11 پاسخِ هوشمندانه به تعریف های دیگران

به گزارش مجله کارنیکان، تعریف: شما از آن یکی بازیکن بیش تر تمرین نموده اید. شایسته بازی در خط حمله هستید. پاسخِ نادرست: می شه اینی که به من گفتید رو به مربی هم بگید؟ اگر شما بگید خیلی اثرگذاره. پاسخ درست: سپاسگزارم. امیدوارم چیزی که شما دیدید را مربی هم ببیند.

11 پاسخِ هوشمندانه به تعریف های دیگران

خبرنگاران | یکی از برترین آموزه های ما در زندگی سپاس گزاری است. جامعه مدام به ما یادآوری می نماید که در قبالِ دیگران و رفتارشان سپاس گزار باشیم. اما اگر این درست است و از همه انتظار می رود که مراتب قدردانی شان را در جامعه ابراز نمایند؛ چرا پذیرفتنِ تعریف و سپاس گزاری از طرفِ دیگران تااین حد سخت است؟

پذیرفتنِ تعریف از طرف دیگران زمانی سخت می گردد که ما در طول دوران عمرمان یاد گرفته باشیم فقط دهنده باشیم نه گیرنده. اما یادگیریِ چگونگیِ پاسخ دادن به تعریف های دیگران به مقدار ابرازِ سپاس گزاری مهم است.

تعریف چیست؟

تعریف یعنی ابرازِ حق شناسی و احترام یا بیانِ کلماتِ ستایش آمیز در قبالِ شخصی دیگر. تعریف کردن از دیگری باعث می گردد که او حسِ دیده و شنیده شدن پیدا کند. کاربردِ عباراتِ مثبت نسبت به شخصیت یا رفتار دیگری باعثِ ارتقا خلق، عمیق تر شدنِ روابط و کاهشِ اضطراب می گردد. تعاریف، عباراتِ قدرتمندی هستند که هر کسی شایسته دریافتشان است.

بااین حال، تعریف هدیه ای است که به ندرت به دست کسی می رسد. آخرین باری که کسی از شما تعریف کرد را به خاطر دارید؟ از آنجایی که تعاریف کالا های نادری هستند، دریافت آن ها حسِ عجیبی به فرد می دهد. بنابراین، واکنش به عباراتِ ستایش آمیز دیگران برای بعضی مردم اغلب ساده نیست. پس اگر در واکنش به تعریفِ دیگران مشکل دارید، بدانید تنها نیستید.

پذیرشِ ستایشِ دیگران می تواند به ما حس آسیب پذیری یا معذب بودن بدهد. اما نباید اجازه بدهید این واکنش های ابتدایی مانع از پذیرش و قدردانیِ ستایشِ دیگران از شما بگردد. برترین کاری که در قبالِ تعریف های دیگران می توانید انجام دهید، پذیرش این تعریف هاست، زیرا شایستگی آن ها را دارید.

نخستین چیزی که در هنگام واکنش به تعریف باید به خاطر داشته باشید تشخیص این نکته است که شما برای شنیدنِ این تعریف ها ارزشمند هستید. نگذارید عزتِ نفس منفی بر نگرشِ مثبتی که نسبت به شخصیت تان دارید، سایه بیندازد. تعریف ها باید عزت نفس تان را تقویت نمایند نه آنکه آن را پایین بیاورند. این شمایید از که واکنشِ مثبت به تعریفِ دیگران نسبت به خودتان حس بهتری پیدا می کنید.

هم چنین، اگر بدانید بیش تر پاسخ هایی که به تعریف داده می گردد، در قالبِ تعریف از شخصی است که از شما تعریف نموده، باعثِ تسلی خاطر است. شما خیلی سریع با نمایشِ قدردانیِ برابر در قبالِ کسی که از شما تعریف نموده است می توانید به تعریفِ او پاسخ بدهید، زیرا مطالعات نشان می دهند که تعریف کردن به مقدار دریافتِ تعریف سودمند است.

پس اگر کسی از شما تعریفی می نماید با قدردانی این تعریف را بپذیرید و در پاسخ از او تعریف کنید. اکنون که جنبه های مثبتِ تعریف کردن را می دانید بیایید تا به شما چند روش برای پاسخ گویی به تعریف یاد بدهیم.

1. تصدیق

خجالت کشیدن یکی از شایع ترین واکنش هایی است که به تعریفِ دیگران نشان داده می گردد. یک مرهمِ طبیعی برای درمانِ حس خجالت خروج از موقعیت در سریع ترین زمانِ ممکن است. ممکن است موضوع را عوض کنید یا تعریفِ دیگران را به کل نادیده بگیرید. شما این اظهارات را نادیده می گیرید تا از حسِ خجالتِ ناشی از آن خودتان را خلاص کنید.

یادتان باشد، تعریف برای آن است که حسِ خوبی پیدا کنید و هیچ مسئله ای ندارد. درنهایت، حسِ ناامنی تان نسبت به خودتان کم تر خواهد شد. پس کافی ست که تعریفِ دیگران را بپذیرید. به رسمیت شناختنِ تعریف عزت نفس و اعتماد به نفس تان را افزایش می دهد.

تعریف: پروژه را خیلی عالی ارائه دادی. همه تحتِ تأثیر قرار گرفتند.

پاسخ نادرست: باید قبل از دیدار با مشتری ها یک بار دیگر آن را مرور کنم.

پاسخ درست: خیلی ممنون که بهم گفتی. خیلی روش کار نموده بودم به خاطر همین حسِ خوبی بهم داد!

2. قبل از حرف زدن فکر کنید

بدترین کاری که هرگز نباید انجامش بدهید این است که در قبالِ تعریف ِ دیگران بی ادبانه با آن ها برخورد کنید. بعضی اوقات، حالاتِ چهره یا زبانِ بدنِ ما با تن صدای مان هم خوانی ندارد. برقراریِ تماس چشمی و لبخند زدن در حینِ شنیدنِ تعریف دیگران یکی از روش های عالی برای پاسخ گویی به این تعریف هاست.

قبل از پاسخ دادن صدای تان را صاف کنید و به واژگانی که می خواهید بگویید فکر کنید. خیلی راحت می توان دچار لکنت زبان شد و کلماتِ درهم برهم و بی معنی گفت. وقتی می خواهید تعریفِ کسی را بپذیرید به واژگانی که می خواهید بگویید فکر کنید، اما خیلی فکر نکنید. با این کار به جای آنکه پاسخی نادرست بدهید، جوابی صحیح می دهید.

تعریف: کیک فنجانی های تان خوشمزه است، می توانید سرآشپز شوید!

پاسخِ نادرست: تو همه چی می خوری بابا، واسه همین خوشت اومده!

پاسخ درست: می دونم چقدر کیک فنجونی دوست داری برای همین شنیدنِش از طرفِ تو حسِ خوبی بهم داد!

3. فروتن باشید

تعریف را باید ارج نهاد. لطفاً شنیدنِ تعریف و ستایش از سوی اشخاص را برای خودتان تبدیل به عادت نکنید. احساس غرور عالی است، اما حسِ غرورِ زیادی از رشد پیش گیری می نماید.

ستایش و تحسینِ مداوم توانایی تان برای خطرپذیری را کم می نماید. بعضی اشخاص بیش تر از سایرین تعریف دریافت می نمایند. اگر شما یکی از این افراد هستید، خاکی ماندن و گم نشدن در دریای تحسین و تعریفِ دیگران برای تان ضروری است. تعریفِ دیگران را مؤدبانه بپذیرید و فروتنانه به کارتان ادامه دهید.

تعریف: آن آواز را عالی خواندی. چطور اینقدر برایت آسان است؟

پاسخ نادرست: می دونی من از بچگی دارم آواز می خونم. به نظر آسان آمدن، چون واقعاً برای من کاری نداشت.

پاسخ درست: شما لطف دارید. راستش تا جایی که می تونم تمرین می کنم.

4. امتیاز را با دیگران سهیم شوید

اگر برای یک کار تیمی و گروهی مورد تحسین قرار گرفته اید، بهتر است که امتیاز آن را با بقیه اعضای تیم نیز سهیم شوید. کار تیمی از استعداد تک تک افراد استفاده می نماید. از ملزوماتِ بخشی از تیم بودن آن است که به همه اعضای تیم مراتب قدردانی را انتقال دهید.

ستایش از اعضای تیم بهره وری را افزایش می دهد، سلامت افراد را بهبود می بخشد و شادی بیش تری برای افراد به ارمغان می آورد. بنابراین، اگر به علتِ یک پروژه خوبِ کاری از شما تقدیر می گردد، یادتان باشد که نام سایر اعضای تیم را هم که به نحوی به شما یاری کردند بیاورید.

تعریف: مقاله ای که نوشتی برنده جایزه شده که به نظرم طبیعیه، چون خیلی زیبا نوشته شده است.

پاسخِ نادرست: موافقم. می دونی چند هفته نخوابیدم که بنویسمش؟

پاسخ درست: ممنون که خوندیش. بدونِ یاری ویراستاران نمی توانستم انجامش بدهم. آن ها از روز اول تا آخر همراهم بودند.

5. تصحیح شان نکنید

تعریف یک هدیه است. خیلی بی ادبانه است اگر به کسی بگویید که هدیه اش را دوست ندارید. پس اگر کسی از شما تعریفی می نماید و بعضی جزئیات را به اشتباه جا میندازد، بهتر است که اشتباه او را تصحیح نکنید. تعریف با نیت خوب انجام می گردد، بنابراین اگر آن را تصحیح کنید، خرابش می کنید. اما، استثنا هم وجود دارد.

اگر حس می کنید که به اشتباه از شما تعریف شده و باید از کسِ دیگری تعریف می شد، حتماً این قضیه را تصحیح کنید که تعریف به دستِ صاحبِ اصلی اش برسد. درغیراینصورت، تعریف را با لبخند بپذیرید و این هدیه را با قدردانی قبول کنید.

تعریف: نقاشی شما زیبا بود و من را یاد ونگ گوگ انداخت.

پاسخِ نادرست: نقاشی های من بیش تر شبیه آثارِ مونه است، اما ممنونم.

پاسخِ درست: وای ممنون! خوشحالم که سبکِ امپرسیونیسم به نقاشی ام وارد شده.

6. بپذیرید و از آن بگذرید

از تحسین و تعریف نباید به عنوان اهرمی برای رسیدن به فرصت های دیگر استفاده کرد. اگر کسی خالصانه از شما تعریفی می نماید، بهتر است که از این مهربانی سواستفاده نکنید. شما نمی خواهید که آن شخص را به خاطر تحسینِ شما پشیمان کنید. خودتان چه حسی داشتید اگر کسی از مهربانی تان استفاده ابزاری می کرد تا به خواسته اش برسد؟ بنابراین، اگر کسی از شما تعریف کرد، سعی نکنید از این تعریف چیزِ بیش تری نصیب خود کنید.

بپذیرید که آن ها فقط مهربانی شان را به شما نشان داد ه اند و از آن عبور کنید. علاوه بر آن، واژگان و کلام آن ها می تواند اعتمادبه نفسِ شما را ارتقا دهد که سخت تر کار کنید و برای رسیدن به اهداف تان بیش تر کوشش کنید.

تعریف: شما از آن یکی بازیکن بیش تر تمرین نموده اید. شایسته بازی در خط حمله هستید.

پاسخِ نادرست: می شه اینی که به من گفتید رو به مربی هم بگید؟ اگر شما بگید خیلی اثرگذاره.

پاسخ درست: ممنونم. امیدوارم چیزی که شما دیدید را مربی هم ببیند.

7. تعریف را تلافی کنید

پذیرشِ تعریف برای اشخاصی که عادت به دریافت تحسین یا تمجید ندارند، کار سختی است. اگر از دهنده بودن بیش تر از گیرنده بودن لذت می برید، تلافی و جبرانِ تعریف ناامنی های تان را درباره پذیرش تعریف کاهش می دهد.

دفعه بعدی که کسی از شما تعریف کرد، سعی کنید روشی برای تلافیِ آن تعریف پیدا کنید. رسیدن به عبارتی برای جبران تعریف در لحظه چالش برانگیز است. ضروری است که لیستی از تشکر و قدردانی را برای موقعیت های مختلف تمرین کنید. در انتهای این مطلب چند مثال برای موقعیت های مختلف برای شما خواهیم آورد.

تعریف: این لباس توی تنت فوق العاه است!

پاسخ نادرست: او.. اِه... این؟ ممنونم، شما هم همین طور!

پاسخ درست: وای، ممنونم! من عاشق آرایش موهات شدم!

8. مسابقه ندهید

بازگرداندن و جبرانِ تعریف دیگران به آن ها حس خوب می دهد. اما نباید در آن زیاده روی کنید. به دیگران اجازه بدهید از شما تعریف نمایند، زیرا نشان دادن اینکه برای تان اهمیت قائل هستند به خودشان حسِ خوب می دهد. اگر کوشش کنید در پاسخ به هر تعریفی که از شما می نمایند یک تعریف از آن ها بکنید، این کار تبدیل به مسابقه می گردد.

لطفاً وقت تان را با کوشش برای یافتنِ راهی برای تحسین از فردی که دوست دارد حسش را نسبت به شما ابراز کند، هدر ندهید. درعوض، اجازه بدهید که آن ها از شما تعریف نمایند تا حسِ ارزشمندی تان تقویت گردد. بالاخره رابطه شما با فردی که برای تان خاص است عمیق تر می گردد. بنابراین، تعریف آن ها را با عشق بپذیرید و اجازه بدهید که احساساتِ واقعی شان را به شما ابراز نمایند.

تعریف: صادقانه شما شگفت انگیزترین آدمی هستید که من می شناسم.

پاسخ نادرست: کافیه، شما خودت شگفت انگیزی. صادقانه می گم شما کامل، مهربان، مؤدب و دوست داشتنی هستی.

پاسخ درست: وای، حس خوبی بهم دادی. وقتی کنارتم خیلی خوشحالم.

9. ارزش قائل شوید

تعریف می تواند ترسناک باشد. به ندرت تعریفی که شایستگی اش را داریم دریافت می کنیم. رئیسان، اعضای خانواده و دوستان خیلی راحت تحسین کردن را فراموش می نمایند. اگرچه ممکن است که بیش تر بخواهید، اما همواره و هر زمانی از شما تعریف شد باید قدردان باشید.

لطفا برای بیانِ جزئیاتِ بیش تر درخواست ندهید و نخواهید که به تعریف کردن از شما ادامه بدهند. یادتان باشد که گرچه تعریف عزت نفس تان را افزایش می دهد، نباید به این تعریف ها وابسته شوید.

اگر به اندکی یاری احتیاج دارید که حس خوبی نسبت به خودتان پیدا کنید باید روزانه برنامه خودتأییدی را تمرین کنید تا اعتمادبه نفس تان افزایش پیدا کند. اگر چنین نیست، باید بتوانید همه تعریف ها را، هرقدر کوچک، قدردانی کنید.

تعریف: این ویدویی که آپلود کردی واقعاً خنده داره. انقدر خندیدم دل درد گرفتم.

پاسخ نادرست: دیگه چی رو دوست داشتی توی این ویدیو؟ فهمیدی موسیقی گذاشته بودم روش؟ دارم فکر می کنم که یه سری از این ویدیو ها را بسازم. فکر کنم خنده داره، و مطمئنم بقیه هم همین فکرو می نمایند. تو چی فکر می کنی؟

پاسخ درست: ممنونم که گفتی! می خوام سریال درست کنم که بتونم به خندوندنِ آدم ها ادامه بدم.

10. ازخودمتشکر نباشید

حقیقت این است که هیچ کسی دوست ندارد کسی که هم اکنون از خودش متشکر است را تحسین کند. اشخاصی را تصور کنید که برای خودشان نوشابه باز می نمایند و درباره موفقیت های شان داد سخن می دهند. اگر در زمره کسانی هستید که به خودتان می بالید، تعریف ها دیگر آنقدر ها روی شما اثر نمی گذارند.

وقتی کسی از شما تعریف می نماید برای تان دعوت نامه نمی فرستد که از خودتان بیش تر تعریف کنید. درعوض، به تعریفی که از شما شده است فکر کنید و قدردانِ کسی باشید که برای تان وقت گذاشته و از شما تعریف نموده است. از تعریفِ کسی به عنوان فرصتی برای تعریف کردن از خودتان استفاده نکنید.

تعریف: فکر می کنم اون شغل رو می گیری. سابقه کاریِ تأثیرگذاری داری.

پاسخ نادرست: من آی کیو ام بالاست و با بالاترین نمره کلاسمون فارغ التحصیل شدم. اگر من رو استخدام نکنن که خودشون ضرر کردن.

پاسخ درست: ممنونم، نظرت برام ارزشمنده. امیدوارم که مصاحبه خوب پیش بره.

11. ساده اش کنید

روشن ترین و درعینِ حال اثرگذارترین روش برای پذیرش یک تعریف گفتنِ ممنونم است. تعریف و تمجید ها لایق قدردانی هستند. اگر کسی وقت می گذارد و به خاطر عالی بودن تان از شما تقدیر می نماید، رفتار مؤدبانه آن است که از او تشکر کنید. برای جبرانِ تعریف زیاد فکر نکنید، یک تشکرِ ساده کار را به خوبی انجام می دهد. اما برای آنکه هوشمندانه تشکر کنید، می توانید از توصیه های این مقاله به خوبی بهره ببرید.

تعریف: مهربانی تان را ستایش می کنم. شما آدمِ مهربانی هستید.

پاسخِ نادرست: اوکی، مرسی.

پاسخ درست: ممنونم، از لطف تون ممنون.

نکاتِ نهایی

تعریف را دوست داشته باشید یا نه باید به درستی به آن پاسخ بدهید. بنابراین، دفعه بعدی که از شما تعریف می نمایند آن را با متانت و قدردانی بپذیرید. یادتان باشید با تمرین کردن است که افراد در مهارت ها عالی می شوند؛ بنابراین این لیست را مدام بازخوانی کنید تا تکنیکی که بیش تر از همه برای تان مفید است را پیدا کنید.

یادتان نرود که قدردانی کردن ضروری ترین جنبه پاسخ گویی به تعریف است. سپاس گزاری می تواند روابط تان را تقویت کند، مثبت اندیشی را تشویق کند و بهره وری تان را افزایش دهد.

لیست تشکر و قدردانی در موقعیت های مختلف

1. در مقابلِ شریکِ زندگی

خوشحالم که دوستمی؛ عاشق وقت گذراندن با تو هستم؛ تو زندگیمی؛ تو همانی هستی که باید باشی؛ تو پدر یا مادر خوبی برای بچه هامون هستی؛ تحسینت می کنم؛ تو نیمه گمشده منی؛ خوشحالم با تو ازدواج کردم؛ تو زیبایی؛ تو شگفت انگیزترین آدمی هستی که من توی عمرم دیدم؛ تو به من حسِ دوست داشتنی بودن می دی؛ عاشق اینم که با صبوری به حرفام گوش می دی؛ دوست دارم همه عمرم کنارت باشم؛ برات دعا می کنم؛ تو عالی هستی؛ به خاطر بودنت در کنارم ازت ممنونم؛ حمایت رو احساس می کنم؛ در کنارت احساس امنیت می کنم؛ خیلی عمیقی؛ خوشحالم که پیدات کردم؛ من خوشبختم که با دوستم ازدواج کردم؛ تو باعث میشی ضربان قلبم بالا بره انگار دارن توی قلبم طبل می زنن؛ تو رو دارم از هیچ چیزی نمی ترسم؛ آنِ توأم؛ تنهای کسی هستی که می تونم روش حساب باز کنم؛ همسر تو بودن افتخاریست؛ ممنون که مراقبمی؛ می خوام کنارت پیر بشم؛ هیچ کسی مثل تو نمیشه.

2. در مقابلِ دوست

برترین دوستی هستی که هر کسی می تونه داشته باشه؛ دوستیمون را قدر می دانم؛ چقدر خوب شد که به هم نزدیک تر شدیم؛ خوشحالم همو دیدیم؛ تو برترینِ منو نمایان می کنی؛ همواره ازم حمایت می کنی؛ منو می بینی؛ منو به خاطر چیزی که هستم درک می کنی؛ به خودم می بالم که چنین دوستِ مراقبی دارم؛ در بدترین شرایطم من رو تنها نگذاشتی؛ از اینکه دوست منی از تو سپاس گزارم؛ بخشِ مهمی از زندگیِ من هستی؛ عاشقتم؛ نور من در تاریکی هستی؛ تو عالی هستی؛ دوست دارم باهم به مکان های تازه برویم؛ انقدر بهت اعتماد دارم که می تونم همه رازهام رو بهت بگم. خوشبختم که دوستی مثل تو دارم؛ تو بلدی چطوری آدم ها را آرام کنی؛ همواره از خودت عشق می پراکنی به اطراف؛ خیلی مثبتی؛ همواره آماده یاری کردن به بقیه هستی؛

3. در مقابلِ همکار

کارت محشر بود؛ تو بخشِ جایگزین نشدینیِ تیمی؛ تو کارمندِ قابل اعتمادی هستی و ما خیلی خوشحالیم که تو اینجایی؛ تو کارت فوق العاده ای؛ از یاریی که در ارائه کار کردی شگفت زده شدیم و قدردان هستیم؛ همین طوری به کار خوبت ادامه بده؛ سخت گوشی شما ما را حیران نموده است؛ خیلی عالی تحتِ فشار کار می کنی؛ تو مثالِ خوبی از یک کارمند هستی؛ همه چیز بهم ریخته بود، اما تو خیلی خوب از عهده کار ها برآمدی.. دست مریزاد! قدردانِ زحمات شما هستیم.

4. درمقابلِ والدین

شما سخت گوش و مراقبید و همواره از شما الگو گرفته ام؛ بدونِ شما تصور زندگی سخته برام؛ خوشبختم که پدر و مادری مثل شما دارم؛ به من یاد دادید که چطور آدم بهتری باشم؛ بدونِ شما هیچی نیستم؛ ممنون به خاطر درس های ارزشمندی که به من آموختید؛ به خودم می بالم فرزند پدر و مادری هستم که استقلال فرزندشان در کانون توجه شان بود؛ ممنونم که اجازه دادید دور دنیا بگردم؛ اگر امروز با اعتمادبه نفس و مستقل هستم، همه به خاطر شماست. شما ستونِ خانه اید؛ هیچ کسی در دنیا مثل شما نیست؛ قلبتون پر از عشقه؛ چطور کسی می تونه تااین مقدار ازخودگذشته باشه که شما هستید؟ خانواده ما به علتِ شما کامله؛ بی حد و مقدار دوستتون دارم؛ علت لبخند هر روزه من هستید؛ شما برکت هستید؛ ممنون که فرزندتون رو درک کردید؛ شما مثبت ترین آدم های زندگی من هستید؛ شما قهرمان من هستید؛ برترینید؛ همواره توصیه های ارزشمندتون رو به دیده منت می پذیرم؛ در بدترین حالتم من را دوست داشتید؛ مهربانید

5. در مقابلِ فرزند

خیلی دست ودل باز هستی که اسباب بازیاتو با دوستات به اشتراک گذاشتی؛ خیلی سخت کوشی؛ انقدر شجاعی که با مسائل و چالش ها با اعتمادبه نفس مقابله می کنی؛ تو یه بچه مستقلی؛ به خاطر قلبِ بخشنده ات بهت افتخار می کنم؛ بهت افتخار می کنم که تنهایی این کار را انجام دادی؛ خیلی برای انجام این پروژه زحمت کشیدی، دست مریزاد!؛ از اینکه هزینه های خونه برات اهمیت داره ازت سپاس گزارم؛ خیلی بهت افتخار می کنم که بازخورد آدم ها را برای بهتر شدن در نظر می گیری؛ آفرین که نمراتت هر روز داره بهتر میشه؛ همواره این اندیشه بالغانه ات من رو شگفت زده می کنه؛ دوست خوبی هستی؛ خیلی خوب رفتار می کنی؛ این همه کوششی که برای انجام کار می کنی باعث افتخار منه؛ ممنون که نظرت رو با رفتاری منطقی مطرح کردی؛ تو نور خونه ما هستی؛ یک مستمع عالی هستی؛ ما تو رو همین طوری که هستی دوست داریم؛ خوشحالم که کوشش می کنی آدم ها اطرافت رو بخندونی؛ فروتنی؛ نگران اشتباهاتت نباش، اونا می گن تو داری کوشش می کنی!

منبع: Happier Human

نویسنده: Steve Scott

ترجمه: عاطفه رضوان نیا- سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 2213

به "11 پاسخِ هوشمندانه به تعریف های دیگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 پاسخِ هوشمندانه به تعریف های دیگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید