معادن به قبرستان ماشین آلات مستهلک تبدیل شده است

به گزارش مجله کارنیکان، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند گفت: بر اساس آمار کمیسیون هماهنگی بانک های خراسان جنوبی، در سه ماه پائیز 5.2 درصد مطالبات معوق و 83 درصد مصارف اعتباری استان بوده که درمجموع 88.2 درصد منابع استان مصرف شده است.

معادن به قبرستان ماشین آلات مستهلک تبدیل شده است

محسن احتشام، در نشست شورای گفت وگوی استان خراسان جنوبی با بیان اینکه بر اساس این آمار 8.2 درصد بیشتر از سقف مجاز پرداخت تسهیلات، در استان پرداخت شده است، افزود: بنابراین در استان مازاد استفاده از منابع داریم و از تمام پتانسیل ها و ظرفیت شبکه بانکی برای اعطای تسهیلات استفاده شده است.

احتشام گفت: بر اساس آمار 9 ماهه، بانک ها در بخش بازرگانی 10 درصد تکلیف پرداخت تسهیلات داشته اند اما 5.8 درصد محقق شده و در بخش صنعت و معدن 37 درصد تکلیف پرداخت تسهیلات داشته اند که 12.2 درصد محقق شده است.

وی اظهار کرد: در بخش کشاورزی نیز تکلیف بانک ها برای پرداخت تسهیلات 15 درصد بوده است ولی درصد تحقق 23.5 درصد بوده که این آمار در بخش مسکن و ساختمان 25 درصد تکلیف بانک ها و درصد تحقق 16 درصد و تکلیف بانک ها در بخش خدمات 13 درصد و درصد تحقق 42.5 درصد بوده است.

احمد پروین، نائب رئیس کمیسیون معدن اتاق بیرجند نیز در این جلسه با اشاره به عمده مشکل فراروی واحدهای معدنی استان، بیان نمود: کمبود یا نبود ماشین آلات و تجهیزات موردنیاز برای بهره برداری از معادن یکی از مهم ترین مسائل واحدهای معدنی خراسان جنوبی است.

وی افزود: این مشکل خود معلول تحریم های همه جانبه کشور است که امکان خرید ماشین آلات نو در کلاس های کاری موردنیاز واحدهای معدنی استان را ناممکن ساخته است.

نائب رئیس خانه معدن خراسان جنوبی با بیان اینکه معادن استان تبدیل به قبرستان ماشین آلات مستهلک شده است، گفت: قیمت ماشین آلات معدنی در سال های اخیر بین هفت تا هشت برابر و گاهاً 10 برابر افزایش یافته است.

پروین با اشاره به اینکه خیلی از معادن تعطیل شده، نبود و گرانی ماشین آلات را از دلایل تعطیلی عنوان می کنند، اظهار کرد: انتظار بر این بود که با ارزان شدن ریال قابلیت صادراتی محصولات معدنی ما تقویت شود که در برخی از بخش ها این اتفاق رخ نداده است.

نائب رئیس کمیسیون معدن اتاق بیرجند با بیان اینکه بانک ها مجوز پرداخت تسهیلات جهت خرید ماشین آلات دست دوم را ندارند، گفت: متأسفانه سهم معدن از تسهیلات بانکی بسیار پایین است که اگر صنعت و معدن را از هم جدا کنیم به عدد فاجعه آمیزی می رسیم.

عباس جرجانی، رئیس سازمان صمت خراسان جنوبی نیز در این جلسه بیان نمود: مواد 109 و 110 آیین نامه اجرایی قانون معادن در مورد تأمین ماشین آلات معادن است که ماده 109 به ماشین آلات صفر تا پنج سال و ماده 110 به ماشین آلات دست دوم پنج تا ده سال اشاره نموده است.

وی افزود: در زمینه ورود ماشین آلات صفر تا پنج سال هیچ مسئله ای وجود ندارد ولی در مورد ماشین آلات پنج تا ده سال، تأمین ارز برای واردات آن باید از بازار ثانویه صورت گیرد که در شرایط فعلی با مسائلی روبرو است.

رئیس سازمان صمت خراسان جنوبی با بیان اینکه مجوز واردات پنج برند ماشین آلات معادن از صفر تا پنج سال را داریم، افزود: این ماشین آلات از همه حقوق و عوارض گمرکی معاف هستند.

امینی، رئیس بانک صنعت و معدن خراسان جنوبی نیز در شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی گفت: بخش معدن در قیاس با سایر بخش ها برای دریافت منابع و تسهیلات مظلوم واقع شده و نتوانسته به اندازه نیاز از این تسهیلات استفاده کند.

رئیس بانک صنعت و معدن خراسان جنوبی گفت باید از داشته ها و قوانین فعلی به نحو احسن استفاده کنیم. وی با اشاره به اعلام آمادگی یکی از شرکت های بزرگ تأمین کننده ماشین آلات معدنی در استان بیان نمود: حضور این شرکت در خراسان جنوبی برای بخش معدن استان بسیار مفید است و بانک صنعت و معدن در این زمینه آماده همکاری است.

امینی یادآور شد: پیگیری استقرار تیم فنی شرکت تأمین کننده ماشین آلات در استان به منظور اورهال کردن ماشین آلات معدنی دارای ارزش است و در صورت اجرایی شدن این امر بانک صنعت و معدن نیز در این زمینه تأمین مالی خواهد کرد.

رئیس بانک صنعت و معدن خراسان جنوبی اظهار کرد: پیشنهاد دیگر ما مکاتبه با صندوق توسعه ملی جهت تخصیص منابع ویژه به منظور خرید تجهیزات و ماشین آلات معدنی برای خراسان جنوبی با عاملیت بانک صنعت و معدن است.

از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه لزوم ثبت درخواست تخصیص سهمیه سوخت در سامانه سدف بود چراکه ثبت درخواست ها باید به صورت ماهانه انجام شود و فرایند طولانی ثبت درخواست، معدن کاران را با مسائل فراوانی روبرو نموده است ازاین رو پیشنهاد شد موضوع ثبت درخواست ها در سامانه سدف به صورت هر سه ماه یک بار و تخصیص سهمیه به صورت ماهانه، در سطح ملی پیگیری شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1527

به "معادن به قبرستان ماشین آلات مستهلک تبدیل شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معادن به قبرستان ماشین آلات مستهلک تبدیل شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید