معرفی ساز بالابان

به گزارش مجله کارنیکان، ساز بالابان یک هواصدا با زبانه دولایه است. این ساز در آذربایجان شرقی به بالابان و در کردستان به نرمه نای معروف است. بالابان در مناطق آذربایجان، کرمانشاهان، همدان، زنجان و قزوین رواج دارد و دارای صدای دلنشین و آرام بخش است.

معرفی ساز بالابان

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

خبرنگاران | سرویس فرهنگ و هنر - ساز های بادی را بسته به اینکه دمیدن در آن ها و تولید صدایشان به چه صورت است به دسته های مختلفی تقسیم می کنند. یکی ازاین تقسیم بندی ها هواصدا های با زبانه دولایه است که بالابان در این دسته قرار می گیرد. برای آشنایی بیشتر با این ساز با ما همراه باشید.

معرفی ساز بالابان - ساز آذربایجان شرقی

یکی از هواصدا هایی که زبانه دولایه دارد سازی است که در آذربایجان شرقی به بالابان و در کردستان به نرمه نای معروف است. این ساز در مناطقی از آذربایجان، کرمانشاهان، همدان، زنجان و قزوین رایج است.

ویژگی های ظاهری و ساختمانی بالابان

بالابان از دو قسمت اصلی زبانه و بدنه تشکیل شده است. زبانه آن در مقایسه با سایر زبانه های دولایه، بلندترین و پهن ترین نوع زبانه دو لایه در نواحی ایران است که شکل، اندازه و نحوه ساخت آن اهمیت زیادی دارد. یکی از مهم ترین قسمت های بالابان زبانه آن است که از نظر طول، عرض و ضخامت دارای انواع مختلفی است که نوازنده با توجه به سلیقه، رنگ صوتی مورد نیاز و تنالیته، زبانه مناسب را برای خود انتخاب می کند.

این زبانه یک قطعه نی به طول تقریبی ده سانتی متر است و قسمت پایین آن که در سوراخ بالایی بدنه قرار می گیرد لوله ای است و هرچه به سمت بالا می رود به تدریج پهن و در انتهای بالای زبانه به یک شکاف باریک منتهی می شود. نوک زبانه در میان دو لب نوازنده قرار می گیرد. در قسمت جلو بدنه هفت یا هشت سوراخ و در پشت آن یک سوراخ برای انگشت گذاری ایجاد شده اند.

علاوه بر این بالابان دارای دو قسمت حساس دیگر هم هست. یکی محافظ زبانه است که یک نوار باریک چوبی خم شده است و به خاطر حساس بودن زبانه بالابان، وقتی این ساز نواخته نمی شود، محافظ را بر سر زبانه می گذارند. قسمت دیگر باریکه چوبی خم شده ای است که تقریبا در وسط طول زبانه قرار می گیرد و برای کوک کردن و تنظیم صدای بالابان است. جنس بدنه بالابان از چوب و زبانه آن از نی خاصی است.

تکنیک اجرایی بالابان

به دلیل ساختمان ویژه زبانه بالابان و تماس مستقیم لب های نوازنده با سر پهن زبانه، امکان اجرای نوانس در این ساز به طور مطلوبی فراهم است. مثلا در ساز سرنا زبانه سرنا با لب های نوازنده تماس ندارد و در محفظه دهان مرتعش می شود و از این رو در سرنا امکان تغییر نوانس و کنترل صدا با لب ها وجود ندارد. بالابان که با استفاده از تکنیک نفس برگردان نواخته می شود در اجرای نوانس هایی از pp تا ff سازی بی همتاست.

محدوده صوتی ساز بالابان

محدوده صوتی بالابان نسبتا بم و به صورت زیر است. این صدا ها سیال اند و با تغییر فشار هوا، تغییر شرایط لب ها و کامل یا ناقص دریافت سوراخ های صوتی برای اجرای مقام های مختلف متغیرند.

موارد استفاده از ساز بالابان

درآذربایجان شرقی بالابان را در موسیقی عاشیقی می نوازند. این موسیقی امروزه توسط خواننده و نوازنده ساز قوپوز و به همراهی بالابان و قاوال (دایره) اجرا می شود. در این گروه سه نفره بالابان دارای اهمیت زیادی است، زیرا اجرای جواب های آواز عمدتا بر عهده بالابان است. رپرتوار بالابان همان رپرتوار موسیقی عاشیقی شامل هاوا ها (مقام) های عاشیقی است که بیشتر در غالب داستان ها و روایت ها اجرا می شوند. موسیقی عاشیقی را در مجالس عروسی و شادمانی و نیز در قهوه خانه های عاشیقلار اجرا می کنند.

تاریخچه ساز بالابان

بنابر مدارک موجود و گفته های پیشینیان، بالابان را یک ساز بادی از دسته خانواده نی و سرنا می دانند که در سده های نخستین دوره اسلامی در ایران شناخته شده است و در بخش هایی از این سرزمین استفاده می شده است. بالابان در لغت آذربایجانی و روسی به معنای یک ساز بادی، نه خیلی بزرگ، و شببه به زرنا یا سرنا است. در دایره المعارف موسیقی ترکی آن را بلبن یا نای بلبن می گویند. در فرهنگ روسی بالابان را یک ساز بادی زبانه دار که در میان مردم قفقاز شمالی و ایران رواج دارد معرفی می کنند.

تفاوت بالابان با دودوک و می

ساز بالابان شباهت بسیار زیادی با دودوک (Duduk) و می (Mey) دارد، این ساز ها ظاهری شبیه به هم دارند، ولی در برخی جزئیات با هم متفاوتند و هرکدام در یک منطقه کاربرد دارند. مثلا ساز دودوک سازی مختص ارامنه است. در تصویر زیر تفاوت های هر سه ساز بالابان، دودوک و می را می توانید مشاهده کنید.

نوازندگان مطرح ساز بالابان

علیخان صمدوف (آذربایجانی: Əlixan Səmədov) نوازنده بالابان اهل جمهوری آذربایجان است. وی در سال 1964 در جمهوری آذربایجان در خانواده ای اهل موسیقی به جهان آمد و پس از تحصیل در مدرسه موسیقی در سال 1990 فارغ التحصیل شد. او ساز هایی مانند زورنا، ابوآ، ساکسوفون، و کلارینت را می نواخت، ولی ساز اصلی و تخصصی اش بالابان بود.

در انتها اجرایی زیبا با ساز بالابان از این هنرمند را باهم ببینیم و لذت ببریم.

منبع: setare.com
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1584

به "معرفی ساز بالابان" امتیاز دهید

1 کاربر به "معرفی ساز بالابان" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی ساز بالابان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید