معرفی شهر گرمی استان اردبیل

به گزارش مجله کارنیکان، گرمی یکی از شهرهای استان اردبیل است که دارای آب و هوای نسبتا گرم و طبیعت زیبا و دست نخورده ای است. این شهر کوچک به همراه روستاهای زیبایش (خان کندی، آزادلو، تولون و ...) هرساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

معرفی شهر گرمی استان اردبیل

شهرستان گرمی یکی از شهرهای استان اردبیل است که مساحتی در حدود 1725 کیلومترمربع دارد و تاریخ آن آمیخته با منطقه مغان است. کشف حجاری های روی سنگ های باستانی، همچنین قبرهای مربوط به دوران مختلف نشان دهنده تاریخ کهن این شهر است. اما دوره تحولات جدید شهر را می توان به سال 900 ه.ق و دوران صفویه نسبت داد که در آن زمان طوایف مختلفی به محل فعلی شهر مهاجرت نمودند و زندگی جدیدی را در آن آغاز کردند.

در عصر معاصر نیز این شهر تغییر و تحولاتی را پشت سرگذشت، در سال 1355 به مرکز شهرستان تبدیل شد و در سال 1370 نیز دو شهر بیله سوار و پارس آباد از آن جدا شدند و هر کدام به شهرستان های مستقلی تبدیل شدند. شهر گرمی از شمال با شهرهای بیله سوار و پارس آباد، از غرب با کلیبر، از جنوب با مشگین شهر و از شرق با جمهوری آذربایجان همسایه است. جمعیت شهرستان چیزی در حدود 90 هزار نفر است که 100% آن ها شیعه هستند و به زبان ترکی صحبت می کنند.

طول جفرافیاییعرض جغرافیایی
47.9277° E39.0372° N

متأسفانه در این شهر هتل خاصی وجود ندارد اما مسئولان از تصمیم برای ساخت یک هتل در بلوار دکتر امینی هستند. شهر گرمی دارای 3 دانشگاه پیام نور، دانشگاه آزاد و علمی کاربردی است که روی هم بیش از 7000 دانشجو دارد.

آب و هوای شهرستان گرمی

آب و هوای این شهرستان نیمه خشک است و تابستان های نسبتاً گرم با متوسط 30 درجه و زمستان های سرد با متوسط -1 درجه را تجربه می کند و متوسط میزان بارش آن به 600 میلی متر در سال می رسد که بهترین زمان سفر به آن از شهریور تا اواخر آبان است.

چگونه به گرمی برویم؟

  • تهران - قزوین - زنجان - اردبیل - گرمی (700 کیلومتر - 8 ساعت)
  • اردبیل - گرمی (110 کیلومتر - 2 ساعت)
  • رشت - خلخال - اردبیل - گرمی (370 کیلومتر- 6 ساعت)
  • تبریز- مشگین شهر - گرمی (270 کیلومتر - 4 ساعت)

جاذبه های دیدنی شهرستان گرمی

هوای مه آلود همراه با آبشارهای مه و محبوس شدن مه در میان کوه ها به مدت زمان حدود 3 ماه در سال، از جمله جاذبه های بی نظیر این شهرستان شمال غربی ایران است. برای دیدن منظره دریاچه می توانید به جهت قدیمی لنگان - بیلداشی - گرمی رفته یا به کوهستانهای اطراف سفر نمایید. همچنین باد نسبتاً ملایم دائمی ضمن اینکه آب و هوا را متبوع می سازد، می تواند زمینه سازی برای توسعه ورزشهای هوایی باشد.

دریاچه سد گیلارلو

در روستای خان کندی شهرستان گرمی یک دریاچه زیبا وجود دارد که از ذوب شدن برف کوه قبله داشی پدید آمده است، همچنین دریاچه دیگری در فاصله 5 کیلومتری مرکز شهر در روستای گیلارلو وجود دارد که دومین دریاچه بزرگ استان اردبیل محسوب می شود. در کناره رود ارس منطقه ای 7 کیلومتری و محافظت شده ای قرار گرفته که به خاطر وجود جانداران ارزشمند منطقه شکار ممنوع اعلام شده است.

رشته کوه ها

در شهرستان گرمی رشته کوه های زیبایی از جمله کوه های خروسلو داغ که در فاصله 40 کیلومتری شهر قرار گرفته است که دشت مغان را از منطقه انگوت و اجاروت جدا می سازد. رشته کوه های صلوات داغ نیز که مشکین شهر را از مغان جدا می سازد یک رشته کوه کم ارتفاع است که بلندترین بخش آن به 250 متر می رسد و حدود 46 کیلومتر طول دارد.کوه دیگری که از خط مرزی ایران و آذربایجان می گذرد حدود 2200 متر ارتفاع دارد و در فاصله 13 کیلومتری شهر واقع شده است.

چشمه ها

دو چشمه به نام های خان بولاغی و داشلی بولاغی در روستاهای این شهر وجود دارد که آب وظیفه تأمین آب بیشتر روستاهای شهرستان را بر عهده دارند و در گذشته نیز محل استراحت عشایر بوده است. برخی از مردم محلی اعتقاد دارند که آب این چشمه ها شفا بخش است و برای امراض پوستی و استخوانی مفید است.

روستاهای گردشگری

در شهرستان گرمی روستاهای فراوانی برای گردش و تفریح وجود دارد که از جمله مهم ترین آن ها می توان به روستای خان کندی، روستای قلعه برزند، روستای آزادلو، روستای تولون، روستای شاه تپه سی و روستای اینی است که هر کدام دارای مناطق زیبایی طبیعی، دشت ها، کوه ها، رودها و چشمه های زیبایی هستند که از بودن در آن می توانید لذت ببرید. همچنین در این روستاها چندین زیارتگاه مربوط به امام زادگان نیز وجود دارد.

مطالب مرتبط: سفر به جنگل فندقلو؛ سلامی به بهشت اردبیل

اماکن اقامتی

امکانات اقامتی شهرستان محدود به 2 مهمانپذیر می باشد اما در فصل گردشگری امکانات برخی دستگاه های دولتی نیز به اقامت گردشگران تخصیص می یابد.

گروه گردشگری خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1304

به "معرفی شهر گرمی استان اردبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی شهر گرمی استان اردبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید