تازاروتن و درمان آکنه های پوستی

به گزارش مجله کارنیکان، تازاروتن (Tazarotene) دارویی موثر برای درمان بعضی مسائل پوستی همچون آکنه و پسوریاس می باشد.شایع ترین عوارض مصرف این دارو مسائل پوستی است.

تازاروتن و درمان آکنه های پوستی

محصولات و داروهایی بهبوددهنده پوست امروزه به یکی از محصولات پراستفاده جهان تبدیل شده اند که روز به روز هم بر تعداد آن ها افزوده می شود. از جمله مسائل شایع به خصوص درمیان خانم ها آکنه های پوستی است. خوشبختانه داروهای موثر متعددی برای درمان این عارضه روانه بازار شده است. با هم نگاهی به یکی از این داروها با نام تازاروتن می اندازیم.

آکنه شایع ترین مشکل پوستی در آمریکاست و حدود 40 تا 50 میلیون نفر از مردم این کشور حداقل یک بار در طول عمر خود این عارضه را تجربه می نمایند. هر چند آکنه ممکن است در هر سنی ایجاد شود، اما در میان نوجوانان و جوانان شایع تر است. هورمون ها و سایر موادی که روی غدد چربی ساز پوست و فولیکول های مو اثر می گذارند، معمولا در ایجاد آکنه دخیل هستند. البته علت اصلی ایجاد آکنه نامشخص است. از جمله داروهای موثر در زمینه درمان آکنه های پوستی تازاروتن می باشد.

چنانچه دچار آکنه های پوستی هستید و قصد دارید از روش های طبیعی برای برطرف آن ها بهره ببرید پیشنهاد می کنیم لینک های زیر را در این زمینه مطالعه کنید.

چگونه از شر جوش های پوستی راحت شویم؟

تازاروتن چیست؟

تازاروتن (Tazarotene) یک رتینوئید است که در درمان موضعی آکنه و پلاک پسوریازیس ملایم تا متوسط کاربرد دارد. توجه داشته باشید که در اوایل دوره درمانی ممکن است آکنه بدتر شود و در خصوص پسوریازیس این اتفاق می تواند در هر زمانی از طول دوره درمانی بیفتد.

در انگلستان مصرف آن در خصوص این نوع بیماران تا حد 10% از سطح بدن و در ایالات متحده آمریکا تا 20% از سطح بدن مجاز است.

موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:

درمان آکنه

درمان پلاک پسوریازیس

عوارض شایع ترین عارضه جانبی آن بر پوست می باشد و به نظر می رسد میزان بروز عوارض جانبی بستگی به غلظت دارو دارد
تداخل دارویی خاصی گزارش نشده است

مقدار و نحوه مصرف

  • از این دارو به صورت کرم یا ژل 1/0 درصدی، یکبار در روز و آن هم در بعدازظهرها استفاده می شود. طول معمول درمان تا 12 هفته می باشد اگرچه این دارو در درمان پسوریازیس تا 12 ماه هم مصرف می شود.
  • کرم 05/0 درصدی تازاروتن و یا ژل آن در ابتدا مصرف می شود و در صورت لزوم تا نوع یک دهم درصدی آن تجویز می شود و یک بار در روز و آن هم در بعد ازظهرها مصرف می شود.

توجه: مصرف این دارو در زنان باردار اکیدا ممنوع است و جزء گروه X طبقه بندی می شود. ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین شود.

نکاتی که در ارتباط با مصرف تازاروتن باید بدانید

  • از این دارو نباید در دوران شیردهی مادر استفاده کرد و یا باید آن را با احتیاط مصرف نمود چراکه مطالعات حیوانی نشان داده اند که می تواند در شیر مادر توزیع شود.
  • این دارو برای افراد بالای 12 سال تججویز می شود.
  • میزان بروز عوارض جانبی بستگی به غلظت دارو دارد.

گروه سلامت خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1237

به "تازاروتن و درمان آکنه های پوستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازاروتن و درمان آکنه های پوستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید