آتشکده 105 ساله در دل تهران

به گزارش مجله کارنیکان، آتشکده آدریان یکی از زیباترین و مجذوب کننده ترین آتشکده های کشور محسوب می گردد. این عبادتگاه قدمتی بیش از 105 سال دارد. ساختمان آن دارای 6 ستون در قسمت ورودی خود است که نمایی از سنگ سفید و کنگره ای دارد.

آتشکده 105 ساله در دل تهران

نیایشگاه آدریان در شهر تهران، خیابان جمهوری، خیابان میرزا کوچک خان، پلاک 4، (ضلع شمالی دبیرستان فیروز بهرام) واقع شده است. بنای معبد آدریان مربوط به دوره قاجار است و این اثر در تاریخ 12 بهمن 1381 با شمارهٔ ثبت 7442 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

به گزارش همشهری، آتشکده آدریان یکی از زیباترین و مجذوب کننده ترین آتشکده های کشور محسوب می گردد. این عبادتگاه قدمتی بیش از 105 سال دارد. ساختمان آن دارای 6 ستون در قسمت ورودی خود است که نمایی از سنگ سفید و کنگره ای دارد.

در قسمت سر ستون های سنگی این بنا می توان 4 سر گاو را مشاهده کرد که گویی در حال حمل آتشکده آدریان هستند. گاو برای زرتشتیان نماد آفرینش و شاخه انگور و برگ که در بنا استفاده شده، نماد شادی هستند.

ارباب کیخسرو شاهرخ اولین سنگ بنای معبد را در دوره قاجار گذاشت. ارباب کیخسرو در آن دوران رئیس وقت انجمن زرتشتیان بود و در سال 1293 کار ساخت آتشکده آدریان را شروع کرد. افراد زیادی در مراسم گذاشتن سنگ بنای آدریان بودند که از آن ها می توان به حاج سید نصر الله، میستر اردشیرجی، حکیم الملک، رضا قلی خان معاون وزارت معارف، مجدالسلطنه نماینده وزارت امور خارجه، محمد علی فروغی ذکاء الملک و .. اشاره نمود.

زرتشتیانی که ساکن ایران و هند بودند هزینه ساخت این بنای باشکوه تاریخی را دادند و بعلاوه انجمن پارسیان هندوستان نیز در ساخت آتشکده آدریان یاری کرد. ساخت آتشکده آدریان در 1296 تمام شد.

کتیبه ای که در دیوار بیرونی شمال آتشکده آدریان وجود دارد حاکی از آن است که در سال 1345 خورشیدی نمای سنگی ساختمان برای یادبود شیرمرد فرهمند گذاشته شد. چهار گوشه آتشکده آدریان به عناصر چهار گانه آتش، آب، هوا و خاک اشاره می نماید که تاکید بر چهار آخشیج زرتشتی است.

چرا آدریان؟

کلمه آدریان به معنی آتشکده یا آتشگاه است. کلمه آدریان از دو بخش مجزا شکل گرفته است. بخش نخست آن (آدر) است که معنی آذر یا همان آتش را می دهد. بخش دوم کلمه آدریان (ان) است که در کنار هم به معنی جایی می گردد که در آن آتش را نگه می دارند.

البته می توان گفت که کلمات آتشدان، آدوران و آتشگاه در کل به معنی ظرف مخصوص برای نگه داری آتش است. بعلاوه آتشی که در این مکان نگه داری می گردد را آن ها به عنوان آتش سپندینه می شناسند که معنی لغوی آن مقدس است.

محوطه حیاط آتشکده

آتشکده آدریان دارای محوطه بسیار بزرگی است که دارای یک حوض بیضی در وسط خود است. این حوض قطری 8 و 4 متر دارد و در وسط آن فواره آب واقع شده است. درختان سر به فلک کشیده کاج در این حیاط کاشته شده اند. راه پله ای در قسمت راست آتشکده آدریان وجود دارد که از این راه پله برای رسیدن به طبقه دوم استفاده می گردد. بخش سرایداری آتشکده آدریان در همین قسمت واقع شده است.

دفتر آتشکده آدریان نیز در همین قسمت گذاشته شده که هماهنگی های لازم را در این قسمت برای بازدید انجام می دهد.

طبقه همکف آتشکده آدریان مخصوص جشن ها و مراسمات عروسی است که به نام سالن خسروی و سالن بهمن شناخته می گردد. در همین طبقه سالن دیگری نیز وجود دارد که سالن ایرج نام دارد. این سالن برای مراسم درگذشتگان است و مراسم مذهبی در آن برگزار می گردد.

آتشکده آدریان در یک زمین به مقدار 1300 متر مربع ساخته شد و محل نگه داری آتش مخصوص است.

منبع: فرادید
انتشار: 25 آذر 1401 بروزرسانی: 25 آذر 1401 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 2266

به "آتشکده 105 ساله در دل تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتشکده 105 ساله در دل تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید