ماجرای اعتراض سالاری به خام فروشی در شهرداری تهران

به گزارش مجله کارنیکان، تهران (پانا) - هفته گذشته در جریان آنالیز لایحه فروش املاک شهرداری تهران برای پرداخت بدهی های سازمان تأمین اجتماعی، بانک شهر و تأمین اعتبارات غیرنقد، محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر به بارگذاری نشدن حداکثری در سه ملک اعتراض کرد.

ماجرای اعتراض سالاری به خام فروشی در شهرداری تهران

محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران درباره این اعتراض به پانا گفت: اعتراضی که در جلسه شورا به فرایند تصمیم گیری درخصوص اجازه دادن به شهرداری برای فروش بخشی از املاک اراضی بیان کردم، به این دلیل بود که در دوره گذشته مدیریت شهری تهران شاهد بودیم این املاک اراضی در هر مقیاس و با هر متراژ و رقمی، بدون اینکه مجوز شورای شهر تهران را داشته باشد، فروخته می شد و شورا اصلا آگاه نمی شد. با اینکه بارها در دوره چهارم مدیریت شهری، به این موضوع اعتراض کردم و پیشنهاد دادم در تبصره های بودجه، این موضوع اضافه و شهرداری مکلف گردد تا فروش املاک و اراضی با اجازه شورا باشد.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران ادامه داد: در دوره قبل با ما همراهی نشد و شهرداری با اعضای شورا لابی کرد و این اتفاق نیفتاد اما در این دوره پیروز شدم پیشنهاد دهم تا فروش املاک و اراضی شهرداری با اجازه شورا را در تبصره های بودجه اضافه گردد. البته شهردار تهران تا یک سقف تعیین، این اختیارات را دارد و از شورا اجازه گرفته است اما سه مورد از مواردی که مطرح شده بود، بالاتر از سقف اختیارات شهردار تهران است.

وی تاکید نمود: اعتراضی که داشتم این بود که متن ماده واحده ای که همکاران در کمیسیون برنامه و بودجه تهیه نموده بودند و در شورا به رأی گذاشته شد، عملا به شورا اجازه داد تا این سه ملک که متراژهای زیادی (10 هزار و 360 متر مربع در خیابان 17 شهریور، 12 هزار متر مربع در بزرگراه حکیم، 34 هزار و 134 متر مربع در میدان بهمن) داشتند، به این قید که شهرداری ابتدا باید نسبت به بارگذاری و اخذ پروانه مبتنی بر مفاد طرح تفصیلی و طرح جامع اقدام کند و سپس بفروشد، توجه نشد و متاسفانه این قید اضافه نشده است و به نوعی خام فروشی محسوب می گردد.

این عضو شورای شهر تهران اعلام نمود: این سه ملک با متراژ بیش از 46 هزار متر مربع است و اگر بارگذاری مطابق طرح تفصیلی و اختیاراتی که کمیسیون ماده 5 دارد، روی این ملک ها که متعلق به شهروندان است، انجام گردد، حداقل 2 برابر قیمتی است که اکنون قرار است به فروش برسد. متاسفانه هر چه اصرار کردم و علی رغم اینکه رئیس شورا و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه قبول نموده بودند اما وقتی رأی گیری شد، رأی ندادند که به همین دلیل صحن شورا را ترک کردم و به آقای هاشمی گفتم اگر اصلاح نگردد، من در اعتراض به تضییع اموال عمومی در جلسه آینده شورا شرکت نمی کنم. قول داده شد تا این موضوع در متن اضافه گردد و امیدوارم این اتفاق بیفتد.

سالاری توضیح داد: قیمتی که برای این ملک ها برآورد نموده اند، یکی 354، 500 و هزار میلیارد تومان است و رقم های زیادی است. اگر این املاک متلعق به اشخاصی حقوقی و نهادها بود، در کمیسیون ماده 5 مطرح می شد. مخصوصا ملکی که در پهنه اس 22 است و 12 هزار متر مربع متراژ دارد، بارگذاری حداکثری می گیرد و مقیاس آن فراشهری، منطقه ای و حوزه ای است. اگر این اتفاق صورت بگیرد بیش از هزار میلیارد به این قیمت ها اضافه می گردد.

شرح محسن هاشمی درباره اعتراض سالاری به خام فروشی در شهرداری

همچنین محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران نیز درباره اعتراض محمد سالاری به موضوع خام فروشی در شهرداری تهران به پانا گفت: آقای سالاری موضوع واضح و روشنی را بیان کرد. طبیعی است وقتی شهرداری می خواهد ملکی را واگذار کند، باید قانونا بتواند این املاک را بارگذاری کند و بعد از بارگذاری به فروش برساند تا درآمد بیشتری کسب گردد.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: منظور اعضایی که با این مساله مخالفت کردند نیز بیشتر بر این بود که موضوع واگذاری قبل از بارگذاری طبیعی است و شهرداری به غیر از این کار دیگری نمی کند.

وی با بیان اینکه لیست املاک قابل فروش که از سوی شهرداری به شورا ارائه شده بود به دلیل محدودیت سقف معاملات شهرداری بود، گفت: پیش از این در زمان قالیباف نیز فروش املاک بوده است اما مجوز فروش را به شورا ارائه نمی دادند. با توجه به مصوبات شورا، املاک باید با سقف تعیین بارگذاری باشد و این بارگذاری حتما باید انجام گردد. این مساله از قبل هم وجود داشته و و لازم نیست که ما دوباره بر آن تاکید کنیم.

هاشمی تاکید نمود: مساله بارگذاری قبل از فروش املاک شهرداری در مصوبه ای که قبلا ابلاغ شده بود نیز مطرح بود و آقای سالاری تاکید داشت که قید گردد اما چون موضوع بدیهی است نیازی نبود که شهرداری انجام دهد. این موضوع اکنون حل شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1606

به "ماجرای اعتراض سالاری به خام فروشی در شهرداری تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای اعتراض سالاری به خام فروشی در شهرداری تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید