انتخاب جریمه با موتورسواران، از مرتکب شدن تخلف تا خدمت رسانی به مردم!

به گزارش مجله کارنیکان، این روز ها موتورسواران در صورت تخلف می توانند، نوع جریمه خود را انتخاب کنند.

انتخاب جریمه با موتورسواران، از مرتکب شدن تخلف تا خدمت رسانی به مردم!

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران به نقل از باشگاه خبرنگاران، طبیعتا شما هر زمانی که به هنگام رانندگی تخلف کنید، جریمه می شوید و فرقی هم نمی کند راننده خودرو باشید یا موتور سوار! زیرا جریمه از قدیم الایام وجود داشته و مسئله جدیدی نیست، اما این بار در این گزارش می خواهیم از رویداد جدیدی بگوییم، رویدادی که علاوه بر هیجان انگیز بودن بسیار جالب است؛ اوایل دی ماه بود که پلیس راهور استان تهران دعوتنامه ای برای شرکت در نشست خبری سردار حمیدی رئیس پلیس راهور برای ما ارسال کرد و ما هم طبق گذشته به همراه تصویربردار به محل نشست برای پوشش رفتیم، دقایقی از شروع جلسه می گذشت که سردار حمیدی خبر از اجرای طرحی برای موتورسواران داد و تاکید داشت که این طرح برای نخستین بار اجرا شده است، به شخصه منتظر بودم تا ببینم این طرح دقیقا به چه صورت است و مشمول چه افرادی می شود.

اجازه ای گرفتم و از طرف رسانه خود، سوالم را درباره محتوای این طرح پرسیدم؛ رئیس پلیس راهور پایتخت در پاسخ به سوال من بیان نمود که پلیس راهنمایی و رانندگی قصد دارد به جای توقیف موتورسیکلت ها از این به بعد از موتورسواران متخلف بخواهد در ایجاد انضباط ترافیکی به نیروی انتظامی کمک کنند و تنها به جریمه نقدی اکتفا نکنیم، اگر بخواهم دقیق بگویم باید اعلام کنم که اگر شما تخلفی کنید، پلیس به شما کاور سفیدرنگی می دهد که باید بپوشید و به عنوان نیروی کمکی در کنار افسران پلیس برای ایجاد نظم ترافیکی و توسعه فرهنگ رانندگی تلاش کنید.

البته نکته جالب اینجاست که فقط پوشیدن کاوری سفیدرنگ مطرح نیست و فرد متخلف باید راکتی را هم در دست خود بگیرد و پا به پای پلیس مردم را راهنمایی کند، در این طرح ابتدا راکت با نحوه عملکرد پلیس در معابر آشنا شده و در وهله دوم با آموزش هایی که می بیند درصد تخلفات وی پس از این آموزش به مراتب کاهش پیدا می کند؛ در این راستا باید گفت که موتورسوار در صورت توقف وسیله خود، می تواند نوع جریمه اش را انتخاب کند، یعنی یا موتور به پارکینگ منتقل شود و یا به مدت 8 تا 12 ساعت کاوری بر تن کند و به شهفرایندان پایتخت خدمت رسانی کند؛ نوع جریمه به انتخاب خود فرد متخلف است.

حالا حدود 2 ماه از اجرای این طرح می گذرد و همچنان موتورسواران تهرانی در گوشه و کنار شهر با چنین قانونی روبرو هستند، سرهنگ علی همه خانی معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور درباره نتایج این طرح و تاثیراتی که تا به امروز داشته، بیان نمود که خوشبختانه آمار و ارقام اجرای این طرح و البته نظرسنجی از موتورسواران تهرانی حاکی از آن است که طرح موتور یار نه تنها یک طرح ترافیکی پیروز که یک اقدام فرهنگی موثر در جهت کاهش تخلفات و حوادث مرتبط با موتورسواران بوده است.

وی معتقد است در مدت اجرای طرح موتوریار 1 هزار موتورسیکلت به پارکینگ نرفته و به جای آن 10 هزار دوره آموزش میدانی بر سر چهارراه های تهران برگزار گشت و راکبان 10 هزار موتورسیکلت تهرانی متوجه شدند که سلامتی و جان شهفرایندان برای پلیس در اولویت است نه اعمال قانون صرف یا توقیف موتورسیکلت فرد متخلف.

همچنین او تاکید داشت که موتورسواران بیش از دیگران قواعد و قوانین راهنمایی و رانندگی را بلد هستند و خوب می دانند چگونه باید در طول جهت از هرگونه تخلف و قانون شکنی خودداری کنند، اما نکته اینجاست که شناخت آن ها از قانون جهتشان را تغییر داده و تبحر و توانمندی شان در رانندگی دقیقاً نتیجه برعکس داشته است و از آن برای قانون شکنی سود می برند.

سوالی مطرح می شود مبنی بر اینکه آیا با توجه به عدم آموزش این موتورسواران حضور آن ها در معابر مشکل ساز نخواهد بود؟ پاسخ این سوال را چندی پیش سردار محمدحسین حمیدی رئیس پلیس راهور پایتخت داد و گفت که ما به دنبال افزایش هزینه برای مردم نیستیم، بلکه کار ما اثرگذاری در حوزه فرهنگی است. این طرح نیز به همین دلیل اجرا شده و اتفاقا تاثیرات خوبی هم داشته و نقش آموزشی دارد؛ این افراد با نظارت ماموران ما در چهارراه ها و معابر حضور پیدا می کنند و بر این موارد نظارت می شود. ضمن اینکه تاکید شده چنین افرادی عمدتا در حوزه نظم و ترافیک موتورسیکلت ها فعال باشند.

افزون بر این، امیرمحمود حریرچی جامعه شناس در گفت وگو با یکی از رسانه ها گفته بود که مقررات در هر جامعه ای باید قابلیت اجرا داشته باشند تا بتوانند تداوم پیدا کنند و در نهایت تبدیل به فرهنگ و اخلاق شوند. چون در جامعه ما برای این حرکت ها زمینه اجرایی وجود ندارد، در طول زمان متوجه شدیم که این طرح ها موقتی هستند و بعد از مدتی کاملا از بین می فرایند. به نظر من این تصمیمات بسیار زودگذر هستند. باید بررسی شود که چرا افراد مقررات را رعایت نمی کنند؟ یا اینکه چرا مردم تخلفات را به عنوان شهفرایند گزارش نمی دهند؟

اما امان الله قرائی مقدم جامعه شناس نظر دیگری دارد، او معتقد است که طرح موتوریار طرح خوب و مفیدی است، زیرا فرد خودش را در موقعیتی قرار می دهد که پلیس در آن موقعیت قرار گرفته است و به جای آن که فرد جریمه شود یا موتورش را به پارکینگ ببرند یک نوع آموزش دریافت می کند. این یک نوع کلاس درس است که می تواند بسیار مفید باشد. مهم ترین عامل در تاثیرگذاری و تاثیرپذیری آموزش و پرورش است.

درست است که این طرح برای بسکمک از موتورسواران جالب است و تا به امروز هم به گفته سرهنگ همه خانی، 10 هزار موتورسیکلت به پارکینگ نرفته اند و رانندگان کاور به تن شدند، اما مسئله بسیار مهم این است که باید طرح هایی اجرایی شود که موجب کاهش تخلفات شود نه اینکه باز هم تخلفی صورت گیرد و فقط نوع جریمه تفاوت کند، زیرا هنوز هم باتوجه به اعمال محدودیت ها شاهد تخلفات فراوان هستیم و انتظار می رود طرحی منسجم اجرا شود، طرحی که در کنار اثرات مثبتش نتیجه ای مفیدتر هم همچون کاهش میزان تخلفات رانندگان داشته باشد؛ ولاغیر!

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1600

به "انتخاب جریمه با موتورسواران، از مرتکب شدن تخلف تا خدمت رسانی به مردم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخاب جریمه با موتورسواران، از مرتکب شدن تخلف تا خدمت رسانی به مردم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید