آخرین حضور رونالدو در جام جهانی؟

به گزارش مجله کارنیکان، در بازی های امشب ابتدا دو تیم همسایه مراکش و اسپانیا به مصاف هم می روند و سپس در آخرین دیدار این مرحله تیم های پرتغال و سوئیس رودرروی یکدیگر قرار می گیرند.

آخرین حضور رونالدو در جام جهانی؟

در اولین دیدار، مراکش که یکی از شگفتی های این جام بوده، باید برابر اسپانیا یکی از مدعیان قهرمانی قرار بگیرد. مراکشی ها در گروهی که کرواسی، بلژیک و کانادا حضور داشتند، با نمایشی خاص صدرنشین شدند تا در مقابل تیم دوم گروه E یعنی اسپانیا قرار بگیرند. درباره اسپانیا حرف و حدیث زیاد است؛ بسیاری بر این باور هستند که آن ها عمدا بازی آخرشان برابر ژاپن را باختند تا ضمن حذف آلمان در طرفی از جدول قرار بگیرند که کار ساده تری برای رسیدن به نیمه نهایی داشته باشند.

در آخرین بازی این مرحله هم پرتغال که صدرنشین گروه H شده، باید به مصاف سوئیس، تیم دوم گروه G برود. پرتغالی ها با باخت مقابل کره، شش امتیازی شدند؛ ولی باز خللی در صدرنشینی شان به وجود نیامد. سوئیس هم در گروه برزیل، کامرون و صربستان با کسب شش امتیاز، هم امتیاز با برزیل شدند؛ ولی به دلیل تفاضل گل کمتر، در جایگاه دوم قرار گرفتند.

مراکش - اسپانیا

قطعا پیش از شروع جام اگر کسی می خواست فهرست تیم هایی را که بخت زیادی برای رفتن به مرحله حذفی دارند، قطار کند، نامی از مراکش در این بین نبود. با این حال شاگردان ولید الرکراکی با شکست دادن بلژیک و صدرنشینی در گروه نشان دادند تیم دست وپا بسته ای نیستند. آن ها پیش از این فقط یک بار به جام دنیای 1986 رسیده اند و در زمره تیم های کم تجربه جام دنیای هستند؛ ولی این کم تجربگی دلیلی بر عدم شگفت سازی آن ها نشده است. مراکش همان سال 86 که به جام دنیای رسید، هم به مرحله بعدی رسید که مقابل آلمان شکست خورد. این بار هم قرار است آن ها مقابل یک تیم قدرتمند دیگر قرار بگیرند: اسپانیا. انگیزه مراکشی ها در این دیدار فقط فوتبالی نیست.

این دو کشور سال هاست در عرصه سیاسی بر سر صحرای غربی اختلاف نظر دارند و شاید این بازی فرصتی برای تسویه حساب با همسایه ای باشد که با هم مرز مشترک آبی دارند. مراکشی ها خط دفاعی خوبی داشته اند و امیدوارند این خط در بازی امشب هم به کارشان بیاید؛ ولی در سوی دیگر اسپانیایی وجود دارد که یکی از بخت های قهرمانی است. آن ها در یک دیدار هفت بار دروازه کاستاریکا را گشودند تا نشان دهند چقدر خط حمله خوبی دارند. البته دوم شدن شان در مرحله گروهی و شکست مقابل ژاپن چندان بدون حرف وحدیث نیست.

این تیم با وجود آنکه یک بار قهرمان دنیا شده، چندان سابقه خوبی در جام دنیای ندارد و فقط دو بار توانسته خودش را به نیمه نهایی برساند. گفتنی است فقط یک مرتبه مراکش و اسپانیا در جام دنیای با هم بازی کرده اند که در جام دنیای 2018 بوده و نبردشان با تساوی 2-2 به پایان رسید.

پرتغال - سوئیس

خواه یا ناخواه، نام پرتغال با کریستیانو رونالدو عجین شده است. هنوز خودش نگفته؛ ولی به نظر می رسد این جام، آخرین جام دنیای کریستیانو رونالدو باشد. او این روز ها در شرایطی در جام می جنگد که شایعات حضورش در النصر عربستان حسابی خبرساز شده است؛ ولی رونالدو فعلا فکر و ذکرش جام دنیای است.

تیم او در این دوره هم چندان مدعی نشان نداده؛ ولی پرتغال هر بار از یک هشتم نهایی عبور کرده تا چهار تیم آخر رفته است. البته آخرین حضورشان در همان جمع هم زمان زیادی برده و این موضوع خودش دلیلی دیگر بر ناکامی های اخیر پرتغال است. رونالدو و تیمش در دوره قبلی در یک هشتم نهایی به اروگوئه باخته اند و اصلا دلشان نمی خواهد این بار سوئیس سد راه شان شود. رونالدو البته در چنین شرایطی هم شانس به جا گذاشتن یک رکورد را دارد؛ او فقط یک گل دیگر در جام دنیای نیاز دارد تا به رکورد گل زنی اوزبیو برسد. رونالدو 8 گله است و اسطوره فقید پرتغال 9 گل فقط در یک دوره که جام دنیای 1966 بود، به ثمر رساند.

تیم رقیب پرتغال یعنی سوئیس هم آمار چندان خوبی در جام دنیای ندارد. آن ها 68 سال است که یا از مرحله گروهی کنار رفته اند یا در یک هشتم نهایی. در نتیجه اگر آن ها بتوانند پرتغال را شکست دهند، به خودی خود دستاورد مهمی داشته و می توانند به این طلسم طولانی مدت پایان دهند. سوئیس آخرین بازی اش را از پرتغال برده و این امیدواری ایجاد می کند که بتوانند چنین نتیجه ای را تکرار کنند. در یورو 2020 عملکردی تحسین برانگیز داشتند و با شکست فرانسه تاریخ ساز شدند. بردن پرتغال به نظر نمی رسد از شکست دادن خروس ها که قهرمان جام دنیای هم بوده اند، دشوارتر باشد؛ اما یک مأموریت سخت دیگر هم یاکین دارد و آن هم دومین برد متوالی است. سوئیس فقط سال 2006 پیروز شده در یک دوره دو برد متوالی کسب کند. در واقع عملکرد این تیم در جام دنیای هیچ گاه ثبات نداشته. پرتغال و سوئیس زیاد به مصاف هم رفته اند. در 13 مصاف قبلی، پرتغال شش برد داشته، سوئیس چهار بازی را برده و سه بازی بین این دو تیم هم مساوی شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 15 آذر 1401 بروزرسانی: 15 آذر 1401 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 2262

به "آخرین حضور رونالدو در جام جهانی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین حضور رونالدو در جام جهانی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید