زالی: تهران تلخ ترین روزهای کرونایی خود را می گذراند

به گزارش مجله کارنیکان، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر ضرورت نظارت دقیق بر فرایند رعایت پروتکل های بهداشتی در فرودگاه ها برای جلوگیری از شیوع کرونا گفت: در شرایط فعلی صنعت هوانوردی می تواند به عنوان یک گلوگاه حساس عمل کند.

زالی: تهران تلخ ترین روزهای کرونایی خود را می گذراند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در نشستی که با هدف بررسی اقدامات شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران در مقابله با کرونا با حضور اعضای هیئت مدیره و مدیران شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران در فرودگاه مهرآباد برگزار گردید، با بیان اینکه کشورهای آسیای شرقی علی رغم مجاورت جغرافیایی با چین، نسبت به بسیاری از کشورهای دورتر به نقطه داغ ابتلا تبدیل نشدند، بر نقش پررنگ صنعت هوایی در گسترش بیماری های واگیر اشاره نمود.

شیوه نامه های بهداشتی باید به صورت داینامیک و پویا تدوین شوند

وی با تاکید بر اینکه تهران تلخ ترین روزهای کرونایی خود را می گذراند، نگاه مسئولیت پذیرانه مدیران ارشد فرودگاه ها را در کنترل این بیماری بسیار تاثیر گذار توصیف کرد.

وی با بیان اینکه نوع تعهد سازمانی که به عنوان یک فرهنگ در ماه های کرونایی در شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران شکل گرفته ارزنده است، گفت: این فرهنگ کماکان به عنوان یک خصلت سازمانی برای استمرار پروتکل ها و شیوه نامه های اجرایی بهداشتی با همان طراوت روزهای آغازین برای صیانت از سلامت مسافرین باید باقی بماند. البته شیوه نامه های استاتیک در روزهای بحرانی جوابگوی احتیاجها نیستند و شیوه نامه ها باید به صورت داینامیک و پویا تدوین شوند.

وی با اشاره با ساختار منظم و دیسیپلین پذیر این شرکت، گفت: این شرکت ظرفیت خوبی برای توجه به موازین بهداشتی دارد و کوشش این شرکت در سال های اخیر برای رسیدن به استاندارهای بین المللی یک نقطه قوت است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران با اشاره به چندوجهی و چند ساحتی بودن فرآیند سفر مسافران به وسیله این شرکت، بر ضرورت بررسی سهم خطرات بخش های مختلف از جمله گیت های کنترلی، ایرلاین ها و استقرار در هواپیماها تاکید نمود.

زالی همچنین ضمن اشاره به اینکه نیروهای انسانی شاغل در این سازمان عموما از جمله نیروهای متخصص و مجرب اند که به راحتی امکان جایگزینی آن ها وجود ندارد، بر ضرورت تدوین پروتکل های سختگیرانه برای صیانت از جان و سلامت آنان با راه هایی همچون غربالگری، خوداظهاری، آزمایش ها و معاینات ادواری تاکید نمود.

وی با بیان اینکه بخش عمده ای از توفیق شیوه نامه ها به آحاد شهروندی مرتبط است، نسبت به تهیه بسته های آموزشی برای بالا بردن سطح سواد سلامت مسافران توسط ستاد مقابله با کرونای کلانشهر تهران اعلام آمادگی کرد.

زالی همچنین با اشاره به آسیب بزرگی که صنعت هوانوردی در دنیا دیده است، صنعت هوایی کشور را نیز از این آسیب مستثنی ندانست و اضافه نمود: دولت می تواند با پرداخت یارانه با جبران بخشی از این آسیب به کنترل کرونا نیز یاری کند.

کاهش 80 درصد درآمدهای هوانوردی در شرکت فرودگاه های ایران

سیاوش امیرمکری رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران نیز در این جلسه تاکید نمود: با وجود کاهش 80 درصد درآمدهای هوانوردی در شرکت، فرودگاه ها از تمام ظرفیت های موجود در استانها برای تامین امکانات و منابع لازم برای پیشگیری و مقابله با بحران کرونا استفاده کردند.

وی ادامه داد: شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران دارای دو وظیفه اصلی است که مدیریت و راهبری 53 فرودگاه تحت مالکیت و نیز مدیریت ترافیک هوایی آسمان ایران را شامل می گردد.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران با اشاره به اینکه فرودگاه در عین داشتن زیرساخت های انتقال سریع مسافران، در صورت عدم اتخاذ تمهیدات لازم، ظرفیت انتقال سریع بیماری کرونا را نیز داراست، اضافه نمود: نخستین بخشنامه های مرتبط با پیشگیری از ویروس کرونا را پنجم بهمن سال 1398 یعنی قبل از شیوع بیماری در ایران، صادر کردیم و سپس وارد مراحل عملیات اجرایی و انجام اقدامات جدی در راستای دستورالعمل ها و رعایت پروتکل های بهداشتی شدیم.

وی تاکید نمود: مدیران فرودگاه ها به تنهایی نمی توانند مانع گسترش ویروس کرونا شوند و باید تمام سازمان ها و ارگان های مرتبط در این زمینه همکاری نمایند.

امیرمکری با اشاره به جابه جایی 45 تا 50 میلیون مسافر سالانه در فرودگاه های کشور گفت: تمام مسافران ورودی و خروجی در بدو ورود به فرودگاه ها غربالگری می شوند و از جمله اقدامات پیشگیرانه می توان به ضدعفونی و گندزدایی سطوح، رعایت فاصله گذاری و نظارت و کنترل اجرای پروتکل های بهداشتی اشاره نمود.

وی همچنین از اختصاص حدود 10 میلیارد تومان اعتبار برای تامین محصولات شوینده مورد احتیاج فرودگاه ها با استفاده از ظرفیت استان ها با وجود شرایط سخت کاهش 80 درصدی درآمدهای هوانوردی شرکت اطلاع داد و اضافه نمود: با رعایت جدی پروتکل های بهداشتی کوشش کردیم که مانع وقفه در خدمت رسانی فرودگاه ها شویم.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران با اشاره به پایش دایمی شرایط سلامت نیروهای عملیاتی هوانوردی عنوان نمود: با تعریف دستورالعمل های ویژه، کارکنان مشکوک به ابتلا با مشورت پزشک به آزمایشگاه طرف قرارداد معرفی می شوند و تا زمان بهبود کامل اجازه بازگشت به محل کار را ندارند.

همچنین در این نشست، فرشید گلیج، مدیرکل دفتر مقررات فرودگاهی، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در سخنانی عنوان نمود: اواخر دی 98 پس از تشکیل جلسه ای ویژه در سازمان پدافند غیرعامل، کمیته اضطرار را در شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران تشکیل دادیم و نخستین بخشنامه ها را صادر کردیم.

گلیج اضافه نمود: در ادامه بازرسی فرودگاه های بین المللی و سپس توزیع و بررسی فرم های غربالگری 6000 شاغل در شرکت انجام شد و پس از تامین اعتبار لازم برای خریداری و توزیع مواد ضدعفونی، تفاهم نامه ای را با آزمایشگاهی برای انجام تست های تشخیصی منعقد کردیم.

وی گفت: از 29 اسفند تا سوم فروردین کادر آزمایشگاه برای غربالگری 230 شاغل در مرکز کنترل فضای کشور در آن محل مستقر شدند و از ظرفیت فرودگاه های تعیین نیز برای جابه جایی مسافران و اقلام بهداشتی استفاده کردیم.

گلیج با اشاره به ارسال سریع و به موقع مصوبات جلسه های ستاد ملی مبارزه با کرونا از سوی دفتر مقررات فرودگاهی، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل به فرودگاه ها عنوان نمود: از دیگر اقدامات صورت گرفته می توان به اجرای برنامه های دورکاری، تهیه شناسنامه الکترونیک سلامت کارکنان شرکت، استفاده از بازرسان نامحسوس برای کنترل فرودگاه ها، برنامه ریزی برای تهیه مجموعه کتاب 10 جلدی سبک زندگی سالم برای استفاده کارکنان شرکت، اصلاح و بازنگری در نصب نشانگرها و نوارهای فاصله اجتماعی، چینش جایگاه ترمینال ها و فرایند پذیرش مسافر و نیز پایش مستمر کارکنان برای غربالگری روزانه اشاره نمود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، پس از سرانجام این نشست دکتر زالی با هدف بررسی نحوه رعایت پروتکل های بهداشتی، به بازدید از بخشهای مختلف ترمینال 1 فرودگاه مهرآباد از جمله گیت های ورود و خروج، اتوبوسها و همچنین نحوه استقرار مسافران در هواپیما پرداخت.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1158

به "زالی: تهران تلخ ترین روزهای کرونایی خود را می گذراند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زالی: تهران تلخ ترین روزهای کرونایی خود را می گذراند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید