صدا و سیما به لحاظ حقوقی به احدی جوابگو نیست و شفافیت ندارد!

به گزارش مجله کارنیکان، دبیر فرهنگی تحکیم وحدت گفت:سازمان صداوسیما به احدی جوابگو نیست. این موضوع نه تنها در موضوعات داخلی و برنامه ای سازمان صدق می نماید بلکه در بحث های شفافیت اقتصادی و اداری نیز صادق است.

صدا و سیما به لحاظ حقوقی به احدی جوابگو نیست و شفافیت ندارد!

مهدی فراهانی دبیر فرهنگی دفتر تحکیم وحدت دانشجویان در تبادل نظر با خبرنگار دانشگاه مجله کارنیکان پیرامون انفعال صدا و سیما گفت: متاسفانه شاهد این هستیم که سازمان صداوسیما به احدی جوابگو نیست.

وی اضافه نمود: این موضوع نه تنها در موضوعات داخلی و برنامه ای سازمان صدق می نماید بلکه در بحث های شفافیت اقتصادی و اداری نیز کاملا رویه سازمان معین است. عدم جوابگویی سازمان صداوسیما صرفا مختص به اشخاص و گروه های سیاسی و دانشجویی نیست، سازمان صداوسیما به قانون هم جوابگو نیست و هرکاری که خودش صلاح بداند انجام می دهد.

فراهانی ادامه داد: یکی از دلایلی که ما را با این شرایط روبرو نموده است شخصیت حقوقی سازمان است، اینکه متاسفانه عزیزان در صداوسیما معین نمی نمایند تحت نظارت و مدیریت کجا هستند. در ماده 1 اساسنامه سازمان صداوسیما مصوب اولین دوره مجلس شورای اسلامی در شرح ماهیت سازمان صداوسیما جمهوری اسلامی ایران قید شده که این سازمان مستقل بوده و زیر نظر قوای سه گانه اداره می گردد، ولی عده ای هم اصرار دارند که بیان نمایند، سازمان زیرنظر رهبری می باشد.

دبیر فرهنگی دفتر تحکیم وحدت گفت: ما در دفتر تحکیم معتقدیم یکی از ملزومات رسیدن به حکمرانی اسلامی ذیل مردمسالاری دینی حرکت دستگاه ها و مجموعه های حاکمیت به سمت شفافیت است. تازمانی که دستگاه های ما خود را ملزم به ارائه گزارش به دستگاه های نظارتی نمی دانند و هیچگونه شفافیت رای و عملکرد و شفافیت اقتصادی نداشته باشند ما نمی توانیم امید آنچنانی به اصلاح رویه های ناصحیح داشته باشیم.

وی اضافه نمود: به همین جهت ما در ماه های گذشته به موجب ماده 2 قانون ارتقا سلامت اداری و مبارزه با فساد -که تمامی سازمان های غیر نظامی و غیر امنیتی را ملزم میکند متن قرارداد های مربوط به معاملات متوسط و بالاتر خود را در بحث برگزاری مناقصاتی که به روش مناقصه، مزایده، ترک تشریفات و ... انجام میگردد و همچنین اسناد و ضمائم آن ها و هرگونه الحاق، اصلاح، فسخ، ابطال و پایان قرارداد پیش از موعد و تغییر آن و نیز کلیه پرداختها، باید به پایگاه اطلاعات قرارداد ها که به همین منظور راه اندازی شده وارد نمایند- از دو طریق سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور پیگیر این مسئله هستیم و گزارش این عدم اجرای قانون را به صورت حقوقی در سازمان بازرسی کشور نیز به جریان انداخته ایم. مسئله این است که چرا سازمان صداوسیما تن به قانون های کلان و رده بالای کشور نمیدهد و قانون در قبال این بی مسئولیتی ها چه واکنشی خواهد داشت.

فراهانی اضافه نمود: در بحث اجرای ماده 2 قانون ارتقا سلامت اداری و مبارزه با فساد صداوسیما عملا از قانون فرار می نماید و تا به این لحظه دستگاهی جلوی این بی قانونی را نگرفته است امام ما مجدانه پیگیر حقوق مردم هستیم و اجازه نخواهیم داد دستگاه های مختلف بدون هیچ هزینه ای از اجرای قانون سر باز زنند.

دبیر فرهنگی تحکیم وحدت شرح داد: ببینید سازمان صداوسیما متعلق به تمام مردم ایران و نباید با مردم مثل غریبه ها رفتار کرد و من متوجه این رویه ها و تناقضات نمی شوم، اینکه سازمان صداوسیما به عنوان یکی از بزگترین نهاد های آگاهی بخش نظام دچارخودسانسوری و فرار از آگاهی بخشی درونی می گردد چگونه می تواند به عنوان صدای مردم مطالبه گر شفافیت در دیگر ساختار های حاکمیت باشد؟ چگونه وقتی خود زیر بار قوانین شفافیت و مبارزه با فساد نمی رود، برنامه های تلویزیونی و رادیویی فراوری می نماید برای ایجاد شفافیت و مبارزه با فساد در دیگر دستگاه ها. ای کاش صداوسیما اجازه ساخت برنامه هایی را میداد که در آن از شفافیت در خود سازمان صداوسیما هم می شد سخن گفت.

وی اضافه نمود: با توکل بر خدا دفتر تحکیم وحدت قدمی در دفاع از قانون و پیگیری قضایی مسببان این بی قانونی ها قدمی عقب نشینی نخواهد کرد و نتیجه این پیگیری ها به زودی معین شده و به سمع مردم عزیز و دلسوزان نظام خواهد رسید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1128

به "صدا و سیما به لحاظ حقوقی به احدی جوابگو نیست و شفافیت ندارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدا و سیما به لحاظ حقوقی به احدی جوابگو نیست و شفافیت ندارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید