کنترل قیمت؛ وظیفه ذاتی دولت ها

به گزارش مجله کارنیکان، هیچگاه و در هیچ جای جهان کسی انتظار ندارد که قیمت ها برای مدت زمان طولانی ثابت بماند چرا که با تغییر مؤلفه های اقتصاد کلان شاهد تغییر قیمت ها خواهیم بود.

کنترل قیمت؛ وظیفه ذاتی دولت ها

نکته مهم در اینجا که نباید از آن غافل شد این است که فاصله زمانی میان افزایش قیمت ها چقدر و دامنه نوسان قیمت ها چگونه است. در واقع آنچه امروز دولت با آن مبارزه می نماید نوعی رهاشدگی قیمت هاست که از تبعات مالی ایجاد شده در طول سال های گذشته نشأت می گیرد. آنچه دولت باید با آن مبارزه کند افزایش دامنه نوسان قیمت ها در فواصل زمانی کوتاه است. دولت باید بتواند با اجرای سیاست های درست آرامش را به بازار برگرداند و قیمت ها افزایش منطقی را تجربه نمایند. بعلاوه باید به این موضوع توجه کرد که گرانی و گران فروشی نتیجه حضور دلالان و واسطه گران آن است که مبارزه دولت و فعالان مالی در راستای تثبیت قیمت ها را در پی داشته تا منجر به آن گردد که قیمت ها به دامنه منطقی خود برگردند. این روزها هم که بسیار از تورم صحبت می گردد منظور دامنه تغییر قیمت ها در یک بازه زمانی است که اگر دامنه نوسان قیمت ها بر مبنای مکانیزم عرضه و تقاضا تنظیم گردد خود به خود قیمت ها کنترل می گردد.

حفظ، کنترل و نگه داشتن دامنه نوسان قیمت ها در حد معقول وظیفه ذاتی دولت هاست که قائل به زمان خاصی هم نیست و در تمام طول عمر دولت ها این رویکرد اعمال می گردد تا مانع از نوسانات قیمتی در بازار باشد. بنابراین ذکر این نکته لازم است که تثبیت قیمت با مدیریت قیمت تفاوت های جدی دارد. حالت اول در مواقع ضروری یعنی شرایطی که فاصله زمانی افزایش قیمت ها کوتاه می گردد و دامنه قیمت ها افزایش می یابد اجرایی می گردد اما در حالت دوم دولت ها به صورت دائمی وظیفه دارند سیاست ها و راهبردهایی در زمینه مدیریت قیمت ها داشته باشند. این بدان معناست که دولت ها باید به صورت جدی در مواقعی ورود نمایند که مؤلفه های مالی باعث افزایش قیمت ها می شوند در واقع آن مؤلفه ها را کنترل نمایند. آنچه امروز هم در قالب سیاست تثبیت قیمت ها شنیده می گردد همین راه چاره است که به وسیله دولت اجرایی می گردد.

در بعضی موارد گرانی ناشی از بهم خوردن تعادل میان عرضه و تقاضاست که در شرایط بحران مالی خود را نشان می دهد اما توسعه مالی، شکوفایی مالی و افزایش فراوری و منجر به بازگشت رونق و تعادل به بازار می گردد و به صورت واضح خود را در دامنه نوسان قیمت ها نشان می دهد.

*معاون بازرگانی وزارت صمت

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1927

به "کنترل قیمت؛ وظیفه ذاتی دولت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل قیمت؛ وظیفه ذاتی دولت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید