این استان را نمی شناسند

به گزارش مجله کارنیکان، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی با تشریح شرایط اعتبارات بازسازی و کاوش های باستان شناسی این استان، گفت: خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور است و از لحاظ غنای آثار تاریخی در کشور شاخص است و پنج اثر جهانی دارد، اما استان ناشناخته ای است و بودجه آن در حوزه ثبت آثار خیلی کم است.

این استان را نمی شناسند

هادی شاهرودی در تبادل نظر با ایسنا درباره شرایط بودجه ابلاغی در حوزه میراث فرهنگی استان خراسان جنوبی، اظهار کرد: اعتبارات در حوزه میراث فرهنگی از دو محل تامین می گردد؛ بخشی از محل اعتبارات استانی و بخشی هم از محل اعتبارات ملی. از محل اعتبارات استانی حدود 10 میلیارد تومان از کمیته های برنامه ریزی شهرستان برای فعالیت در حوزه میراث فرهنگی اعتبار گرفتیم که نزدیک به 8/5 میلیارد تومان آن تخصیص شده است و از محل اعتبارات ملی هم 1/5 میلیارد تومان از منابع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و 16/5 میلیارد تومان هم از سفر ریاست جمهوری اعتبار کسب کردیم و مجموعا حدود 18 میلیارد از اعتبارات ملی در حوزه میراث فرهنگی کسب اعتبار شده است.

او درباره پروژه های بازسازیی استان خراسان جنوبی در سال 1402 گفت: سعی کردیم سال جاری به صورت پروژه محور اقدامات بازسازیی را انجام دهیم. نزدیک به 10 میلیارد تومان از بودجه را به بافت های ثبتی استان و بخشی را هم به موزه ها اختصاص داده ایم. بعلاوه مصوبه ای در هیأت وزیران داشتیم که پیگیری کردیم و بعد از 11 سال توانستیم اعتبار خوبی را برای احداث موزه بزرگ استان دریافت کنیم که کلنگ زنی آن ششم خردادماه 1402 انجام شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی افزود: مابقی بودجه طبق احتیاج شهرستان ها در بنا هایی که احتیاجمند بازسازی هستند، هزینه می گردد.

شاهرودی افزود: سال جاری برای نخستین بار از محل اعتبارات حوادث طبیعی معادل دو میلیارد و 400 میلیون تومان برای برطرف آسیب های ناشی از زلزله برای این استان درنظر گرفته شد، که 50 درصد این اعتبار، یعنی یک میلیارد و 200 میلیون تومانِ آن تخصیص شده است که قرار است مسجدها، بنا ها و آثاری را که در زلزله اخیر بشرویه دچار آسیب شدند، بازسازی و مقاوم سازی کنیم.

او بعلاوه درباره شرایط کاوش های باستان شناسی در خراسان جنوبی، گفت: در محوطه باستانی سربیشه در شهر مود، شهر قدیم قائن، کله کوب سرایان، محوطه های پارینه سنگی فردوس و طبس مشغول مطالعات و کاوش های پژوهشی هستیم. بخشی از این کاوش ها، شناسایی است و بخشی هم ادامه فصل های کاوش های باستان شناسی است که در گذشته اجرا شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی ادامه داد: در حوزه ثبت، اولویت با بنا ها و آثاری است که شاخصه خاص داشته باشند و سال گذشته شش اثر در میراث معنوی و دو اثر در حوزه میراث غیرمنقول ثبت شد.

شاهرودی با اشاره به شعار استان خراسان جنوبی با عنوان شرق باشکوه، گفت: اعتبارات استان در حوزه ثبت آثار خیلی کم است. استان خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور است، پنج اثر جهانی دارد (باغ و عمارت اکبریه بیرجند، بیابان لوت، قنات بلده فردوس، روستای خراشاد و ژئوپارک طبس) که در یونسکو ثبت شده است. آسباد های خراسان جنوبی پرونده بعدی برای ثبت جهانی است که ارزیابان باید از آن بازدید نمایند. بیش از 170 آسباد در استان داریم که بیشترین آسباد ایران است؛ بنابراین از لحاظ غنای آثار تاریخی در کشور شاخص هستیم، اما استان ناشناخته ای هستیم.

منبع: فرارو
انتشار: 18 خرداد 1402 بروزرسانی: 18 خرداد 1402 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 2343

به "این استان را نمی شناسند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این استان را نمی شناسند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید