راه های مهاجرت به آلمان چیست؟

به گزارش مجله کارنیکان، آلمان یکی از پیشرفته ترین کشور های جهان است که به لحاظ موقعیت مالی و برابری اجتماعی مردم آن کشور در شرایط فوق العاده مناسبی قرار دارند. در ادامه میخواهیم روش های مهاجرت به آلمان را برای شما توضیح دهیم.

راه های مهاجرت به آلمان چیست؟

درباره آلمان

جمهوری فدرال آلمان، واقع در اروپا و یکی از صنعتی ترین و پیشرفته ترین کشورهای جهان است. ماشین حساب در آلمان اختراع شده است و همین اشاره کافی است که بدانید شما وارد یک کشور دقیق، منظم و قانون مدار خواهید شد. در آن فرار کردن از زندان جرم محسوب نمی گردد! زیرا دولتمردان آلمانی اعتقاد دارند که فرار کردن بخشی از حس آزادی است که به طور غریزی درون هر فردی وجود دارد. به هر حال آلمان کشوری بسیار خاص در اروپا محسوب می گردد که با دانمارک، لهستان، اتریش، چک، سویس، فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند هم مرز است.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به آلمان؛ فرهنگ، قوانین و دیدنی ها

نکته: خواننده محترم این نکته را به خاطر داشته باشید که این مطلب بر اساس آخرین اطلاعات سال 2017 جمع آوری شده، پس امکان آن وجود دارد که دولت آلمان در هر لحظه بعضی شرایط پذیرش مهاجر بخصوص در قبال شهروندان ایرانی را به هر نحوی تغییر دهد. پس به خاطر داشته باشید این تنها یک هدایت کلی است و برای به دست آوردن اطلاعات دقیق تر حتماً باید به وسیله وکلای معتبر و سفارت آلمان، از آخرین جزییات آگاه شوید. همچنین ممکن است راه های دیگری نیز برای مهاجرت به آلمان وجود داشته باشد که در این مطلب نیامده است.

انواع مهاجرت به آلمان

آلمان را می توانیم جذاب ترین کشور برای مهاجرت بنامیم. سطح بالای زندگی در این کشور، وجود موقعیت های فراوان شغلی، قوانین خوب و توسعه عدالت اجتماعی بین اقشار جامعه باعث شده تا بیشتر مهاجرانی که می خواهند به اروپا بروند، آلمان را برای مهاجرت خود انتخاب نمایند. روش های متنوعی برای دریافت اقامت این کشور و زندگی در آلمان وجود دارد که بسته به نوع شرایط خود می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.

مهاجرت به آلمان به وسیله ازدواج

یکی از روش های معمول دریافت تابعیت یک کشور به وسیله ازدواج کردن است. طبق قوانین کشور آلمان اگر شما به عنوان یک خارجی، با زن یا مردی که آلمانی است ازدواج کنید در مرحله اول اجازه اقامت و در مراحل بعد تابعیت کشور آلمان را می توانید اخذ کنید؛ اما در این بین قوانینی وجود دارد که باید رعایت گردد. مثلاً فرد آلمانی که قرار است با شما ازدواج کند اول باید ثابت کند که توانایی تأمین هزینه زندگی مشترک را دارد و احتیاجی به یاری های دولتی ندارد، دوم اینکه شما که قرار است با فردی آلمانی ازدواج کنید باید زبان آلمانی را تا سطح A1 فراگرفته باشید. پس از ازدواج مدارک کامل ازدواج و صحت موارد ذکر شده در بالا را باید به سفارت آلمان در کشورتان تحویل دهید تا شرایط را آنالیز نمایند. در صورت صحیح بودن همه چیز به شما اجازه ورود به آلمان داده می گردد و بعد از گذشت 3 سال زندگی در آلمان شما می توانید برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام نماید. پس از آن فرزند شما که در خاک این کشور به جهان بیاید و 8 سال در این کشور زندگی کند می تواند اقدام به درخواست تابعیت دائم کند.

مهاجرت به آلمان به وسیله سرمایه گذاری یا ثبت شرکت

از آنجایی که آلمان یک کشور صنعتی و پیشرفته است، مزایای زیادی برای سرمایه گذاری در این کشور ارائه وجود دارد که یکی از آن ها اخذ اقامت دائم آلمان است. اگر می خواهید این راه را پیش بگیرید باید ابتدا یک بیزینس پلن ارائه دهید که قابلیت اجرایی شدن در کشور آلمان را داشته باشد و دولت آلمان در واقع با طرح توجیهی شما برای راه اندازی آن کار موافقت کند حداقل مبلغی که می توانید با آن سرمایه گذاری را در آلمان شروع کنید 25000 یورو است. نوع دیگری از ثبت شرکت نیز وجود دارد که به آن ها سهامی گفته می گردد و حداقل باید 50000 یورو برای آن هزینه کنید. در کل مهاجرت به وسیله سرمایه گذاری امری پیچیده و پر ریسکی است و اگر می خواهید این جهت را بروید در کاری که قرار است انجام بدهید باید تجربه کافی و مهارت را داشته باشید تا پولتان هدر نرود.

مهاجرت به آلمان به وسیله تحصیل

آلمان در یک تصمیم جالب و برای گسترش عدالت در جامعه تحصیل در تمام مقاطع از جمله دانشجویی را حتی برای دانشجویان بین المللی کاملاً رایگان نموده است. اگر می خواهید در آلمان و مقطع کارشناسی تحصیل کنید باید ابتدا مدرک زبان آلمان B1 / B2 را داشته باشید و همچنین در آزمون سراسری دانشگاه در ایران قبول شده باشید. در این صورت می توانید به طور رایگان در دانشگاه های آلمان تحصیل کنید؛ اما اگر قصد دارید در مقطع فوق لیسانس تحصیل کنید می توانید با زبان انگلیسی نیز این کار را انجام دهید؛ برای این کار باید مدرک آیلتس 6.5 به بالا را داشته باشید. هزینه تحصیل در این مقطع یا رایگان و یا بسیار اندک است. برای تحصیل در مقطع دکترا نیز باید با یکی از استادان راهنمای دانشگاه آلمان ارتباط برقرار کنید و آن را مجاب کنید که شمارا ساپورت کند و بتوانید پذیرش را اخذ کنید.

مهاجرت به آلمان به وسیله کار

شرط کار کردن در آلمان این است که شما یک تقاضای کار از شرکت معتبری داشته باشید و آن شرکت احتیاج مبرمی به وجود شما داشته باشد که آن هم شرایط پیچیده ای دارد. زیرا شرکت موضف است ابتدا از شهروندان آلمانی و سپس از مردم اتحادیه اروپا در آن شغل استخدام کند؛ اما کشور آلمان در بعضی رشته ها اجازه کار و جذب نیرو را به شرکت های خود داده و اگر شما تخصصتان در رشته های الکترونیک، فناوری اطلاعات، الکتروتکنیک و فهرستی که سالیانه منتشر می نماید باشد، با داشتن دعوت نامه آسان تر می توانید ویزای کار آلمان را دریافت کنید. همچنین اگر شما تخصصتان در یکی از رشته های نامبرده باشد اما دعوت نامه نداشته باشید می توانید با این تخصص 6 ماه اجازه ورود به آلمان را کسب کنید و در طول این 6 ماه برای خود شغل مرتبط تخصصتان پیدا کنید تا بتوانید از این طریق اقامت 4 ساله را دریافت نمائید. پس از این چهار سال اقامت شما قابل تمدید بوده و حتی می توانید اقامت خود را به اقامت دائم تبدیل نمائید. اگر شما بتوانید به حداقل درآمد مورد نظر دولت آلمان برسید می توانید به وسیله ویزای کار آلمان، کارتی به نام کارت ابی (Blue Card) دریافت کنید. مزیت کارت آبی این است که تحصیل و کار را برای شما در کل اتحادیه اروپا فراهم می نماید و می توانید در مدت کوتاه تری اقامت خود و خانواده تان را کسب کنید.

مهاجرت به آلمان به وسیله پناهندگی

بدترین روش دریافت اقامت در هر کشوری پناهنده شدن به آن کشور می باشد. اگر شما هر طور که شده خود را به آلمان برسانید و پرونده شما نشان دهد که احتیاج به پناهنده شدن در این کشور را دارید باز هم هیچ تضمینی برای پذیرش شما وجود ندارد و ممکن است شما را به کشورهای بدتر و یا به کشور خودتان دیپرت نمایند و یا سال ها در کمپ های پناه جویان با شرایط سخت و مشکل نگه داری نمایند؛ نکته جالب اینجاست که اگر شما پناهنده شوید و به داخل کشور راه داده شوید باز هم اقامت کامل را دریافت نخواهید کرد و چند سالی بعد دوباره دولت آلمان شرایط شما را آنالیز می نماید؛ اگر شرایط کشور شما تغییر محسوسی کند شما را به آنجا باز می گردانند.

مزیت زندگی در آلمان

اما اگر بتوانید مهاجرتی پیروز به آلمان داشته باشید و اقامت دائم این کشور را دریافت کنید از مزیت های فوق العاده زندگی در این کشور برخوردار خواهید شد. شما به طور کامل در پوشش بیمه درمانی قرار خواهید گرفت، امکان کار و تحصیل رایگان را خواهید داشت و همچنین در صورت بیکار بودن از بیمه بیکاری برخوردار خواهید شد. میزان در آمد در این کشور نیز بر اساس نوع شغل و مدرک تحصیلی متفاوت خواهد بود اما کمترین هزینه پرداختی از ساعتی 8.5 یورو شروع می گردد و حداقل پرداختی ماهانه برای شغل های رده پایین نیز از 2500 تا 3500 یورو شروع می گردد، اما کسانی که مدارک تحصیلی دارند و چند سالی نیز تجربه کاری داشته باشند از حداقل حقوق 5000 یورو تا 6000 یورو برخوردار خواهند بود. البته رشته های تخصصی تر بخصوص رشته های مانند پزشکی و داروسازی درآمدهای بیشتری نیز دارند. هزینه زندگی در آلمان بسیار متفاوت است و بستگی دارد که شما در کدام شهر این کشور ساکن شده باشید. اما طبق آمار اعلام شده متوسط یک زندگی خوب و کامل در آلمان بین 500 تا 600 یورو در ماه است؛ که البته این مبلغ در شهرهای عظیم تا ماهی 1000 یورو نیز خواهد رسید.

گروه گردشگری خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1345

به "راه های مهاجرت به آلمان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های مهاجرت به آلمان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید