نروژ به آمریکا اجازه فعالیت های نظامی در خاکش را داد

به گزارش مجله کارنیکان، نروژ که مرزی کوچک با روسیه دارد، خاطرنشان کرد که با آمریکا برای چگونگی انجام فعالیت های نظامی آمریکا در خاک این کشور اروپایی توافقی اصلاح شده را امضا نموده است.

نروژ به آمریکا اجازه فعالیت های نظامی در خاکش را داد

به نقل از خبرگزاری رویترز، این توافق بین آمریکا و نروژ به ایالات متحده اجازه می دهد تا تاسیسات نظامی را در سه فرودگاه نروژ و یک پایگاه نیروی دریایی این کشور ایجاد کند.

این توافق که توسط دولت اقلیت ارنا سولبرگ، نخست وزیر امضا شده باید توسط مجلس نروژ و پیش از اجرایی شدن تایید گردد.

دولت نروژ گفته است: این توافق مشخص نماینده و تسهیل نماینده حضور، آموزش و رزمایش های آمریکایی در نروژ است و به این ترتیب استقرار سریع نیروهای آمریکایی در نروژ را در صورت بروز بحران یا جنگ تسهیل می نماید.

روابط بین روسیه و نروژ که مرز مشترک شمالگان دارند به تدریج در دوران پس از جنگ سرد و پیش از یکسری تنش ها در پی الحاق شبه جزیره کریمه در 2014 توسط روسیه بهبود یافته بود.

اجازه حضور نیروهای آمریکایی در نروژ پس از آن اجرا شده که روسیه در حال استقرار نیروهایش در مرز و افزایش مانورهای نظامی است، با این حال، دو کشور به دنبال همکاری در زمینه مسائل محلی نظیر سفرهای بین مرزی و ماهگیری در شمالگان هستند.

نروژ از زمان پیوستن به ناتو در 1949، اعلام نموده که اجازه نمی دهد تا نیروهای خارجی در کشورش و زمان صلح پایگاه ایجاد یا تسلیحات اتمی را در آنجا ذخیره نمایند اگرچه از برگزاری رزمایش های نظامی در خاکش استقبال می نماید.

وزیر خارجه نروژ گفت: همکاری ما با متحدانمان بر اساس توسعه مداوم است. توافق امضا شده با آمریکا بر همکاری نزدیک کشور با آمریکا تاکید دارد و تایید نماینده موضع کلیدی نروژ درباره حاشیه شمالی ناتو است.

وی ادامه داد: سیاست های ما برای حضور و استقرار نیروهای خارجی در قلمروی نروژ، انبارهای مهمات یا استقرار تسلیحات اتمی و حضور ناوهای کشورهای خارجی در بنادر ما همچنان بدون تغییر است.

سفارت روسیه در این باره هنوز اظهار نظر ننموده است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1725

به "نروژ به آمریکا اجازه فعالیت های نظامی در خاکش را داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نروژ به آمریکا اجازه فعالیت های نظامی در خاکش را داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید