ساخت کانال استانبول در کنار تنگه بُسفُر ، استانبول سه پاره می گردد ، اهمیت مالی کانال جدید استانبول برای گردشگری چیست؟

به گزارش مجله کارنیکان، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در جمع بازرگانان و کارآفرینان در استانبول گفت: فرایند احداث پروژه کانال استانبول با انجام مناقصه این پروژه طی هفته های آینده شروع خواهد شد. این طرح، ایده یک هفته و یکسال نیست، بلکه به اواخر ریاست بنده در شهرداری استانبول برمی شود. به هدف خود برای ساختن ترکیه بزرگ تر و قدرتمندتر نزدیک تر شده ایم.

ساخت کانال استانبول در کنار تنگه بُسفُر ، استانبول سه پاره می گردد ، اهمیت مالی کانال جدید استانبول برای گردشگری چیست؟

از سفر با تور استانبول لذت ببرید.

کانال استانبول به طول 45 کیلومتر برای اتصال دریای مرمره به دریای سیاه ساخته خواهد شد. بنا بر اسنادی که توسط وزیر محیط زیست منتشر شده است، عمق این کانال 25 متر و عرض آن بین 250 تا 1000 متر خواهد بود.

دولت ترکیه میخواهد در اطراف کانال جدید یک پروژه شهرسازی را نیز به اجرا بگذارد. این پروژه شامل بخش هایی مانند ساخت شمار قابل توجهی مجتمع مسکونی در کناره کانال می گردد. بعضی از کشورها همچون قطر از علاقمندی خود برای سرمایه گذاری در این پروژه خبر داده اند.

قرار است این پروژه که با بیش از 10 میلیارد یورو هزینه به گران ترین پروژه در تاریخ این کشور تبدیل شده، در سال 2023 میلادی به خاتمه برسد.

این کانال عریض در بخش اروپایی استانبول قرار گرفته است و با ساخت شهرک های اطراف آن به مفهوم کامل یک پروژه بزرگ ترانزیتی، مسکونی، گردشکری و امنیتی به شمار می رود. از سوی دیگر با ساخت این کانال، شهر استانبول به دو شبه جزیره آسیایی و اروپایی و یک جزیره در وسط دریا تبدیل خواهد شد که بیشتر اماکن تاریخی و توریستی استانبول در این جزیره باقی خواهند ماند.

قرار است این پروژه که با بیش از 10 میلیارد یورو هزینه به گران ترین پروژه در تاریخ ترکیه تبدیل شده در سال 2023 میلادی به خاتمه برسد.

اهمیت مالی کانال جدید استانبول با کانال فعلی بسفر قابل قیاس نیست. پیش بینی شده این میزان در کانال استانبول به 200 هزار کشتی در سال افزایش یابد که به معنای چندبرابر شدن درآمد دولت ترکیه ناشی از حمل و نقل بین المللی در این کانال است. این سودآوری علاوه بر مزیت های ناشی از گردشگری و ساخت شهرک های گردشگری در کنار این کانال خواهد بود که با اجرایی شدن آن سهم صنعت گردشگری در خزانه دولت را چندبرابر خواهد ساخت.

میلیاردها تن خاک چی می گردد؟

از کندن کانال استانبول میلیاردها تن خاک حاصل باقی می ماند که از آن در ساخت یک مارینای خیلی بزرگ و نیز در ساخت فرودگاه بین المللی غیرنظامی با ظرفیت 60 میلیون مسافر که هنوز نامگذاری نشده استفاده خواهد شد و بقیه برای ساخت جزیره بزرگ مصنوعی در دریای مرمره استفاده می گردد.

منبع: چمدان
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 481

به "ساخت کانال استانبول در کنار تنگه بُسفُر ، استانبول سه پاره می گردد ، اهمیت مالی کانال جدید استانبول برای گردشگری چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت کانال استانبول در کنار تنگه بُسفُر ، استانبول سه پاره می گردد ، اهمیت مالی کانال جدید استانبول برای گردشگری چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید