ریزش مو علت دارد!

به گزارش مجله کارنیکان، بله، حقیقت دارد که با کمبود زیاد پروتئین در بدن، ریزش موها بیشتر می گردد. ولی با توجه به این جمله کلیه افرادی که غذای مناسب می خورند، اشتهای خوبی دارند و به طور کلی ویتامین های مورد احتیاج بدنشان را دریافت می نمایند، نباید ریزش مو داشته باشند. البته دریافت پروتئین کافی و مورد احتیاج بدن به معنای آن نیست که بیش از حد پروتئین مصرف کنید. یک فرد بزرگسال سالم، روزانه به طور میانه 50 گرم پروتئین احتیاج دارد (حدود 10 درصد از کل کالری دریافتی بدن). این مقدار پروتئین به راحتی به وسیله یک ساندویچ بوقلمون، یک لیوان شیر و یک فنجان ماست، تامین می گردد.

ریزش مو علت دارد!

ریزش مو دلیل دارد!

ریزش مو یکی از مسائلی است که به جرأت می توان گفت بیشتر مردم جهان با آن روبرو هستند. عوامل زیادی مانند عوامل محیطی، ژنتیکی، هورمونی، بعضی بیماری ها مانند اختلالات تیروئید، کم خونی و نوع تغذیه در ریزش مو دخیل است. در زیر به عوامل شایع ریزش مو و جلوگیری از آن می پردازیم.

آیا واقعیت دارد که هرگاه میزان پروتئین بدن کم باشد، ریزش مو بیشتر می گردد؟

بله، حقیقت دارد که با کمبود زیاد پروتئین در بدن، ریزش موها بیشتر می گردد. ولی با توجه به این جمله کلیه افرادی که غذای مناسب می خورند، اشتهای خوبی دارند و به طور کلی ویتامین های مورد احتیاج بدنشان را دریافت می نمایند، نباید ریزش مو داشته باشند. البته دریافت پروتئین کافی و مورد احتیاج بدن به معنای آن نیست که بیش از حد پروتئین مصرف کنید. یک فرد بزرگسال سالم، روزانه به طور میانه 50 گرم پروتئین احتیاج دارد (حدود 10 درصد از کل کالری دریافتی بدن). این میزان پروتئین به راحتی به وسیله یک ساندویچ بوقلمون، یک لیوان شیر و یک فنجان ماست، تامین می گردد.

مهم ترین و عمده ترین دلایل ریزش مو عبارتند از:

* تاسی مردها: تاسی مردها دلایلی از جمله ژنتیکی و هورمونی دارد و طی آن غده های مربوط به مو جمع و کوچک می شوند و دیگر قادر به فراوری مو نیستند.

* آسیب رسیدن به مو در اثر گرما و پرتوهای شیمیایی در سالن های آرایش

* مصرف داروها: تعداد زیادی از داروها سبب افزایش ریزش مو می شوند.

* استرس و فشارهای روحی زیاد

* بارداری: در طول بارداری، موها ضخیم تر و محکم تر می شوند و بعد از سرانجام این دوران، ریزش موها شدید می گردد.

عوامل دیگر ریزش مو عبارتند از:

نارسایی کبد، نارسایی کلیه و بیماری های پوستی.

افرادی که به کمبود پروتئین دچار هستند، باید نگرانی های جدی تری داشته باشند و مسلماً ریزش موها در مرحله دوم اهمیت قرار گرفته است؛ چرا که ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، بدزخمی و کمبود انرژی بدن و ضعف عضلانی بسیار مهم تر است. مهم ترین دلایل کمبود پروتئین بدن به خوردن غذاهای نامناسب و یا سوء تغذیه مربوط می گردد. جذب نامناسب مواد مغذی، HIV، ورم مثانه، کم اشتهایی عصبی، مسائل مربوط به بلعیدن غذا، استفاده از میزان زیادی دارو، افسردگی، احتیاج بیشتر به جذب مواد مغذی (در بچه ها)، بستری شدن در بیمارستان در اثر یک بیماری جدی و مصرف الکل از دلایل دیگر هستند. با وجود هر یک از این عوامل، به سختی می توان کمبود پروتئین بدن را رفع کرد. اضافه کردن پروتئین بیشتر در رژیم غذایی در حالی که کمبود پروتئین نداشته باشید، ریزش موها را نه متوقف می نماید و نه کم. آزمایش های بسیار ساده خونی، اطلاعات کاملی را در خصوص شرایط و میزان پروتئین بدن در اختیار قرار می دهد. حتی اگر میزان پروتئین بدن تان طبیعی باشد، پزشک تان می تواند به وسیله بعضی آزمایش ها پی به دلیل ریزش شدید موهای تان ببرد. علاوه بر پروتئین، کمبود آهن در رژیم های کاهش وزن، دلیل دیگر ریزش موهاست. تاثیری که این رژیم ها در سطح روی، مهمیم، پروتئین، اسیدهای چرب مفید و ویتامین های B و D و A می گذارند، می توانند باعث ریزش مو به شکل دوره ای شوند. این مشکل هم در زنان و هم در مردان ایجاد می گردد. رژیم هایی که دریافت پروتئین و آهن را محدود می نمایند، مانند رژیم های گیاهخواری و رژیم های بسیار کم چرب، اغلب کمبود تغذیه ای دارند. از طرف دیگر، رژیم های پر پروتئین، مانند رژیم هایی که مصرف میوه و سبزی را محدود می نمایند، هم باعث ریزش مو می شوند. در بسیاری از افراد ریزش مو با رژیم کاهش وزن موقتی بوده و دو تا شش ماه طول می کشد که پس از بازگشت به رژیم متعادل غذایی، رشد مو دوباره شروع می گردد. در رژیم های غذایی:

1) سعی کنید از رژیم هایی که کاهش وزن سریع می دهند، اجتناب کنید.

2) از محکم بستن موها بپرهیزید.

3) در صورتی که رژیم شما کمبود تغذیه ای دارد، از مکمل مولتی ویتامین و آهن بهره ببرید.

بعضی مواد غذایی که باعث رشد موها می شوند، عبارتند از: هندوانه، موز، آلبالو، پرتقال و سیب، سبزیجات (اسفناج، کاهو) لبنیات (تخم مرغ، شیر و پنیر) و گوشت (مرغ، ماهی، جگر). هر روز 8 لیوان آب بنوشید تا مواد مغذی لازم برای رشد موها به آنها برسد. مصرف نمک خود را محدود کنید و در حد متعادل نگاه دارید. غذاهای خود را کم چرب درست کنید؛ زیرا غذاهای پرچرب، باعث افزایش سطح تستوسترون شده و ریزش مو می گردد. ویتامین های دیگر، از جمله ویتامینE، روی، آهن، سیلیس و سلنیوم را هم به میزان مناسب بدن دریافت کنید.

منبع: جهانی سلامت(شماره 61)

ae

منبع: راسخون
انتشار: 30 شهریور 1400 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1889

به "ریزش مو علت دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریزش مو علت دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید