بازسازی منزل: نوسازی در بافتهای فرسوده تهران کلید خورد

به گزارش مجله کارنیکان، با تصویب لایحه تشویقی در شورای اسلامی شهر تهران پرداخت عوارض، محرکی برای ایجاد ساخت و ساز و برطرف موانع بازآفرینی بافت های فرسوده مرکز ایجاد شد.

بازسازی منزل: نوسازی در بافتهای فرسوده تهران کلید خورد

جهت دریافت خدمات بازسازی منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، لایحه دو فوریتی اصلاحیه مصوبه اخذ مطالبات حوزه شهرسازی شهرداری تهران، به منظور تشویق و تسهیل وصول مطالبات شهرداری تهران امروز به اسم اولین لایحه مطرح شده در شورای شهر ششم تهران مورد آنالیز نهاده شد.

اقراریان گفت: باید کمیسیون های درگیر درباره چرایی دو فوریت این لایحه شرح دهند. و امانی به اسم موافق گفت: این لایحه از سوی شهرداری ارائه شده و باید درباره دوفوریت آن شرح دهد.

گلپایگانی معاون شهرسازی درباره دلیل دو فوریت آن گفت: به واسطه اینکه صدور پروانه ساختمانی بازه کوتاهی است و اگر بخواهد به صورت عادی مطرح گردد باعث می گردد ارباب رجوع بلاتکلیف بمانند و می خواهیم تکلیف نحوه مواجهه با صدور پروانه نو تعیین گردد تا عایدی شهرداری از صدور پروانه به حالت عادی برگردد.

وی اضافه کرد: معمولاً در بازه شهریور مهر و آبان عایدی شهرداری از این محل پایین است و می خواهیم در این بازه زمانی اثرگذاری داشته باشد.

چمران با اشاره به اینکه این روش چندین ساله است و قبل از این قانون مصوب با بهره این مساله حل می شد گفت: تصمیم گرفتیم کلیه پرداخت دوساله و خانواده ایثارگران سه ساله پرداخت نمایند، اما کسانی که خواستند نقدا بپردازند از تخفیف خوبی برخوردار باشند. و این مساله می تواند در تأمین عایدیهای شهرداری مؤثر باشد.

دوفوریت این لایحه به تصویب رسید.

عباسی افزایش عوارض ساختمانی در صدور پروانه را نسبت به سال گذشته افزایشی اسم کرد و گفت: این افزایش بسیاری از متقاضیان را دچار مشکل جدی نموده است و شهرداری باید بتواند این بخشنامه را تعدیل کند.

وی اضافه کرد: اگر دو فوریت مصوب گردد به نظرم بسته تشویقی خوبی است و درست است که بخشی از عایدیهای شهرداری را محقق کنیم اما در اصل باعث رونق ساخت و ساز در تهران می گردد و شهرداری بخشی از حقوقش صرف نظر می نماید تا کلید ساخت و ساز در تهران زده گردد.

بابایی با اشاره به اینکه موافق این لایحه است و آن را محرکی برای ایجاد ساخت و سازهای نو و برطرف موانع بازآفرینی بافت های فرسوده است.

وی پیشنهاد کرد: برای پرداخت بعد از 45 روز هم تخفیفی قائل شویم تا با جایزه کمتری از این فضا استفاده کنیم. چون ما می خواهیم این پالس را به شهروندان بدهیم که شورا آماده و رونق صنعت ساخت و ساز است.

چمران گفت: در مدت 45 روز آنالیز خواهیم داشت و بعد از آن تصمیم می گیریم که آیا تخفیفی قائل شویم یا نه.

امانی پیشنهاد داد که مدت 45 روز به دوماه افزایش دهد چون تا زمان ابلاغ زمان می برد و درصد پیشنهادی من 25 درصد است. و این تبصره را هم اضافه کنیم که با ارائه گزارش شهرداری به آنالیز عملکرد تصمیمات نو بگیریم.

اقراریان گفت: تا زمانیکه این قانون ابلاغ گردد حداقل زمان را از دست می دهیم و پیشنهاد 2 ماهه امانی می تواند یاری کند.

علیرضا زاکانی شهردار تهران گفت: در 4 ساله گذشته سابقه تخفیف تا 27 درصد هم داشته ایم و پیشنهاد اولیه معاونت شهرسازی 25 درصد بود و پیشنهاد شد که اگر تخفیف 30 درصد باشد، ترغیب پرداخت نقدی بیشتر گردد.

وی ادامه داد: اگر این می خواهید پرداخت عوارض 2 مرحله ای گردد همین امروز تصمیم بگیرید چون تزلزل ایجاد می نماید و شهرداری متضرر می گردد.

شهرداری تهران پیشنهاد کرد که اگر تخفیف 30 درصد داشته باشیم ترغیب بیشتری ایجاد می نماید اما اگر 25 درصدی خواستیم در مرحله دوم عدد معنادار 5 درصدی را در نظر بگیرند تا متقاضیان اقبال نشان دهند.

صادقی گفت: گلپایگانی بخشنامه ای را در این ماه داده و تخفیف تا 25 درصدی را برای منطقه ها قائل شده است و اگر فرض را بر افزایش امسال بگیریم این تخفیف 30 تا 65 درصد بوده و این تخفیف براساس اختیارات شهرداری بوده است؟ اگر این اختیار وجود داشته چرا این لایحه ارائه شده است.

سروری با دو مرحله ای کردن کار مخالفت کرد و گفت: 25 درصد انگیزه ای ایجاد نمی نماید.

گلپایگانی درباره ابهامات مطرح شده شرح داد: در مصوبه عوارض 1400 گفتند سقف افزایش عوارض از 50 درصد بیشتر نگردد و ما برای اینکه این کل عوارض از سقف عوارض بیشتر نگردد، شهر تهرن را به 4 دهک تقسیم کردیم. و این 50 درصد حداکثر سقف مدنظر بوده است.

صادقی گفت: کف افزایش از 120 درصد به بالاست و به خاطر همین کسی پرداخت نمی نماید و اگر قبل از این می دانستیم با دوفوریت موافقت نمی کردیم.

وقتی معاون شهرسازی می گوید صدور فیش ها اشتباه صادر شده است و اگر اشتباه بوده است که دیگر این لایحه معنایی نداشت.

چمران گفت: موجی با افزایش 120 درصدی ایجاد شده و اصلاح شده است.

کاشانی گفت: با این مصوبه می خواهیم انگیزه ایجاد کنیم که برای کار مالی اگر مطالبات شهرداری امتیاز خوش حسابی بگذاریم.

در نهایت پیشنهاد اندازه تخفیف 25 درصد و پیشنهاد زمان 2 ماه پس از لازم الاجرا شدن با اکثریت آرا رأی آورد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 شهریور 1400 بروزرسانی: 24 شهریور 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1882

به "بازسازی منزل: نوسازی در بافتهای فرسوده تهران کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی منزل: نوسازی در بافتهای فرسوده تهران کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید