175 اختراع ایرانی برای ثبت بین المللی حمایت شد

به گزارش مجله کارنیکان، 175 اختراع ایرانی با حمایت بیش از 90 درصدی کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دفاتر معتبر خارجی ثبت شده است.

175 اختراع ایرانی برای ثبت بین المللی حمایت شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قابلیت پتنت شدن یک اختراع را با روش های استاندارد ادارات معتبر ثبت اختراع خارجی، ارزیابی می کند. در صورت تایید اختراع برای ثبت کانون با حمایت بیش از 90 درصدی این کار را انجام می دهد.

اما مخترعان چگونه به عدم افشای اطلاعات خود اعتماد کنند. کانون وظیفه حمایت از ثبت دستاورد های فناوری شرکت های دانش بنیان و خلاق، دانشگاهیان، پژوهشگران و مبتکران کشور را در ادارات معتبر ثبت اختراع دنیا دارد؛ بنابراین اطلاعات اختراعات در هیچ جای دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد.

همچنین اطلاعات ارسال شده از طریق مخترعان، در پرتال های امن ثبت شده و فقط کارگزاران کانون پتنت معاونت علمی که شرکت های تخصصی فعال در حوزه ثبت اختراع خارجی بوده و تضامین لازم در خصوص افشا و استفاده از اطلاعات را به این کانون داده اند، به اطلاعات مخترعین دسترسی دارند. پس هیچ یک از درخواست ها برای بررسی به دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر نهاد های فعال در این حوزه ارسال نخواهد شد.

بررسی اختراع هم در دو مرحله اولیه (بررسی شکلی) و محتوایی (بررسی ماهوی) انجام می شود. در بررسی شکلی نقص های ساختاری اختراع شامل افشاء یا ارائه کامل اطلاعات، خودافشایی مخترع/ مخترعان، رعایت حق تقدم، الزام بر ارائه تنها یک اختراع در هر درخواست ارسالی، مستندات و قابل ثبت بودن موضوع اختراع، بررسی می شود. در بررسی محتوایی هم، شرایطی نظیر نوآوری، غیربدیهی بودن و قابلیت پیاده سازی اختراع، مورد ارزیابی قرار می گیرد. همچنین، امکان درآمد زایی یا تجاری سازی و اولویت های موضوعی تعیین شده، از معیار های کلی کانون پتنت برای تأیید اختراع است.

این اقدام کانون با هدف کمک به فروش دستاورد های شرکت های دانش بنیان و خلاق و همچنین کمک به تجاری سازی فناوری افرادی که دارای دستاورد فنی ویژه ای هستند انجام می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1894

به "175 اختراع ایرانی برای ثبت بین المللی حمایت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "175 اختراع ایرانی برای ثبت بین المللی حمایت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید