عوارض دیابت بارداری برای مادر و جنین

به گزارش مجله کارنیکان، عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا با اشاره به علائم بروز دیابت بارداری درباره عوارض آن، گفت: مسمومیت حاملگی، شروع زایمان زودرس، عدم پیشرفت در زایمان طبیعی و... از عوارض دیابت بارداری است.

عوارض دیابت بارداری برای مادر و جنین

دکتر فیروزه بلاش گفت: دیابت بارداری برای اولین بار در دوره بارداری مشخصی می شود. به طور کلی دیابت جزو بیماری هایی است که مشاهده آن با شروع بارداری ممکن است. زمانی که آزمایش قندخون ناشتا یا آزمایش پس از مصرف پودرقند از فرد گرفته می شود، عدد از میانگین نرمال خود بالاتر می رود و در این صورت دیابت بارداری اتفاق می افتد.

وی اضافه نمود: علت دیابت بارداری بالا رفتن سطح هورمون ها هستند؛ زیرا نسبت به انسولین مقاومت به وجود می آید و دیابت بارداری رخ می دهد. دیابت بارداری معمولا بدون علامت است و بر اساس آزمایش یا بر اساس ریسک های قبلی فرد، حدس بروز دیابت بارداری را می زنیم و درخواست آزمایش می کنیم. در مواردی هم که دیابت بارداری علامت داشته باشد این علائم به صورت پر ادراری، احساس تشنگی و یا لاغری بروز پیدا می کنند.

این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: دیابت بارداری با اتمام بارداری و فروکش کردن سطح هورمون های حاملگی از بین می رود. خانم هایی که به دیابت بارداری مبتلا می شوند معمولا 50 درصد بعد از 40 سالگی ممکن است به دیابت نوع2 مبتلا شوند.

وی درباره عوامل موثر بر بروز دیابت بارداری، شرح داد: سن بالای 25 سال، چاقی، ریسک فاکتورهایی مثل تخمدان پلی کیستیک، ارث خانوادگی ابتلا به دیابت، سابقه زایمان بچه با وزن بالاتر از 4 کیلو و داشتن سابقه مرگ جنین داخل رحم سبب می شود فرد بیشتر مستعد ابتلا به دیابت بارداری باشد.

او با اشاره به عوارض بارداری برای مادر و جنین، اظهار کرد: خیلی از خانم های مبتلا به دیابت بارداری مستعد فشارخون بارداری هم هستند و دچار مسمویت بارداری هم می شوند. یکی از عوارض برای مادر بویژه اگر دیابت بارداری کنترل نشده باشد، شروع زایمان های زودرس است. افرادی که دیابت کنترل نشده دارند ممکن است دچار عفونت های ادراری هم بشوند. از طرف دیگر این عوارض برای جنین به شکلی بروز پیدا می کند که معمولا با وزن بالا به دنیا می آیند و احتمال سزارین با این موضوع افزایش می یابد؛ همچنین در صورتی که قرار باشد زایمان طبیعی انجام شود عوارض زایمان طبیعی مثل شکستگی استخوان ترقوه نوزاد، عدم پیشرفت زایمان و... اتفاق می افتد.

وی اضافه نمود: اگر دیابت کنترل نشده که با مسائل قلب و عروقی همراه باشد، ممکن است بر رشد جنین اثر معکوس داشته باشد و باعث رشد کم جنین شود. همچنین مرگ جنین داخل رحم نیز از عوارض دیگر دیابت کنترل نشده است.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا در انتها، تاکید کرد: با توجه به بالا رفتن سن بارداری و سایر مسائل مانند بیماری های زمینه ای فرد و ... بهتر است کسانی که قصد بارداری دارند پیش از اقدام به آن، عوامل خطر را به کمک پزشک تشخیص دهند و اگر مستعد ابتلا به دیابت بارداری شناخته شدند، پیش از بارداری اقدام به کاهش وزن کنند. فرد مبتلا به دیابت بارداری باید رژیم غذایی صحیح و ورزش را شروع کند و در صورتی که این اقدامات موثر نبود، دارودرمانی شروع می شود.

منبع: همگردی
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1328

به "عوارض دیابت بارداری برای مادر و جنین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض دیابت بارداری برای مادر و جنین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید