهنگ، اقوام و طبیعت های بی نظیر ما هستند که در کنار گردشگری فرهنگی، تاریخی و کشاورزی نقش خوبی را برای ارتقای حوزه گردشگری می توانند ایفا نموده و به توسعه صنعت گردشگری در کشور یاری نمایند.

در کوشش برای تصویب بسته حمایتی گردشگری هستیم

دکتر مونسان اعلام کرد: مجدد می گویم که شرایط شما را درک می کنم، تمام کوششمان را می کنیم که یک بسته حمایتی جدید را مهیا کنیم. امید دارم با صبر و تحمل شما از این ایام عبور کنیم و به روزهای پررونق گردشگری بازگردیم.

او در انتها به رشد بازارهای هدف گردشگری اشاره نمود و گفت: انتها مهرماه برای لغو ویزا گروهی سفری به روسیه داریم که امیدوارم از این ظرفیت هم به بهترین شکل استفاده کنیم.

منبع: گردشبان
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1138

به "کوشش برای تصویب بسته حمایتی گردشگری در دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش برای تصویب بسته حمایتی گردشگری در دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید