مراسم علم بندان در خراسان جنوبی

به گزارش مجله کارنیکان، مراسم عزاداری ماه محرم در خراسان جنوبی با آیین علم بندان آغاز می شود، محرم که می رسد مردم استان در عزای سالار شهیدان با اجرای مراسم علم بندان که بیش از 100 سال قدمت دارد، اخلاص و ارادتشان را به خاندان عصمت و طهارت نشان می دهند.

مراسم علم بندان در خراسان جنوبی

علم مهم ترین وسیله در اجرای مراسم سوگواری محرم به شمار می رود در هر یک از نقاط استان هر یک از علم ها را به نشانه امام حسین (ع) و اصحابش نام گذاری کرده و هر علم را نمادی از آن شخصیت می پندارند.

مردم برای علم احترام زیادی قائلند و آن را زنده می پندارند به صورتی که وقتی علم را می بندند، انگار دوباره به آن جان تازه می بخشند.

مراسم علم بندان یا عقد علم در بیرجند و بعضی مناطق دیگر استان در غروب آخرین روز ماه ذی الحجه انجام می شود که نشانه آغاز مراسم ماه محرم است. در بعضی روستاها این مراسم در روزهای پنجم، ششم و هفتم محرم آغاز می شود و علت آن را ورود اهل بیت به کربلا ذکر می کنند.

علم ها اغلب بانی و علم چی دارند که صاحب علم محسوب می شود و این کار به طور موروثی از پدر به پسر بزرگ تر خانواده می رسد.

در بعضی از مناطق بانیان، علم ها را در خانه هایشان به اتفاق اقوام خود بسته و برای بقیه مراسم به مسجد و یا محل تجمع مردم می آورند گروهی نیز این مراسم را در مسجد انجام می دهند برای این کار یک یا دو روز قبل از مراسم پارچه های علم را می شویند و می گذارند تا خشک شود، بیشتر این پارچه ها از نذورات مردم است.

روز علم بندان مردم را به وسیله چاووشی خوانی یا اعلام از بلندگو آگاه می کنند، پس از جمع شدن مردم، بزرگان و سادات محل، لباس ها، دستمال و پارچه ها و توغ towq علم را می بندند و در حین کار اسپند دود می کنند، کسی چاووشی می خواند و دیگران صلوات می فرستند.

در مناطقی که روحانی دارند، قبل و بعد از مراسم علم بندان روضه خوانی و بعضی نیز نوحه خوانی می کنند و گروهی دور علم سینه دوره می زنند و در سرانجام علم ها را زیارت می کنند.

دربعضی از نقاط علم ها را بعد از ظهر روز عاشورا پس از شهادت امام حسین (ع) قتل می کنند (باز می کنند) و آن ها را چون کشته های کربلا برهنه کرده و زیارت می کنند. کسانی که مریض دارند برای تبرک روی توغ علم آب می ریزند و آن را به مریض می دهند تا شفا پیدا کند و دیگران نیز برای تبرک از آن آب می خورند.

مراسم و آیین علم بندان خراسان جنوبی به شماره 627 در تاریخ 22/9/91 در فهرست آثار معنوی (ناملموس) به ثبت رسیده است.

* گزارش از فریبا کاهنی کارشناس مردم شناسی

منبع: میراث آریا
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1087

به "مراسم علم بندان در خراسان جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراسم علم بندان در خراسان جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید