رئیس جمهور ارمنستان خواهان استعفای دولت شد

به گزارش مجله کارنیکان، فارس نوشت: به دنبال اعتراضات گسترده در ارمنستان در پی توافق با جمهوری آذربایجان، رئیس جمهور این کشور خواهان استعفای دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام شد.

رئیس جمهور ارمنستان خواهان استعفای دولت شد

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

ر پی تشدید اعتراضات در ارمنستان در پی توافق با جمهوری آذربایجان در مورد منطقه قره باغ کوهستانی، آرمن سرکیسیان رئیس جمهور ارمنستان روز گذشته (دوشنبه) طی یک سخنرانی برای ملت خود، بر لزوم استعفای دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام تأکید کرد.

روزنامه آسبارز ارمنستان در این خصوص گزارش کرد، رئیس جمهور ارمنستان با اشاره به ناآرامی ها در کشورش گفت که طی چند روز گذشته با چهره های سیاسی و دولتی رایزنی هایی را انجام داده که اکثریت قریب به موافق بودند که تغییر دولت مطابق با قانون اساسی، یک راه عزتمندانه برای عبور از موانع فعلی در ارمنستان است.

سرکیسیان در ادامه از دولت و حزب حاکم درخواست کرد با ارزیابی ظرفیت های درونی خود، خیلی فوری، یک نقشه راه برای برگزاری انتخابات زودهنگام ارائه دهند.

رئیس جمهور ارمنستان، شرایط فعلی کشورش را بحرانی توصیف کرد و گفت: ارامنه در سراسر دنیا در حال حاضر یکی از بحرانی ترین لحظات هزاره تاریخ ملت ما را تجربه می نمایند. اهدافی که بعد از استقلال عظیم ملت ما برای آن کوشش می کردیم، با مشکل روبرو شده است.

سرکیسیان در مورد توافق اخیر با جمهوری آذربایجان گفت: ما هم در میدان نبرد و هم در عرصه دیپلماتیک و بین المللی در جنگی که به ما تحمیل شده بود، شکست خوردیم.... شاید شکست در جنگ امکانپذیر باشد اما نمی توانیم یک ملت را از دست بدهیم.

سرکیسیان سپس ادامه داد: هراندازه که در ارزیابی هایمان از گذشته دچار اختلاف نظر باشیم، روشن است که ما با مسائل بی سابقه ای روبرو هستیم. آرتساخ (قره باغ کوهستانی) به شدت زخم برداشته است. جامعه ما آشفته است.

رئیس جمهور ارمنستان در مورد مهاجرت بسیاری از ساکنان قره باغ به ارمنستان گفت: مهاجرت گسترده افراد از آرتساخ (قره باغ) می تواند به بحران انسانی منجر گردد. اوضاع به واسطه شیوع (کرونا) بسیار پیچیده است.

وی سپس با اشاره به این موارد گفت: ما نمی توانیم این حقیقت را که دیگر شرایط همچون قبل نیست نادیده بگیریم و به زندگی عادی خود ادامه دهیم.

سرکیسیان سپس با اشاره به این موارد بر لزوم استعفای دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام تأکید کرد و گفت که در رایزنی هایی که با مقام های سیاسی و دولتی داشته است، اکثریت قاطع شرکت نمایندگان در نشست ها در مورد این موضوع توافق داشتند: استعفای نخست وزیر یا انتها قدرت وی مطابق با قانون اساسی و برگزاری انتخابات زودهنگام مجلس.

رئیس جمهور ارمنستان ادامه داد: واضح است که علیرغم انتها جنگ (در منطقه قره باغ کوهستانی، جمهوری آرتساخ (قره باغ) و جمهوری ارمنستان و کل ملت ارمنستان وارد دوران آزمایشات جدیدی شده اند که هر اشتباهی می تواند پیامدهای فاجعه باری را به همراه داشته باشد.

سرکیسیان در انتها با ابراز امیدواری برای انتها بحران در ارمنستان گفت: اطمینان دارم که مردم ارمنستان با افتخار و پیروزی از این اوضاع سخت بیرون خواهند آمد.

در جریان اعتراضات در ارمنستان، روز گذشته رسانه ها از استعفای زهراب مناتساکانیان وزیر خارجه ارمنستان تحت فشار نیکل پاشینیان نخست وزیر ارمنستان خبر دادند.

آنا ناقدالیان سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان روز گذشته (دوشنبه) بیان کرد که مناتساکانیان از سمت خود بعنوان وزیر خارجه ارمنستان استعفا نموده است و در متن استعفانامه خود برای پاشینیان نوشته است: نخست وزیر عزیز، لطفا استعفای مرا بپذیرید. از اعتماد و همکاری شما ممنونم.

پیش از آن نیز، پاشینیان در جلسه با حزب حاکم گام من ضمن تأکید بر اینکه قصد استعفا از سمت خود را ندارد، گفت که در صدد تغییر دولت است.

جمهوری های آذربایجان و ارمنستان بیش از یک ماه بر سر منطقه قره باغ کوهستانی درگیر جنگ بودند. طی این مدت سه بار بر سر توقف درگیری ها و آتش بس بشردوستانه توافق کردند که دو بار با میانجی گری مسکو بود و بار سوم با میانجی گری واشنگتن حاصل شد، اما هر بار این توافق نقض و درگیری از سر گرفته شد.

انتها ارمنستان توافقنامه ای را با روسیه و جمهوری آذربایجان برای انتها دادن به جنگ در قره باغ امضا کرد.

طبق توافق 10 بندی مسکو، باکو و ایروان برای توقف جنگ بر سر منطقه قره باغ کوهستانی، در ازای خروج ارمنستانی ها از بعضی مناطق، نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه استقرار می یابند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1174

به "رئیس جمهور ارمنستان خواهان استعفای دولت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور ارمنستان خواهان استعفای دولت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید