جهش سه گانه ویروس کرونا و انتقال از سگ ها

به گزارش مجله کارنیکان، خبرنگاران : کووید 19 با تمام عوارض ناگوار خود در سراسر جهان، هنوز کاملا مهار نشده است و هر روز خبرهای تازه ای از آن به گوش می رسد.

جهش سه گانه ویروس کرونا و انتقال از سگ ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین؛ محققان با جهش سه گانه و عجیب ویروس کرونا روبرو شده اند و همچنین نوع دیگری از ویروس های کرونا را که از سگ به انسان منتقل می گردد، مشاهده نموده اند.

جهش سه گانه ویروس کرونا

به تازگی کارشناسان بهداشت و سلامت با جهش جدیدی از ویروس کرونا روبرو شده اند که توانسته است حداقل 49 نفر از ساکنان بریتانیا را که عمدتا در مناطق یوکشایر و هامبر زندگی می نمایند آلوده کند.

سازمان بهداشت عمومی انگلستان از ماه آوریل گذشته تا به امروز جهش VUI-21MAY-01 (AV.1)، یکی از جهش های ویروس کرونا، را تحت نظر گرفته است.

این سویه جدید کوید19، ترکیب عجیبی از سه جهشی است که در گونه های دیگر ویروس کرونا مشاهده شده است.

بنابه گفته این سازمان در حال حاضر شواهدی وجود ندارد که نشان دهد این جهش ویروسی می تواند موجب شدیدتر شدن بیماری کرونا گردد یا از اثربخشی واکسن های در دسترس فعلی بکاهد.

محققان سازمان جهانی بهداشت گفته اند مردم این مناطق نباید نگران این نوع جهش باشند. با این حال آنها با دقت تمام مراقب این جهش جدید ویروس کرونا هستند و دریافتند که این جهش جدید کرونا، در حال حاضر سرایت پذیری ویروس کرونا را شدیدتر از قبل ننموده است.

ضمناً پزشکان آزمایش ها و پیگیری های بیشتری برای شناسایی موارد جدید آلوده به این جهش جدید ویروس کرونا انجام می دهند.

کشف نوع جدیدی از ویروس کرونا

دانشمندان نوع جدیدی از ویروس کرونا را شناسایی نموده اند که از سگ ها به انسان منتقل می گردد. این ویروس هشتمین ویروس از خانواده کروناهاست که دانشمندان قبلا آن را شناسایی نموده بودند و اکنون سروکله آن دوباره پیدا شده است.

این ویروس بیماری زا از سال 2018 شناخته شده است و هشتمین ویروس از خانواده کروناهاست که می تواند از سگ ها به انسان منتقل گردد.

چیزی که هنوز معین نشده این است که آیا این ویروس می تواند عالم گیری و خطری مانند کوید19 در جامعه انسانی ایجاد کند.

البته محققانی که این نوع ویروس را شناسایی کردند می گویند، دلیلی نمی بینند این ویروس کرونای جدید مانند ویروس SARS-CoV-2 (کوید19)، عالم گیری دیگری را موجب گردد. اما نمی توان درباره آن نگران هم نبود.این ویروس 8 نفر مالزیایی از جمله، 7 کودک را که کوچکترین شان پنج و نیم ماهه بوده، راهی بیمارستان نموده است. البته تمامی این بیماران پس از 5 تا 6 روز اکسیژن درمانی بهبود یافته و از بیمارستان مرخص شدند.

ویروس های کرونا در خانواده ویروس های شبیه ویروس های آنفلوآنزا هستند و مانند ویروس آنفلوآنزا، در چند نوع مختلف دیده می شوند.

زیر میکروسکوپ های قوی می توان به راحتی سنبله های روی ویروس کرونا را مشاهده کرد و زیر این سنبله های تاجی شکل لایه ای از غشاء وجود دارد. این غشاء را می توان با مواد ضدعفونی نماینده و الکل از بین برد و به همین دلیل است که آب و صابون و الکل برای مقابله با ویروس کرونا موثر هستند.

محققان دانشگاه دوک و دانشگاه ایالتی اوهایو سال 2018، این نوع جدید از ویروس کرونا را CCoV-HuPn-2018 نامیده بودند.

دانشمندان بر این باورند که این ویروس، اولین بار از سگ ها به انسان منتقل شده است. درست مانند کوید19 که از خفاش وارد بدن انسان شده است. همچنین همه می دانند که باقی ویروس های کرونا مانند سارس و مرس هم از حیوانات به انسان منتقل شده اند. سارس مانند کوید19 از خفاش و مرس از شتر به انسان منتقل شده است.

این ویروس جدید کرونا می تواند از حیوانات خانگی به انسان منتقل گردد و همچنین خطرناک باشد.دانشمندان می گویند شناخت بهتر این ویروس ها می تواند به ما در تشخیص بیماری های تنفسی پیش از اینکه همه گیر شوند، یاری نمایند.محققان این ویروس جدید سگی را با استفاده از همان ابزارهای تشخیصی مولکولی شناسایی کوید19 شناخته اند.

یکی از محققان دانشگاه دوک می گوید، اینکه این ویروس چقدر شایع است و چقدر از سگ ها به انسان یا از انسان به انسان دیگر منتقل می گردد، هنوز کاملا معین نیست.

چیزی که در این میان از همه مهم تر است این است، انتقال ویروس های کرونا از حیوانات به انسان ها بیش از آنچه که تصور می کردیم رخ می دهد. از آنجایی که بیشتر آزمایش های تشخیصی بیمارستان ها فقط ویروس های کرونای انسانی را آنالیز می نمایند، ما شناسایی این ویروس های دیگر کرونا را از دست می دهیم.

محققان با آنالیز ژنوم ویروس کرونای بیماران مالزیایی مطمئن شدند این ویروس همان ویروسی است که از سگ ها به انسان منتقل می گردد. این ویروس که از خانواده ویروس های کروناست می تواند از سگ به انسان منتقل شده و موجب بیماری تنفسی در او گردد.

منطقه ساراواک در مالزی مکانی استوایی است که از تنوع زیستی بالایی برخوردارست و می توان انواع ویروس های کرونا را در آنجا به وفور یافت. اما بیشتر این ویروس ها به دیگری سرایت نمی نمایند و معمولا بدن اولین میزبان انسانی خود را ترک نمی نمایند.

با اینحال محققان می گویند، اگر می خواهید از خطر این ویروس ها بکاهیم بهتر است به تعامل انسان و حیوانات توجه بیشتری نشان دهیم و از ابزارهای تشخیصی برای شناسایی انواع ویروس های کرونا که به انسان منتقل می شوند استفاده کنیم و اجازه ندهیم این نوع بیماری ها گسترده شوند.

بنابه اعتقاد محققان، این عوامل بیماری زا، یک شبه همه گیر نمی شوند و معمولا سال ها می گذرد تا ویروسی بتواند خود را با سیستم ایمنی بدن انسان سازگار و او را بیمار کند و در نهایت آنقدر قوی گردد که از انسانی به انسان دیگر منتقل گردد.

این محققان قصد دارند، ویروس کرونای CCoV-HuPn-2018 را با دقت آنالیز نمایند تا ببینند چقدر می تواند برای انسان مضر باشد. هنوز معین نیست که آیا این ویروس از انسان به انسانی دیگر منتقل می گردد و اینکه سیستم ایمنی بدن چقدر می تواند با آن مبارزه کند. در واقع هنوز شواهد محکمی وجود ندارد که نشان دهد این ویروس می تواند بزرگسالان را به شدت بیمار کند.

در واقع از بیماران مالزیایی فقط یک نفر بزرگسال بود و هنوز نمی توان شانس بیماری زایی این ویروس را تشخیص داد.

وقتی ویروسی ساختار ژنتیکی خود را آنقدر تغییر می دهد که بتواند از بدن حیوان وارد بدن انسان گردد، ترکیبی از عوامل دیگر میزان تکثیر و گسترش آن را معین می نمایند. این ویروس اول باید وارد بدن انسان گردد و سپس روی سطح سلول ها، چیزی را تشخیص داده که بتواند به آن بچسبد. البته ویروس کرونا می تواند این کار را انجام دهد. ضمناً نیمی از ژنتیک ویروس کرونای سگی شبیه کوید19 است. با اینحال هنوز ویروس کرونای سگی به اندازه کوید19 خطرناک نشده است.

ویروس کرونای سگی موجب بیماری هایی در روده و معده سگ ها می گردد و در انسان بیماری های تنفسی ایجاد می نماید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1774

به "جهش سه گانه ویروس کرونا و انتقال از سگ ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش سه گانه ویروس کرونا و انتقال از سگ ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید