راهنمای سفر به کانادا

به گزارش مجله کارنیکان، راهنمای سفر به کانادا

آیا قصد دارید به سرزمین سرما، برف و شربت افرا سفر کنید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، چیزهایی هستند که باید قبل از سفرتان به این کشور بدانید:

راهنمای سفر به کانادا

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

| کانادا کشور بسیار پهناوری است

بعد از روسیه، کانادا را می توان دومین کشور پهناور جهان دانست که به پهنای یک قاره است. توقع نداشته باشید که بتوانید در عرض چند هفته از بیشتر قسمت های این کشور بازدید کنید. کانادا کشور بسیار بزرگی است و رفتن از یک شهر به شهری دیگر به معنی طی کردن مسافت های بسیار طولانی است. بنابراین اگر زمان محدودی دارید، بهتر است یک تا دو ایالت از کانادا را انتخاب کنید و تمام بخش های جالب توجه را در آنها ببینید.

همچنین نباید فراموش کنید که شهرهای کشور کانادا پراکنده هستند. بنابراین وقتی می خواهید هتل رزرو کنید، به فاصله آن از جاذبه های اصلی و یا ایستگاه های اتوبوس و قطار دقت داشته باشید. درست است که شاید قیمت هتل در مناطق حومه شهر کمتر باشد، ولی این مناطق حتی از مراکز خرید، پارک ها و سوپرمارکت های خودشان هم فاصله زیادی دارند و رفتن از این مناطق به سمت جاذبه های کشور کانادا مانند یک مسافرت به نظر می رسد. فقط برای اینکه بزرگی این کشور را متصور شوید، باید بگوییم که این کشور 6 محدوده زمانی را پوشش می دهد، 10 استان و 3 قلمرو دارد. پس بهتر است برای اینکه بتوانید قسمت های خوبی از آن را ببینید، یک ماشین اجاره کنید.

| برای آب و هوی سرد کانادا خود را آماده کنید.

وقتی برای کانادا آماده می شوید، هر چه لایه های بیشتری از لباس را در چمدان های خود بگنجانید، بهتر است. از مهم ترین چیزهایی که در سفر به این کشور باید در ذهن داشته باشید، این است که هوای این کشور حتی در شب های تابستان و در نقاطی مانند کوه ها بسیار سرد است و درجه هوا از نقطه ای به نقطه دیگر بسیار متفاوت است. نوار ساحلی غربی کانادا (ساحل استان بریتیش کلمبیا) نسبت به نقاط دیگر کشور و به دلیل وجود اقیانوس آرام در مجاورت آن، در زمستان هوای معتدل تری دارد. ولی اگر در این فصل در هر جای دیگری از کشور هستید، باید انتظار هوایی بسیار بسیار سرد، در حد هوای سیبری را داشته باشید. یک کلاه پشمی گرم، یک جفت دستکش ضخیم و یک شال گردن برای پوشاندن صورتتان به همراه خود بیاورید. در سال 1947 بود که کمترین درجه هوای مشور کانادا یعنی 81.4- درجه فارنهایت گزارش شد.

| تیم هورتونز (Tim Hortons) بهترین دوست شماست!

خیلی زود متوجه می شوید که تقریباً هر منطقه ای در کانادا، هر چه قدر هم که کوچک باشد، یک Tim Hortons در خودش دارد. تیم هورتونز یک فروشگاه زنجیره ای قهوه، ساندویچ و دونات است که به افتخار بازیکن قدیمی هاکی و هم نام با او نامگذاری شده است. هر چه قدر که شربت افرا و تشکر کردن، از اِلِمان های قدیمی کانادا هستند، تیم هورتونز هم به همان اندازه کانادایی محسوب می گردد. این فروشگاه به دلیل اینکه در همه جا شعبه دارد، بسیار شناخته شده و محبوب است و برای خوردن یک قهوه یا اسنک ارزان قیمت بهترین گزینه است. احتیاجی نیست برای نوشیدن یک قهوه لاته استارباکس قیمتی نجومی را بپردازید. وقتی فقط احتیاج به مقداری کافئین دارید. کافی است نزدیک ترین شعبه هورتونز را پیدا کنید. در این فروشگاه از ماه فوریه تا آوریل بین مشتریان قرعه کشی هایی هم انجام می گردد و کسانی که در این زمان به هورتونز می روند، ممکن است با خوردن یک فنجان قهوه برنده یک دستگاه اتومبیل شوند.

| به طبیعت گسترده کانادا سری بزنید.

درست است که شهرهایی مثل تورنتو، ونکوور، مونترئال، وینیپگ و هالیفاکس بسیار زیبا و دوست داشتنی هستند، یا اینکه مراکزی در این شهرها هستند که پر از فرهنگ، غذاهای خوب و تفریحات سرگرم نماینده هستند، ولی با این حال لذت اصلی سفر به کانادا در بیرون رفتن از شهر به سمت طبیعت وحشی و گسترده این کشور پهناور است. جمعیت کانادا را می توان کمتر از 36 میلیون نفر دانست، ولی این کشور گستره ای تقریباً به اندازه کل خاک اروپا را پوشش می دهد. این بدان معناست که اکثر خاک کانادا را سرزمین های حیات وحش و غیر شهری تشکیل می دهند. مناطق وسیع و دست نخورده ای در این حیات وحش وجود دارند که هنوز منتظر ایستاده اند تا کسی آنها را کشف کند. فرقی نمی نماید که در کوه های راکی و روی یخچال های طبیعی قدم بزنید یا برای کوه نوردی به جنگل های ساحلی جزیره ونکوور بروید و یا در دریاچه های اونتاریو قایق سواری کنید، طبیعت بزرگ کشور کانادا یک تفرجگاه بی انتهاست. اگر عاشق کوه نوردی، قایق سواری، اردو زدن در طبیعت، ماهی گیری، تماشای پرنده ها و یا سایر ورزش های فضای آزاد هستید، رفتن به طبیعت کشور کانادا اوج لذت های جهان برای شماست. اگر هم عاشق ورزش های زمستانی مثل اسکی یا اسنوبورد هستید، پیست های اسکی و ورزش های زمستانی این کشور شهرت جهانی دارند. فقط برای جلوگیری از خطرهای احتمالی، قبل از رفتن به این مناطق از مردم بومی هدایت بخواهید.

| انعام دادن در کانادا

انعام دادن در کشور کانادا مشابه انعام دادن در ایالات متحده است. وقتی از اشخاصی مثل گارسون رستوران، آرایشگر، راننده تاکسی، پیش خدمت هتل و ... خدماتی را دریافت می کنید، انتظار می رود که به آنها انعام بدهید. هر چند که انعام دادن در این کشور اجباری نیست، در بیشتر اوقات انعام استاندارد، حدود 15 تا 20 درصد کل هزینه است.

| مالیات فروش بر صورت حساب ها افزوده می شوند

کشور کانادا روی تمام کالاها و خدمات خود یک مالیات فروش آزاد اضافه می نماید و به علاوه هر استانی هم برای خود یک مالیات جداگانه دارد. این به آن معناست که بسته به جایی که در آن هستید، صورت حساب شما حداقل شامل 15% مالیات می گردد. بنابراین اگر در سوپرمارکت قیمتی را روی برچسب یک کالا می بینید، آن عدد قیمت نهایی آن کالا نیست. این مالیات هم چنین به صورت حساب رستوران ها و هتل ها هم اضافه خواهد شد. در این کشور قیمت ها از جایی به جای دیگر متفاوت است. بنابراین قبل از خرید، قیمت ها را با هم مقایسه کنید. به طور مثال، قیمت گاز ممکن است از یک ایستگاه به ایستگاه دیگر متفاوت باشد و این قیمت ها به طور روزانه هم تغییر می نمایند.

| در این کشور به عنوان یک مشتری خدمات خوبی را دریافت خواهید کرد.

درست مانند ایالات متحده آمریکا، کانادا هم کشوری مصرف نماینده است و این به آن معنی است که در این کشور با مشتری مانند یک پادشاه رفتار می نمایند. اکثر فروشگاه ها هر هفت روز هفته دایر هستند و در طول شب فعالیت نمی نمایند. رستوران ها با داشتن تنوع بسیار خوبی از غذاها جوابگوی هر ذائقه ای هستند و پیش خدمت های رستوران ها بسیار خون گرم و محبت آمیز رفتار می نمایند. شماره های رایگانی برای مراکز خدمات دهی به مشتریان وجود دارند و هر خدمتی که مد نظرتان باشد، به خوبی به شما رائه می گردد.

| رانندگی در کانادا

مثل خیلی از کشورهای دیگر، برای استفاده از موبایل باید از هندزفری بهره ببرید و وقتی یک کودک خردسال در اتومبیل شما هست، سیگار کشیدن ممنوع است. رانندگی در کانادا در فصل زمستان بسیار خطرناک است. در این فصل حتماً قبل از رانندگی موبایل خود را کاملاً شارژ کنید و یک جعبه یاری های اولیه به همراه داشته باشید و اگر اتومبیل شما برای رانندگی در زمستان آماده نیست، یک اتومبیل اجاره کنید.

| شماره تلفن برای مواقع اضطراری

امیدواریم که در طول سفرتان به کانادا به این شماره احتیاجی پیدا نکنید، ولی مطمئناً این شماره یکی از مهم ترین چیزهایی است که قبل از سفر به کانادا باید آن را بدانید. شماره تلفن ارتباط با خدمات اورژانسی مانند پلیس، فوریت های پزشکی و آتش نشانی در کانادا 911 می باشد.

| زبان عامیانه مردم کانادا

اصطلاحات و عبارات زیادی هست که شاید بخواهید قبل از سفر به کانادا آنها را بدانید. در این صورت برای هر مکالمه یا موقعیتی که ممکن است برایتان رخ دهد، آمادگی دارید.

یکی از رایج ترین چیزهایی که که کانادایی ها در مکالمات خود استفاده می نمایند، کلمه Eh می باشد. این کلمه در انتها جملات یا عبارات برای افزودن تأکید، ابراز موافقت یا پرسیدن یک سؤال و نظر شخص مقابل استفاده می گردد. به طور مثال: در جمله ی:

?The Leafs (Toronto Maple Leafs) had quite the game last night, eh

گوینده ممکن است با آوردن کلمه Eh در انتهای جمله، به دنبال این باشد که مخاطبش تأیید کند که تیم هاکی Toronto Maple Leafs شب گذشته بازی داشته است یا اینکه بخواهد نظر او را در رابطه با بازی بداند. کلمات عامیانه دیگری که کانادایی ها استفاده می نمایند، عبارت اند از:

Clicks: کوتاه شده عبارت kilometers (کیلومتر) است:

.The park entrance is just about 2 click down the road

معنی : ورودی پارک فقط 2 کیلومتر پایین تر است.

Timmies: کوتاه شده نام یک فروشگاه زنجیره ای معروف در کانادا تحت عنوان Tim Hortons است که پیشتر در رابطه با آن صحبت کردیم.

Double Double: قهوه ای که در Tim Hortons سفارش می دهید و دو شکر و دو خامه دارد.

Timbit: این کلمه برای یک دونات کوچک در Tim Hortons استفاده می گردد. این دونات های کوچک واقعاً خوشمزه هستند. 10 بسته از آنها را هم که بخورید، سیر نمی شوید.

Toque: یک کلاه زمستانی است که ممکن است منگوله داشته باشد یا نداشته باشد.

Pop: کلمه ای است که برای نوشابه یا نوشیدنی های غیرالکلی استفاده می گردد. مثلاً به پپسی، اسپرایت یا فانتا Pop می گویند.

| گپ زدن های گاه و بیگاه و استفاده از کلمه متأسفم

یکی از مواردی که در رابطه با کانادایی ها برجسته است، تمایل مردم به صحبت کردن با یکدیگر است. مردمان کانادا نسبت به آلمانی ها به مراتب پرحرف تر هستند. مثلاً وقتی در صف غذا، مترو یا ATM منتظر ایستاده اند، مایلند که با هم گپی بزنند تا اینکه سکوت نمایند و هر کس در جهانی خودش غرق باشد. بنابراین اگر اطلاعاتی در رابطه کشور یا مردم محلی یا هر چیز دیگری خواستید، می توانید به راحتی سر صحبت را با آنها باز کنید و آنها به خوبی پاسخ شما را خواهند داد. نکته جالب دیگر در رابطه با آنها این است که کانادایی ها خیلی معذرت خواهی می نمایند، حتی برای چیزهایی که لازم نیست بابت آنها عذرخواهی نمایند. مثلاً اگر دو نفر در خیابان حین راه رفتن روبروی هم قرار بگیرند، هر دو از کلمه Sorry استفاده می نمایند. در حالی که اینجا اشتباهی رخ نداده که آنها بابت آن متأسف باشند. اما کانادایی ها با گفتن این کلمه واقعاً بابت چیزی که رخ داده متأسف نیستند و استفاده از این کلمه بیشتر به این معنی است که من از حضور دیگر افراد در جامعه اطرافم مطلع هستم و این نمادی از یک جامعه جمع گراست.

در آخر باید بگوییم که کانادایی ها مردم میهن پرستی هستند اما نژادپرست نه! این به آن معناست که یک فرد کانادایی از کانادایی بودنش شادمان است و به آن می بالد، اما اعتقاد ندارد که مردم کانادا از مردم سایر نقاط جهان برتر هستند و نسبت به آنها اولویت دارند.

منبع: رز آبی
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 389

به "راهنمای سفر به کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید